Kampaň před vypnutím analogu v Praze sílí, otestovali jsme infolinku

radiotv-archiv56Kampaň před dubnovým vypnutím analogového televizního signálu z vysílače Praha – Žižkov nabírá na obrátkách. V těchto dnech se do všech pražských domácností dostávají informační Diginoviny, své služby nabízí i bezplatná infolinka, kterou jsme pro vás otestovali a zdrojem rad a informací pro obyvatele hlavního města mohou být i vyškolení pracovníci takzvaných digihlídek, které od začátku února operují v ulicích.610 tisíc kusů – takový náklad má leták, který pod názvem Diginoviny připravila vládní Národní koordinační skupina pro přechod na digitální vysílání (NKS). Tiskovinu v těchto dnech distribuuje do všech domácností v metropoli Česká pošta. „Všichni Pražané by tak v nejbližších dnech měli dostat do rukou speciální leták, který srozumitelně informuje o tom, co musí pro úspěšný přechod na digitální vysílání udělat,“ slibuje tiskový mluvčí NKS Rostislav Starý a doplňuje: „Diginoviny jsou součástí komplexní informační kampaně, jejíž páteří jsou bezplatná infolinka a webové stránky www.digitalne.tv .“

Rozhodli jsme se otestovat zmíněnou telefonní linku 800 90 60 30 a zvolili jsme poměrně frekventovaný čas v pondělí po šestnácté hodině. Příjemným překvapením bylo okamžité přihlášení operátora po nahrané úvodní formulce s informací o tom, kam se tazatel dovolal. Náš dotaz směroval k nutným technickým opatřením při připojování set-top-boxu a případné manipulaci s anténou. Vstřícný mužský hlas nabídl několik variant řešení (v závislosti na tom, zda je uživatel připojen na společnou anténu či je schopen díky krátké vzdálenosti od digitálního vysílače použít vlastní pokojovou anténu), na závěr hovoru se kvůli statistice zeptal na zdroj kontaktu na bezplatnou infolinku.

Zdá se tedy, že nyní – tři měsíce před ukončením analogového provozu na žižkovském vysílači – je vhodná doba pro případné využití informační služby, kde můžete zdarma prokonzultovat své konkrétní problémy při zavádění digitálního signálu do vaší domácnosti. Mnohé drobnosti tak můžete vyřešit sami bez nutnosti objednat si placené servisní techniky. Dá se však předpokládat, že postupným přibližováním se termínu analogové žižkovské tmy (30.dubna) a narůstající povědomostí o bezplatné lince budou zdejší rady vykoupeny delším čekáním na připojení vyškoleného operátora. Služba je dostupná již od podzimu a k dispozici je každý všední den od osmé hodiny ranní do sedmé večerní.

Pražané se se skutečností, že se v éteru cosi děje, setkají i v ulicích hlavního města. Zde operují týmy pracovníků tzv. digihlídek. Pohybují se prostřednictvím nápadně pomalovaných vozů a tvoří jakousi komunikační prodlouženou ruku NKS přímo v terénu. Digihlídky mají k dispozici tisíce výtisků zmíněných Diginovin, které rozdají zájemcům přímo na ulici. Tříčlenné skupiny operují na frekventovaných místech – zejména přestupních dopravních uzlech.

Dalším poznávacím znamením, že se vypínání analogu ze Žižkova dotýká právě vaší domácnosti, jsou informace přímo od vysílatelů. Česká televize do signálu svého prvního programu na 51.kanálu vkládá do pravého dolního rohu čtyři průhledné čtverečky. Tento piktogram varuje, že zdrojem pro příjem tohoto signálu do vaší televize je právě pozvolna končící analog ze Žižkova. „Od března však tato forma upozornění na blížící se vypnutí analogového terestrického signálu nabude na intenzitě. Speciální symbol bude viditelný nepřetržitě a připojí se k němu také textová lišta s bližšími informacemi,“ sdělil Štěpán Janda z tiskového odboru ČT.

TV Nova pak zařadila speciálně do signálu z vysílače Žižkov (37.kanál) vlastní klip s moderátory Televizních novin Reyem Korantengem a Renatou Czadernovou. „Pokud diváci tento spot na svém přijímači zaregistrují, je to varování, že od konce dubna již TV Nova na tomto televizoru neuvidí,“ vysvětlil na webové stránce stanice její technický ředitel Ivo Ferkl.

Veřejnoprávní televize také ve své tiskové zprávě informovala o několika převaděčích, které využívaly analogový signál ČT1 ze Žižkova jako svůj primární zdroj a které budou přeladěny na jiné vysílače, aby mohly přenášet analogově první program i po 30.dubnu. Jedná se o převaděče Praha – Vokovice (44. kanál), Praha – Žvahov (49. kanál), Zdice (32. kanál) a Loděnice (49. kanál). „Tyto vysílače malého výkonu Česká televize prozatím ponechá v provozu. Síť sekundárních analogových vysílačů (převaděčů) se bude vypínat až po komplexním zhodnocení dostupnosti digitálního multiplexu 1 z hlavních vysílačů, respektive po zvážení výstavby sekundárních digitálních vysílačů pro dané lokality,“ upřesnil Štěpán Janda.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .