Kauza Radek John: oprávněná kritika nebo hon na čarodějnice?

radek-john-tyty-167Někdejší šéfredaktor a ikona pořadu Na vlastní oči Radek John se po roce znovu stává středem pozornosti českých médií. Především se řeší jeho konflikt zájmů související s návratem k novinářské profesi. A vychází napovrch i sporná minulost, na niž poukazují respektovaní bývalí kolegové – Josef Klíma a Radek Bajgar. Shrňme si kauzu, která druhý týden zaměstnává české novináře.

Jedno mediální angažmá, které se zatím nepovedlo

Radek John se před týdnem měl stát šéfem publicistiky v časopisech Týden a Instinkt. Po protestech a odchodu některých jiných novinářů ale Johnův budoucí zaměstnavatel otočil a oznámil, že exministra vnitra a šéfa politické strany Věci veřejné angažuje jen jako externího konzultanta pro televizi Barrandov. Tam by měl John dohlédnout na přípravu a spuštění nového investigativního pořadu. Ten by se měl podobat zavedenému formátu Reportéři ČT nebo obnovenému pořadu Na vlastní oči.

A právě tento fakt vyvolal nebývalou mediální přestřelku, do níž se zapojili i dva bývalí kolegové Radka Johna. Jejich názory v podobě otevřeného dopisu přinesly v posledních dnech Lidové noviny. Zejména Josef Klíma svého někdejšího blízkého kolegu nijak nešetří.

Josef Klima o Johnovi: Vzpomínky na dobrého novináře nebo blbého politika?

Pořád se ptají, co si jako myslím o tom, že jsi odešel do politiky, a jak hodnotím to, jak si tam vedeš. (…) Odpovídám stokrát opakovanou větou, že jsem Tě varoval, když ses rozhodl jít do politiky, zda chceš, aby na Tebe lidi vzpomínali jako na dobrýho novináře, nebo na blbýho politika,“ píše v otevřeném dopise Josef Klíma (úplné znění na stránkách Lidovky.cz). Spoluzakladatel a nynější tvůrce pořadu Na vlastní oči zdůrazňuje, že Radek John v posledních letech vlastně ani nevykonával profesi novináře.

Co jim budu povídat o tom, že už jsi posledních deset let nebyl ani novinář, natož dobrej? Že jsi nic nenatočil ani nenapsal, takže Tvé výlevy, jak spíš s pistolí pod polštářem, připadaly kolegům z branže k smíchu? Jak jsi reportáže, k nimž jsi namlouval úvodní studio, neviděl ani před vysíláním a často ani po něm, takže Tě divácké reakce občas vyváděly z míry? Drželi jsme basu, abychom nepoškodili ani pořad, ani Tebe. Ale když ses dal přímo dohromady s tuneláři, začal dojit předraženým časopisem zdravotní pojišťovnu a dotacemi na kuchařku o zvěřině státní lesy a nakonec šéfoval nakladatelství, úzce spojenému s Janouškem, přece jen jsme se rozhodli domluvit Ti. Ale bylo už stejně pozdě,“ dodal Klíma.

josef-klima-na-vlastni-oci-675Josef Klíma. Plakát k pořadu Na vlastní oči – foto: archiv TV Nova

Radek John reaguje: Jsou to kecy a bláboly

Nedlouho poté se k listu svého bývalého kolegu vyjádřil i Radek John v rozhovoru pro Lidové noviny. „Šokovala mě hloubka zášti bývalého kamaráda. Zapomněl uvést jednu velkou drobnost: těch deset let jsem byl šéfredaktorem publicistiky a měl jsem na starost deset pořadů s týmem 60 lidí, mezi něž jsem musel svoji pozornost dělit,“ řekl Radek John, přičemž odmítl, že by nesledoval reportáže kolegů, které na obrazovce týden co týden uváděl. „To není pravda, to jsou kecy a bláboly. Každý týden měl každý pořad porady a já jsem byl na všech, kdy jsme určovali, o čem bude reportáž, když jsme rozhodovali o dramaturgii. Tohle už je naprostá zlovolnost.

Aby toho nebylo málo, John poukázal i na to, že za slovy jeho bývalého kolegu a kamaráda se může skrývat obyčejná lidská závist. „Když třeba napsal knihu Brutalita, já napsal Memento, které mělo mnohem větší úspěch,“ uvedl doslova. Závěrem dodal, že z pozice šéfredaktora publicistiky bránil tvůrce pořadu Na vlastní oči všemi prostředky. „Já jsem reportérům Na vlastní oči odstraňoval klacíčky z cesty deset let a toto je odplata.

Radek Bajgar oponuje: „Rozprodal a zničil kredit pořadu“

Do celé věci se v pondělí vložil i zakladatel a první šéfredaktor pořadu Na vlastní oči Radek Bajgar. Ten reagoval právě na Johnova předchozí slova svým vlastním otevřeným listem. „Kdo je novinář? Kdokoli kdo něco píše? Ne, je to kredit, který si někteří vybudují. Ten jsi dávno ztratil a už nikdy ho nezískáš,“ uvádí Bajgar. Svému někdejšímu kolegovi vyčetl několik věcí – mimo jiné i to, že byl spolupracovníkem kontroverzního podnikatele a lobisty Romana Janouška a že následně zneužil důvěryhodnost plynoucí z pořadu Na vlastní oči pro svou vlastní politickou kariéru.

Tví kolegové a kamarádi mu svou prací budovali kredit a Ty jsi ho prodával mafiánům za drobné. Proč myslíš, že z Tebe v těch penězovodech udělali ‚předsedu představenstva‘? Protože jsi manažer? To těžko. (…) Když jsi však tentýž kredit prodal podruhé, tentokrát za hlasy ve volbách, má to důsledky mnohem horší – pro celou zemi. Vzbudili jste naději, ze které se vyklubal podvod,“ dodal Bajgar.

radek-bajgar-675Radek Bajgar – promo k seriálu Ulice. Foto – archiv TV Nova

Web Týden.cz smazal kritickou glosu o Johnovi

Celá mediální kauza kolem Radka Johna má ještě další zajímavou dohru. Webová redakce časopisu Týden.cz, kam měl John původně nastoupit, smazala kritický článek svého kmenového novináře Martina Fendricha na Johnovu adresu. Právě v redakci Týdne se zvedla prvotní vlna nevole, několik redaktorů dokonce na znak nesouhlasu s angažmá Radka Johna podalo výpověď. Až následně vydavatel otočil a začal tvrdit, že John do Týdne vůbec nenastoupí a bude pouze externím konzultantem televize Barrandov, která patří stejnému majiteli.

Článek novináře Martina Fendrycha následně vzbudil dojem, že v Týdnu skutečně vládne svobodná atmosféra a spolupracovníci redakce si mohou dovolit publikovat i ostrou kritiku namířenou vůči svému zaměstnavateli a vůči budoucímu kolegovi v rámci mediální skupiny. Následné stažení tohoto kritického textu ale naznačuje, že vydavatel Týdne nechce tuto kauzu dále živit. Pozoruhodný na celém případu je i fakt, že autor kritického textu Martin Fendrych nebyl o jeho stažení vůbec informován.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: