Jihočeši definitivně přichází o analog, nastává plně digitální éra

klet Jižní Čechy a Morava jsou dvě oblasti, které zasáhnou nejnovější kroky v procesu digitalizace pozemního televizního vysílání. Diváci, kteří jsou stále zvyklí přijímat starší analogový signál pro své televizory, musí zpozornět. Již v příštím týdnu budou některé z těchto frekvencí nadobro vypnuty a „ve vzduchu“ bude k dipozici jen moderní digitální signál (DVB-T).

Na tento krok si musí dát pozor zejména lidé, kteří jsou doteď závislí na jihočeských vysílačích. 30. června se nadobro odmlčí analogové vysílání z nejsilnějšího stanoviště v kraji – na Kleti. ČT1 z 39. kanálu, TV Prima z 33. kanálu a TV Nova z 2.kanálu.Stejný termín bude konečnou i pro sousední analogové vysílače velkého dosahu. V regionu pokrytém z Tábora – Radimovic už nebude k dipozici analogová ČT1 na 27. kanálu a TV Prima na 44. kanálu. Jižnější Mařský vrch u Vimperka zruší ČT1 na 32. kanálu a ČT2 na 47.kanálu. Kromě zmíněných vysílačů velkého dosahu bude v poslední červnový den ukončen provoz analogových kmitočtů na dalších dokrývačích a převaděčích v celé územní oblasti České Budějovice.

Po nastalé analogové tmě na jihu Čech bude moci dojít ke spuštění multiplexu 2 z finálních stejnofrekvenčních kmitočtů z Kletě a Mařského vrchu. Druhá digitální síť s pěti komerčními stanicemi (TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema, Prima Cool) bude definitivně vysílat z uvolněného 39. kanálu. V současné době je na 50. kanálu.

O stávající analogový signál přijdou i diváci na Vysočině. Od příštího čtvrtka nenaladí ČT2 z 42. kanálu vysílače Javořice. Stejná stanice v analogové formě ke stejnému datu končí i na hošťálkovickém vysílači na Ostravsku (51. kanál).

Ve stejné jednofrekvenční oblasti naopak České Radiokomunikace zprovozní digitální signál Multiplexu 1. Dojde k tomu na vysílači Lysá hora54. kanálu. Zároveň na tomto místě bude přepnut analogový signál ČT1 do hlavní antény na 37. kanál.

Do nového měsíce tak český éter vstoupí v opět o něco vyčištěnější podobě. Větší polovina Čech už bude pozemně pokryta jen digitálním signálem, jejich zbytek a Morava bude ještě několik měsíců fungovat v koexistenci obou typů signálu.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jan Nový

    Čt 1 jedna místy ve vYšších častech jižních čech frčí analogově z javořice 25 kanál ,a prima analogová z 59 kanálu , by mě fakt zajímalo zda bude k dispozici přes dvb-t jimomoravská mutace ct .-))

  2. pevy

    Pokud přijímáte multiplex 1 z Javořice (K33), pak budete mít ČT1 JM (jihomoravská mutace). Pokud z Kletě, či Vimperka, tj. K49 (a vlastně odkudkoliv ze západu, či severu), pak budete mít českou mutaci. To snad musí být každému jasné – nebo v čem je problém ?

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .