Komerční televize zatím Fond kinematografie nepodporují, chybí peníze na nové filmy

filmmalyPřechodná ustanovení v novele zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání zastavila přísun peněz do Fondu kinematografie. Česká televize už na svém hlavním programu nevysílá reklamu a podle zákona ani nemá podporovat fond dalšími prostředky. Komerční stanice začnou s podporou až příští rok podle výše výnosů z reklam za rok 2012.

Fond kinematografie tak momentálně nemá prostředky na další podporu nových filmových projektů, a podporuje pouze méně náročné snímky a filmovou distribuci. Může za to špatně napsaná novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, kde se nepodařilo vyřešit přechodné období. Česká televize totiž ze zákona přestala odvádět výnosy z reklamy v momentě, kdy přišla o možnost vysílat reklamu na programu ČT 1. Reklamní spoty na ČT 2 a ČT 4 mají odlišnou funkci – slouží primárně k podpoře samotného programového rozvoje ČT – především menšinových pořadů nebo k financování nákupu drahých sportovních licencí pro program ČT 4.

Komerční televize mají podle novely zákona poslat peníze do Fondu kinematografie i pro letošní rok, v závislosti od výše výnosů z vysílání reklamy. Jenomže výše výnosů pro letošní rok bude známa až v příštím roce. Komerční televize tedy své první příspěvky do fondu pošlou až v příštím roce. Zákonodárci tak nevyřešili přibližně patnáctiměsíční přechodné období, kdy do fondu „netečou“ téměř žádné prostředky.

Situace by mohla mít řešení ve zvláštní dotaci ze strany Ministerstva kultury. Komerční televize by rovněž mohly pomoci složením určitých záloh pro letošní rok. Legislativa je k tomu ale nenutí a vše je tak na dobré vůli těchto komerčních subjektů.

Fondu kinematografie tak logicky chybí peníze na podporu nových filmových projektů a rada fondu se proto rozhodla udílet na výrobu hraných filmů symbolickou jednu korunu (1,- Kč) s tím, že se tato suma po vyřešení financování fondu v letošním roce navýší. Agentuře ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Jedná se o pět celovečerních filmů.

Symbolickou korunu získal projekt Jana Hřebejka „Líbánky“, film Alice Nellis „Revival“, celovečerní dílo „Krasoplavci“ od Vladimíra Morávka nebo Teorie tygra od Radka Bajgara. Další menší projekty získaly podporu od 150 tisíc do 400 tisíc korun, i ta ale může být nedostatečná.

Rada fondu kinematografie se dohodla, že bude i nadále posuzovat žádosti o podporu. Prosí však zároveň o zvážení smysluplnosti podávání nových žádostí o podporu fondem kinematografie do doby, než se finanční situace fondu stabilizuje.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .