Jaro 2012 na Nově a Markíze ve znamení The Voice. Co přináší nového?

hlas_ceskoslovenska

Pěvecká soutěž bude hlavním formátem TV Nova a TV Markíza rovněž na jaře roku 2012, obě stanice uvedou federativní projekt „Hlas Česko Slovenska„. Formát bude společnost CME vysílat podle holandské licence televizní show „The Voice of„. V čem se formát liší o zavedené značky SuperStar? A je ještě možné, že se na TV Prima a TV Joj objeví jiná pěvecká show X Factor?

The Voice na jaře 2012 na Nově a Markíze

Televize Nova a Markíza v oficiálním prohlášení potvrdily, že na jaře 2012 uvedou holandský formát „The Voice of„. Cílem soutěže je najít ten nejlepší hlas na území České a Slovenské republiky. Vůbec poprvé nebude záležet na tom, jak dotyčný soutěžící vypadá či kolik mu je let. Porota v soutěži „Hlas Česko Slovenska“ je totiž během vystoupení otočena k soutěžícímu zády, hodnotí tak právě jenom hlas.

SERIÁL RADIOTV: Faktor strachu obnoven, sedmá speciální série s původním moderátorem

„The Voice of“ je původem holandská televizní show, za kterou stojí mediální magnát a producent John de Mol. „V Holandsku, kde byla show The Voice of Holland uvedena premiérově v lednu 2011, se stala jedním z nejúspěšnějších televizních projektů v historii a přilákala k obrazovkám přes 3 miliony diváků. O tři měsíce později uvedla americká televizní stanice NBC první řadu The Voice s obrovským diváckým úspěchem a už teď připravují tvůrci druhou řadu. Kouči v americké verzi se stali například popová diva Christina Aguilera nebo frontman kapely Maroon 5 Adam Levine. Stejně jako Česko a Slovensko čeká premiérová řada soutěže „The Voice of“ v roce 2012 i Belgii, Francii, Velkou Británii a Austrálii,“ píše TV Nova v tiskové zprávě.

The Voice of Holland – One Thousand Voices

Jaká jsou pravidla? Co získá výherce?

No a nyní k tomu hlavnímu – pravidlům soutěže. „The Voice of“ tvoří tvoří tři fáze. První část „blind audition“ (tedy „slepý výstup“) znamená, že porotci hodnotí otočení zády tak, aby vystoupení jenom slyšeli. Čtyři porotci si vybírají svůj vlastní tým čistě na základě poslechu vystoupení (jak už bylo řečeno, nevidí, jak soutěžící vypadá). Každý porotce si vyslechne vystoupení v délce jedné minuty, rozhodne se, zda chce zpěváka do svého týmu. Často se samozřejmě stává, že dva porotci chtějí stejného soutěžícího, finální volba je tak na soutěžícím, ten si rozhodne, ke kterému porotci se vydá. Každý tým tedy má svého mentora.

V druhé, bitevní fázi soutěže se proti sobě postaví vždy dva soutěžící z jednoho tábora, nastoupí v duelu a to se stejnou písní. Kouč se rozhodne, kdo z těchto dvou interpretů je lepší. Čtyři nejlepší potom bojují opět proti sobě, tentokrát se hraje o přízeň diváků. Ti v živých vystoupení rozhodnou, kdo postoupí do třetí fáze. Finálová osmička soutěžících nastupuje v živých přenosech. Zajímavostí je, že v této chvíli nebudou rozhodovat pouze televizní diváci. Formát je oproti SuperStar inovována, 50% váhu má hlas porotců, 50% hlas diváků u obrazovek. Ze dvojice vzejde vždy jeden vítěz z každého družstva. Zbývající vítězové jednotlivých týmů se potom utkají o přízeň diváků, v posledním kole porotce už nemá právo zasahovat.

Z ARCHIVU: Nova prožívá nepříjemné jaro, SuperStar zatím nefunguje

Hlavní výhrou bude finanční odměna a vydání vlastního alba u vydavatelské společnosti Universal. Soutěžící musí být starší 18 let, horní hranice není stanovena. Na stránkách hlas.nova.cz se uvádí: „Zapomeňte na amatéry bez špetky soudnosti, kteří se chodí do nejrůznějších soutěží jen zviditelnit. Nezajímá nás vaše vizáž, nerozhodují sympatie, je nám jedno, kolik je vám let. Rozhoduje jen váš hlas a to, co s ním umíte. Výkony všech budou od samého začátku na vysoké úrovni a soutěžící budou vedeni svými kouči – profesionály z oboru a hvězdami hudebního nebe.“

O tom, kdo bude soutěž moderovat, zatím TV Nova i TV Markíza zatím samozřejmě nemohou mluvit. Lze ovšem předpokládat, že za českou stranu by soutěží mohl provázet opět Leoš Mareš. Důvody pro tuto domněnku jsou zřejmé – Leoš Mareš je mnohaletou tváří podobných velkých projektů a navíc s ním TV Nova uzavřela exkluzivní kontrakt. Očekávat bychom mohli v porotě Paľa Haberu.

thevoice_bannerMá ještě divák chuť na federální talentové projekty? Zatím asi ano…

Je reálné, že nasadí Prima a Joj X Factor na 2012?

Televize Prima a JOJ si pohrávají s myšlenkou nasazení pěvecké soutěže X Factor. Obě televize chtěly formát vysílat již letos na podzim. Nakonec daly přednost nakonec show Česko Slovensko má talent. Dle výsledků sledovanosti funguje ještě lépe než první řada. Televize Prima zaznamenala v minulém týdnu rekordní týdenní podíl na trhu od začátku roku, a to v obou hlavních cílových skupinách. V cílové skupině D15+ to bylo 20,95 %, což je nejvyšší hodnota od začátku roku 2007, u mladších diváků (D15-54) pak 19,35 %.

DOPORUČUJEME: Překvapení měsíce: JOJ Plus odvysílá na podzim X Factor

K úspěšnému celotýdennímu podílu na trhu přispěla i vysoká sledovanost pořadů v prime time. Sedmý díl talentové show ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT byl nejsledovanější ze všech dosud odvysílaných dílů. V cílové skupině D15+ jej sledovalo v průměru 1 415 tis. diváků, v cílové skupině D15-54 859 tis. Při podílu na trhu v cílové skupině D15+ 33,65 % se tak v době svého vysílání stal nejsledovanějším pořadem televizních obrazovek,“ napsal Marek Winkler, PR koordinátor TV Prima.

Show Česko Slovensko má talent boduje také na TV JOJ. Nedělní hlavní vysílací čas nemá konkurenci, s ratingem 19,4% a s podílem 47,4% nenechal konkurenční film TV Markíza výraznějí zabodovat. Na sesterské PLUSke (JOJ Plus) dosahuje velmi vysokých čísel pěvecká soutěž X Factor, stanice vysílá americkou verzi v původním znění s titulky, ta pravidelně dosahuje podíl na trhu přes 10%.

K TÉMATU: Druhá série ČS Superstar netáhne ani v rádiích. Příběh nekončí?

Myšlenku o společném federálním X Factoru obě stanice potvrdily. Pustí se do přímého střetu s pěveckou show The Voice Of? Ačkoli talentová show má u diváků značný úspěch, je český divák pěveckými soutěžemi už přesycen, ani druhá federální SuperStar neuspěla zcela dle očekávání.

xfactor_usaAmerická verze X Factor má na PLUSke úspěch, měla by jej i federální československá verze?

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. iMIRo

    Zdravím. Ano, Nova už jako každý rok informuje i tv novinách, přece je to událost, že nás čeká nová hudební soutěž. A jako každý rok tvrdí: Čeká Vás to nejlepší co tu ještě nikdy nebylo. Lepší než všechny předchozí soutěže. To bude tvrdit i za rok, i za dva atd. Soutěž sledovat nebudu. To mě přešlo po první Super Star. Schválně kdo si pamatuje jména dalších vítězů.

  2. Maxx

    Taky se nebudu dívat z jednoduchého důvodu – Nova tyhle show neumí. Jejich SuperStar je sice po spojení se Slovenskem celkem dívatelná, ale když si vzpomenu na samotnou českou verzi, tak se mi chce zvracet. Nebudu si kazit dojem z pěveckých show a jarní projekt Novy vynechám. Mareš, Habera, zastaralý střih a režie, díky ne. Radši si dám půst a pak si pěkně vychutnám na podzim X Factor Primy a JOJ. Sice se v článku uvažuje o tom, že tato show poběží proti The Voice, ale ředitel Primy v jednom internetovém rozhovoru zmínil, že velké show už poběží jen na podzim. A vůbec, teď si užívám Talent, takže na nějaké pěvecké soutěže teď ani nemám moc chuť ;-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .