Jsou známí „noví“ moderátoři Událostí, jediným překvapením je Aneta Savarová

nove_udalosti_perexDOPLNĚNO O JMÉNA MODERÁTORŮ BBV – Česká televize včera večer oznámila jména nových moderátorů hlavní zpravodajské relace Události. Čtveřice moderátorů se skládá ze dvou stálic a dvou nováčků. Ze stávajících tváří budou diváci i po 1. dubnu vídat Marcelu Augustovou a Jolanu Voldánovou, řady rozšíří Jakub Železný a Aneta Savarová. Veřejnoprávní televize tedy vsadila výhradně na vlastní zaměstnance. Relace Události se od dubna prodlouží o více než 10 minut a vysílána má být z virtuálního studia. Přinášíme podrobnosti.

První změny formátu Události mohli diváci České televize zpozorovat už od počátku letošního roku, relace se postupně prodlužuje a nově začíná v 18.59 (přičemž integrovaná Předpověď počasí startuje už v 18.53). „Výběr moderátorů je dalším krokem ve zkvalitňování hlavní zpravodajské relace České televize a věřím, že výsledek diváci ocení. Jsem velmi rád, že se nám jako nejlepší volba moderátorů Událostí potvrdila čtveřice osobností z řad České televize,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Doplněno: Bartůšek již nebude moderovat BBV

Ke čtveřici moderátorů Událostí oznámila Česká televize jména, s nimiž se diváci budou shledávat ve sportovní relaci Branky, body, vteřiny. Od dubna přestává Branky, body, vteřiny moderovat Stanislav Bartůšek a Kateřina Nekolná. Informaci oznámila Česká televize v tiskové zprávě. Stávající redaktory Vojtěcha Bernatského a Barboru Černoškovou doplní dvě staronová jména – Petr Vichnar a Jan Smetana. Jméno Petra Vichnara není třeba představovat, hlavní sportovní pořad České televize uváděl v letech 1980-1998. Jan Smetana ale také není neznýmý, nyní jej znají mimo jiné diváci sportovních pořadů ČT24.

I sportovní moderátoři byli vedením České televize a za účasti externích odborníků s novinářskou zkušeností z české i zahraniční scény vybráni na základě kamerových zkoušek a po důkladném posouzení profesionálních kvalit jednotlivých osobností,“ doplnila informaci Michaela Fričová, tisková mluvčí České televize. Mezi kandidáty na post moderátora Branek, bodů, vteřin byla i zpěvačka Olga Lounová, nabídku dostal též Aleš Valenta, ten ji nicméně odmítnul.

bbvPo moderátorech Událostí už známe i jména spojená s BBV, zdroj: ČT

Výběrová komise pod hlavičkou BBC

V rámci výběru posuzovalo vedení zpravodajství společně s externími odborníky především kvalifikační, moderátorské i osobnostní předpoklady, dispozice pro týmovou práci a vysokou odolnost proti stresu. Podmínka navíc stanovila, že uchazeč musí mít za sebou alespoň pětiletou zkušenost z elektronického média (na pozici reportéra/moderátora). Česká televize totiž v případě mimořádných událostí (prezidentská volba, státní návštěva) pošle do terénu přímo tyto nové moderátory.

PSALI JSME: Česká televize představila projekt Krizová mapa Česka

Výběr moderátorů jsme se skutečně snažili nepodcenit, a proto jsme k pilotním zkouškám přizvali i zkušené novináře, kteří dobře znají českou i zahraniční mediální scénu. Názory těchto lidí pro nás při rozhodování měly velkou cenu,“ říká ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Jak uvedla Česká televize, obsazení moderátorských postů konzultovalo vedení zpravodajství s Vítem Kolářem, bývalým ředitelem české sekce BBC, Robem Cameronem, zpravodajem BBC pro střední Evropu, Danou Schmidt, zpravodajkou deníku Politikenn a Jaromírem Volkem, mediálním odborníkem z Masarykovy univerzity v Brně. Pilotní zkoušky testovala ČT na vzorku diváků.

nove_udalosti_001Jakub Železný a Jolana Voldánová, průvodci Událostí. Screenshot: RadioTV z iVysilani.cz

Koho diváci uvidí v Událostech?

Česká televize vybírala z celkem 20 tváří čtyři moderátory, mezi testovanými osobami byli například Daniel Takáč, Lukáš Dolanský nebo Daniela Písařovicová, loňská držitelka TýTý v kategorii Objev roku. Nakonec komise vybrala dlouholetou a zkušenou moderátorku Událostí Marcelu Augustovou, která navíc pravidelně moderuje volební studia. Mezi diváky je oblíbená i Jolana Voldánová, v redakci ČT pracuje od roku 1993. O obou se dlouhodobě mluvilo jako o žhavých kandidátkách.

Favorizován byl rovněž moderátor Událostí, komentářů Jakub Železný. „Moderovat hlavní zpravodajskou relaci v této zemi vnímám jako obrovskou čest, ale zároveň i jako závazek vůči mým předchůdcům, kteří tuto tradici před více než padesáti lety zakládali,“ dodal Jakub Železný. Některá média spekulovala o tom, že moderátor byl přesunut z komentovaných Událostí pro svou údajnou neposlušnost při rozhovoru s ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Oba tvrzení vyvrátili.

PŘEČTĚTE SI: Nové Správy STV nic nového nepřinesly, přesto je televize spokojená

Do týmu moderátorů Událostí překvapivě zamíří Aneta Savarová, v roce 2007 začínala na ČT24, posléze přestoupila na dnes již zaniklou televizi Z1. V závěru loňského roku se však vrátila na ČT24. „Do týmu čtveřice moderátorů byla vybrána jako zástupce nové moderátorské generace, která bude zapadat do moderního prostředí virtuálního studia Událostí,“ komentuje ČT její výběr. „Velmi si vážím šance a důvěry, kterou mi dalo vedení ČT už pouhou pozvánkou do konkurzu. Má nominace na post moderátora Událostí byla pro mne velkým překvapením, o to více se budu snažit naplnit očekávání managementu televize a také samotných diváků,“ sdělila Aneta Savarová.

nove_udalosti_003Richard Samko ve virtuálním studiu ČT o nové podobě Událostí, Screenshot: RadioTV z iVysilani.cz

Změny se nedotknou „vedlejších“ Událostí

Moderátoři Ranních, Dopoledních, Poledních, Odpoledních a Nočních událostí zůstanou stejní. V tuto chvíli se na jejich složení nic nemění, informaci nám potvrdila tisková mluvčí České televize Michaela Fričová. O tom, kdo doplní tým pořadu Události, komentáře, se zatím jedná, nicméně iHned.cz vidí největší šance u Lukáše Dolanského a Daniela Takáče, oba nyní provází interaktivním pořadem Hyde Park.

Události budou interaktivní s jediným moderátorem

Novou podobu Událostí poprvé zhlédnou diváci České televize již 1. dubna. Částečně odkrylo novou podobu středeční vydání Událostí. Přinášet chce co nejvíce původních zpráv a větší zastoupení získají informace z regionu a kultury.

Události bude moderovat vždy jediná osoba. Vysílat už se nebude z nynějšího zpravodajského studia, nýbrž z virtuálního. Marcela Augustová nastínila, že vysílání bude živější a bezprostřednější. Změny dozná též stopáž pořadu, dnes se vysílají zhruba do 19.40, od dubna skončí o 10 minut později. Následovat bude zkrácená verze relace Branky, body, vteřiny.

Z ARCHIVU: Před 25 lety nahradí Milénium, Kavčí hnízdo na Dvojce s Večerníčkem

Řady moderátorů definitivně opustí Bohumil Klepetko, Josef Maršál, Roman Pistorius a Iveta Toušlová. Česká televize se při inovacích inspirovala mimo jiné britskou veřejnoprávní stanicí BBC. Nové logo a část grafiky odhalily už středeční Události.

nove_udalosti_002Nová podoba Událostí, Screenshot: RadioTV z iVysilani.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: