Kate Mulgrew sklidila v Praze ovace, zapůsobil na ni hlavně Terezín

katevpraze_logo

FOTOREPORTÁŽ – Televize Prima Cool nasazuje do vysílání seriál Star Trek: Nová Generace od prvního dílu. Při této přiležitosti mediálně podpořila i návštěvu americké herečky Kate Mulgrew, která se v Praze sešla se svými příznivci. Je známá zejména díky jedné z etap kultovního seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Může být zajímavou pozvánkou ke sledování Star Treku na Primě Cool, i když v Nové generaci vlastně nevystupuje.

Kapitánka Kathryn Janeway v Praze

Minulý týden zavítala do Prahy americká herečka Kate Mulgrew. Pokud si její jméno nespojíte s žádnou konkrétní rolí, stačí zmínit seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager a postavu kapitánky Kathryn Janewayové a hned se udělá jasno i těm, kteří třeba kultovní dílo nikdy neviděli. Nesmírně energická žena sršela celou dobu vtipem. Akci „Kate v Praze“ ovšem doprovázely další překvapení.

Představte si, že velká zahraniční herecká hvězda, kterou několik let nesmírně obdivujete a hraje ve vašem oblíbeném filmu či seriálu, zavítá do naší České republiky. Splní se vám tím dětský sen (ale též třeba sen dospělého). V sobotu 17. září se tajné přání mnoha fanoušků Star Treku splnilo, do Prahy zavítala Kate Mulgrew. Vystoupení americké herečky předcházelo neméně milé povídání s „jejím hlasem“, dabérkou Sylvou Talpovou. Kdo si myslí, že se ale mluvilo jen o Star Treku, mýlí se.

Polovina září a fanouškům se tají dech

Je sobota 17. září, čas 12:00. Otevírají se dveře Národního domu v Praze na Vinohradech a nedočkaví fanoušci smí vstoupit do Raisova sálu. Už za hodinu se začne program. Na chodbách se celkem tísní přes 250 zájemců, kteří mají čas a chuť spatřit hvězdu svého oblíbeného seriálu. Ačkoli většina fanoušků přichází v „civilním oblečení“, najdou se tací, kteří nejen mají na sobě uniformu hvězdné flotily, několik jedinců se přestrojilo za Vulkánce (překvapivě jiné formy života než lidské a vulkánské se zde nevyskytly).

davyUž po 12. hodině se na chodbě tvoří fronta fanoušků. Foto: RadioTV

Sylva Talpová propůjčila postavě nezaměnitelný hlas

O hodinu později akce začíná, na pódium přichází hlas kapitánky Janewayové – brněnská herečka Sylva Talpová. Známá česká dabérka na začátku dostává otázku od organizátorů: „Je všechno v pořádku?“ Herečka ovšem překvapivě odpovídá: „Ne.“ – „Něco vám chybí?“ ptá se organizátor. „Ano,“ odpoví Sylva Talpová překvapivě. Ticho. Napětí by se dalo krájet a dodává: „Kávu. Černou. Hned!“ Odpovídá charakteristickým požadavkem a hlasem kapitánky Voyageru, během celého seriálu postava totiž striktně požaduje právě tento nápoj. Narážka sklízí u publika značné ovace.

Na řadě jsou divácké otázky, fanoušci se nejčastěji ptají, které scény byly pro ni při dabingu nejtěžší, zda by se ráda podívala do vesmíru, či by se ráda stala kapitánkou hvězdné lodi. Není překvapením, že potíže činily zejména technické dialogy, v jedné z epizod, kdy je kapitánka Janewayová vysazena s prvním důstojníkem na jedné planetě podobné Zemi se schyluje k romantickému dialogu a herečka Sylva Talpová se těší, že konečně zmizí technické věci, velitelka oznámí. „Chakoteyi, měli bychom diferencovat parametry našeho vzájemného vztahu„. Řeč přichází samozřejmě na současnou úroveň dabingu, která je dle názoru herečky ve velmi špatném stavu, kvituje ovšem s povděkem snahy o zlepšení ze strany TV Prima. Čas se chýlí ke konci.

sylvatalpovaPozvání na akci přijala herečka a dabérka Sylva Talpová

Kate Mulgrew: Star trek není o střílení, je to metafora života

Ve dvě hodiny odpoledne program vrcholí, na pódiu se setkává českých hlas a samotná osoba velitelky lodi Voyager. A nyní už patří pozornost pouze Kate Mulgrew, kterou přivítá skutečně bouřlivý aplaus. Už první věta naznačuje, že o zábavu nebude nouze: „Když jsem přiletěla, byla jsem štíhlá, teď budu potřebovat nějakou velkou loď, aby mě odtud odvezla zpět,“ naráží na českou kuchyni, již si velmi pochvaluje. Na otázku, zda je dobrá kuchařka odpovídá, že ji baví zejména vaření pro své přátele. Po příletu domů určitě vyzkouší české knedlíky.

Během odpoledne přiblíží svůj pobyt v České republice, herečka Kate Mulgrew přiletěla v úterý 13. září. Velmi se zajímá o holokaust, přečetla mimo jiné třicetisvazkovou encyklopedii o ženy, která prošla koncetračním táborem. Proto její první volba na to, kam by se ráda vydala, je Terezín. Místo na ní zapůsobí natolik, že se rozpláče. Při vstupu do ženských kasárne spadne na zem, což podle ní symbolizuje, jak jsme malí. Kate Mulgrew ovšem stihne během své návštěvy mnoho jiného, památky jsou samozřejmostí, zhlédne též operu Aida. Praha a okolí ji neskutečně okouzlily.

Na začátku dodává, že fanoušci Star Treku jsou neobyčejně chytří a vnímaví. Fenomén tohoto kultovního seriálu není o střílení a válkách, jedná se o metaforu života. Uplatňuje se zde komunikace, vstřícnost a porozumění. Navíc sdružuje všechny rasy, vyznání či sexuální orientací.

katevpraze_podiumHlavní hvězda dne – herečka Kate Mulgrew. Foto: RadioTV

Samotné vystoupení v Národním domě dokonce předčí očekávání přítomných, která už tak byla velká. Její bezprostřední, spontánní, vtipem a energií sršící projev učaruje každého. V uvozkách horké chvilky snad žižívá jen tlumočník Milan Pavlíček. Kate hned v úvodu položí otázku, zda publikum rozumí anglicky. Když se ukázalo, že 95% umí její rodnou řeč, tlumočník si své místo musí vybojovat. Vše ovšem s humorem, například po pětiminutovém monologu umožní překládat. Už po minutě překladu však říká: „Tolik jsem toho určitě neřekla. Už končíš? :)“ Ačkoli herečka neumí česky, jisté nuance rozezná. Ve chvíli, kdy Milan Pavlíček začně větu „Kapitán Janewayová…“, jej Kate přeruší a opraví v češtině: „Ne kapitán! Kapitánka!“ Od publika sklidí opět vřelý potlesk.

Během více než 90 minut si prakticky bránice neodpočinou. Momenty překvapení rovněž nastanou. Kate Mulgrew si pozve na pódium jednu zamilovanou slečnu, poté vyzve jejího přítele, který ji v den desetiletého výročí seznámení nabídne sňatek. Společné setkání uzavírá aukce na podporu výzkumu Alzeihemerovy choroby, Alzheimer’s Association National Advisory Council založila mimo jiné proto, že její matka na tuto chorobu zemřela. Hlavní položkou dražby je večeře v New Yorku s herečkou přímo v jejím bytě. Následuje focení s fanoušky a autogramiáda.

Musím rozhodně z osobního setkání s Kate Mulgrew podotknout, že je velmi milá a neskutečně vitální. Její srdečnost by jí mohl leckdo závidět. Jak sama dodala, do role Kathryn Janeway dala velkou část sebe a s rolí se skutečně sžila. Poselství Star Treku tedy rozhodně věří. Dodejme, že herečka Kate Mulgrew má za sebou řadu filmových, seriálových, ale též divadelních rolí. Herecké výkony byly několikrát oceněny prestižními cenami.

salRaisův sál Národního domu. Foto: RadioTV

Velké díky organizátorům

Kate v Praze„, akce, která se zapíše do paměti snad všech přítomných fanoušků fenoménu Star Trek, by určitě nevznikla nebýt usilovné práce FAN BASE, CZ Kontinuum a FKM Events, mediální podpory se projekt dočkal od Primy Cool, Národního domu v Praze a Star Events. Celý program proběhl bez jakéhokoli problému.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. kulisara

  No ani se mi nechce věřit…Když se ukázalo, že 95% umí její rodnou řeč…..
  to znamená, že 95% náštěvníků bylo ze zahraničí??? Silně pochybuji že by se jednalo o českou mládež, která rozhodně plynulou angličtinou neoplývá (ikdyž by měla, neb jí mají jako povinný cizí jazyk s intenzívní každodenní výukou) o čemž se běžný člověk (např. v Praze) může denně přesvědčit při cestování MHD.
  Osobně bych reálné číslo nastavil tak na 30-40% účastníků v sále…Takže si myslím,že v tomto případě by se tlumoční, který byl přítomen rozhodně „nenudil“…;-)

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Netvrdím, že 95% umělo její rodnou řeč :) Ale když se Kate Mulgrew ptala, kdo umí anglicky, nezvedlo ruku skutečně jen cca. 8-10 lidí z celého sálu (což mě samotného překvapilo). Ovšem soudě dle reakcí hodně lidí rozunělo. Kolik bylo cizinců v sále nevím, ale značná menšina.

   Ono slovní přestřelky tlumočníka a Kate byly velice přínosné a skutečně jsem se bavil. Kate ovšem chtěla využít maximálního svého prostoru, tlumočník po jejím odchodu ochotně znovu vše překládal. Publikum se na dvě výjimky ale nebouřilo.

   Co se týče věkového složení přítomných – světe div se – řekl bych tak 27+. V kostýmech (převlecích) se neobjevovali jen nejmladší účastníci, nýbrž dokonce dva pánové, kterým bych hádal přes 70 :)

 2. kulisara

  No… abych pravdu řekl… to že nezvedlo 8-10lidí z ceného sálu ruku ještě neznamená, že jakmile Kate začla svůj monolog, tak všichni dokonale pochopili co Kate říká… Mládež dost nerada přiznává své mezery ve vzdělání a raději dělá že anglicky rozumí jakožto rodilý mluvčí. (je to svým způsobem jistá ješitnost…přece nebudu ukazovat před veřejností že neumím..) Dále… nepopírám, že menšina zajisté byla anglicky znalá, nicméně – pokud zazněli občasné narážky, které daná menšina správně pochopila – tj. smála se – ostatní, aniž by vůbec tušili „what do you say now“ se přidali… Vaše hodnocení 27+ v kostýmech…ano – jsem taktéž fanoušek sci-fi ikdyž mi je 39, nicméně ne vždy doslovně přeložím text, který mi rodilý ameičan interpretuje. Proto bych byl ve svých prognozach trochu zdrženlivý.

  Proč se dané publikum nebouřilo v případě překladu po odchodu Kate snad není třeba komentáře… Každý si domyslí….

  Nicméně – abych nebyl až tak kritický, rozhodně se jedná o významou událost co se týče protagonistů sci-fi seriálů. Škoda, že jich není více. Já osobně bych uvítal třeba Samanthu Carterovou (alias Amandu Capping) nebo skvělého Jacka O’Neilla (as Deana Anderdsona) :-)

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Na tom, co říkáte, bude určitě pravda. Inu mládež nerada přiznává chyby, ale určitě se podobná skutečně může vztáhnout i na jiné věkové skupiny. Nu, pokud by jim vadilo, že nerozumí, neměli se hlásit, že rozumí :)

   Určitě se jedná o velmi významnou akci, nejen z osobního pohledu, ale hvězdy Star Trek nejezdí do ČR často… co si pamatuji, tak jen Nana Visitor (Star Trek: Deep Space Nine – hrála majora Kiru).

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .