Je možné sledovat hokejové přenosy z MS zdarma na satelitu a bez přístupové karty?

Do redakční pošty nám dorazila poměrně logická otázka. Když je divák mimo domov a nemá k dispozici signál nebo stream České televize, může i tak sledovat hokejové přenosy například přes satelit? Ano, může.

sport1-de-hokej-651

Německo ještě pořád ctí svou tradici neplaceného satelitního vysílání

Hokejové přenosy z Mistrovství světa jsou sice dnes převážně dostupné na kódovaných programech, nicméně díky německé tradici volného vysílání má divák možnost dostat se k tomuto vysílání i bez použití přístupové karty.

Z dnešního pohledu se to může jevit jako neuvěřitelné, nicméně Němci dávají velké části Evropy k dispozici dva atraktivní sportovní programy úplně zdarma – konkrétně Sport 1.de (někdejší DSF) a německou verzi Eurosportu. Z pohledu vysílacích práv jsou sice tyto programy určené pouze pro německý, rakouský a švýcarský trh, nicméně vysílají na satelitu úplně volně.

A jak už se stalo dobrým zvykem, právě na neplacených německých programech lze narazit na celou řadu atraktivních sportovních přenosů, včetně těch hokejových.

Zápasy německého, švýcarského, rakouského týmu, ale i Švédska nebo Kanady

Program Sport 1 nebo kdysi DSF není potřeba divákům nijak zvláště představovat. Tento kanál znají snad všichni, kdo měli v 90. letech přístup ke kabelové televizi nebo satelitu. DSF se v dubnu 2010 přejmenovala na Sport 1 a jedním z největších programových taháků měl být právě světový hokejový šampionát.

Sport1 se zaměřuje na přenosy atraktivní pro německé, rakouské a švýcarské publikum. V pracovních dnech je kombinuje s nejatraktivnějšími zápasy ostatních týmů (například Švédsko – Kanada) a přidává sestřihy dalších utkání. Program je tradičně bohatší o víkendu, kdy tato televize přináší tři zápasy z každého víkendového dne.

Bezplatně je k dispozici pouze verze ve standardním rozlišení

Zápasový servis programu Sport 1 nelze srovnávat s tím, co vysílá přináší ČT sport, nicméně pro hokejové fanoušky může být i tento německý kanál zajímavým doplňkem. Neplacená verze je k naladění na pozici 19,2 st. východně, na frekvenci 12480 s vertikální polarizací. Dále je možno tento kanál sledovat i ve vysokém rozlišení, ale na to už je potřebná přístupová karta HD+, kterou lze získat za příplatek.

Podobně jako Sport 1, i německý Eurosport přináší mnoho přenosů, které jsou jinak k dispozici pouze na placených kanálech. Na této stanici můžete sledovat například i zápasy anglické fotbalové ligy MLS a další disciplíny, které u nás ve volném vysílání nenajdete.

Volné vysílání přetrvá ještě několik let

Jak dlouho budou německé sportovní programy k dispozici pro diváky napříč Evropou zatím není jasné. V posledních letech logicky sílí tlak distributorů vysílacích práv, kteří nejsou nadšeni „z nekalé konkurence“ volně vysílajících německých kanálů. Velká část německy mluvících diváků v rámci Evropy si totiž vystačí právě s nabídkou volných televizí dostupných přes satelit.

Lze předpokládat, že volné vysílání z Německa se udrží ještě několik let, minimálně do doby, než budou vysílat televize ve standardním rozlišení. Jakmile budou jednotlivé televize upouštět od svých SD verzí a přecházet výhradně na HD, lze očekávat, že si za kvalitnější obraz nechají připlatit. Na druhou stranu, neplacené satelitní vysílání má v Německu dlouhou tradici. A vždycky bude existovat poměrně významná část diváků, která nebude ochotna platit za základní komerční či veřejné programy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .