Jaký smysl bude mít Prima ZOOM s tříhodinovou smyčkou dokumentů?

prima-zoom-167NÁZOR – Nový kanál Prima ZOOM je bezesporu zajímavý projekt a bude mít určitě přínos pro ty diváky, kteří přijímají televizi na běžnou anténu. Jinak ale nelze čekat od tohoto produktu zázraky, snad kromě vizuální stránky. Programově půjde o recyklaci obsahu několikrát denně a tři hodiny premiérového vysílání denně nebudou mít u publika příliš velkou šanci. Ale rád bych se mýlil.

Tři premiéry denně stačí?

Když FTV Prima odkryla programové plány svého nového dokumentárního kanálu, mnoho lidí tím určitě překvapila. Ne, že by bylo nutné vysílat denně desítky premiér. Tři hodiny premiérového vysílání jsou ale přece jen málo na to, abyste uživili jeden plnohodnotný televizní kanál hodný značky druhé nejsledovanější komerční televize. Prima Zoom se svými třemi hodinami denně nebude ničím jiným než „reprízovým“ kanálem, který si u potenciálních diváků může zkazit kladnou reputaci ještě dřív, než si ji vybuduje.

Prima Zoom se bude od kabelových dokumentárních stanic odlišovat především výbornou grafikou. Obsahově ale bude na úrovni malinko kvalitnější televize Public nebo Z1, pokud bereme v úvahu pouze dokumenty. Public denně přinášel pásmo kvalitních dokumentů. Televize Z1 je rotovala zejména o víkendu. Divácká poptávka tak bezesporu existuje. Jenomže jak diváci zareagují na minimalisticky postavený produkt, to je zatím ve hvězdách.

Bude sledovanost vyšší než jedno procento? Dokonce i na Primě pochybují…

Vedení televize si programový „handicap“ svého nového kanálu patrně uvědomuje. I proto je opatrné s prodejem reklamy podle výsledků peoplemetrů. Prima Zoom bude vysílat reklamu na základě fixně stanoveného pásmového ceníku. Prodej reklamy podle skutečně dosažené sledovanosti se spustí, až když tento kanál dosáhne průměrnou sledovanost vyšší než jedno procento u dospělého publika, a to tři měsíce po sobě.

Jinými slovy, vedení Primy patrně nevěří v komerční potenciál svého nového produktu a radši si nechává zadní dvířka pro případ, kdyby celý pokus nevyšel. Prima Zoom může zaujmout několika zajímavými dokumenty, ale působí spíš dojmem, jakoby šlo o program „z nouze“, jen aby Prima Group vykázala další kanál ve svém portfoliu. Největší nákladovou položkou v tomto případě nebudou vysílané pořady, ale distribuce signálu. České Radiokomunikace a jejich dceřiná společnost Czech Digital Group bude mít určitě radost z nového přírostku do svého multiplexu. Vůbec by nepřekvapilo, kdyby platba za terestrické šíření několikanásobně převýšila náklady na výrobu programu.

prima-zoom-675

Z1 vysílala jeden dokument osmkrát za rok. Primě Zoom stačí na šest vysílání jeden den

Malá kuriozita závěrem – již neexistující zpravodajská televize Z1 měla ve svém vysílání rovněž pásmo dokumentů každý den. Jeden dokument ale odvysílala maximálně osmkrát v jednom roce. Prima Zoom odvysílá každý dokument 8x v jednom dni (!) Z tohoto pohledu by tedy bylo lepší, kdyby Prima Zoom bylo jen označení jednoho programového bloku, než aby na podobném základu vysílal samostatný kanál.

Vysílání několikahodinové smyčky kolem dokola bylo až doposud doménou chudších lokálních televizí a některých ryze kabelových stanic. Od 1. února si na tento fenomén budeme muset zvyknout i v případě celoplošné terestrické stanice ze stáje FTV Prima.

Autor článku:

Komentáře (15)

 1. Daniel Čermák

  Nevím jestli autor koukal na stejný program jako já ale já vidím každý den od zahájení vysílání do konce vysílání dokumenty které se neopakují a běží jedenkrát v ten den a další den jsou úplně jiné dokumenty.

  1. juko

   Ano, máte pravdu, v prvních třech dnech se dokumenty neopakují. Od pondělí 4. února ale Prima ZOOM najede na tříhodinové rotující bloky.

 2. valve

  Mně osobně se tento záměr líbí – mohu si vybrat dobu, kdy se chci na dokumenty podívat – a když to nestihnu, mám ještě další možnost. Tři hodiny trvající blok je snesitelný i v případě, že jsem jej nestihl sledovat celý – nebudu čekat dlouho na opakování.

  1. Benetomm

   Ale nemusíte se vůbec omlouvat, každý občas mele nesmysly…

 3. Stifa1989

  Nad tímto článkem jsem se skutečně pobavil. Tak za prvé, srovnávat jej s Televizí Public nebo Z1, není to torchu ubohé a zcela zcestné? Pojďme se říci fakta s rovnání s kabelovými PLACENÝMI dokumentárními kanály. Tři hodiny premiér denně předčí většinu dokumentárních kanálů – Viasaty, Spektrum a spoustu dalších! Jakto? Jednoduše, podívejte se do programu. Viasaty mají pár premiér denně a to jsou třeba ve freeSatu v nadstandartním balíčku. O Spektrum nemluvně, Discovery, Animal Planet či National Geo., Ti rozhodně nemají podíl premiér větší a to připomínám, za tyto programy si platíme v nabídce kabelových a satelitních operátorů! Může mi autor vysvětlit pointu tohoto článku? Přijde mi zcela zcestný a ubohý, ale opravdu. Tohle je hodně mimo. Už jen z důvodu výše uvedeného, protože autor nejenže milně interpretuje program Prima ZOOM, který se stavěn právě na bázi placeného Discovery, ale také to, jaké výsledky sledovanosti jsou očekávány. Do roka 3%. Stačí se pořádně podívat na materiály ohledně Prima ZOOM. Dále, Prima ZOOM – připomínám – není placeným kanálem a že bude mít reklamy? Pardon, kabelové programy je v dnešní době nemají? Mají a dokonce reklamou a self-promotion spoty přerušují dokumnety až 3x během jednoho pořadu! Čest v tomhle směru Viasatům a Spektrum. Ps: Srovnávat Z1 a Prima ZOOM je jako míchat hrušky s jablky.

  1. Stifa1989

   * Chyba – Viasaty mají pár premiér TÝDNĚ!

  2. juko

   Srovnání Prima Zoom se Z1 je naprosto legitimní, pokud jde o dokumentární tvorbu, to jsem i zdůraznil v článku. Z1 vysílala terestricky a nabízela poměrně slušnou porci dokumentů nejen v pracovních dnech, ale zejména o víkendech. Právě srovnání s kabelovými placenými kanály není úplně namístě, jelikož Prima Zoom bude neplacená terestrická televize. Její příjmy se tedy budou odvíjet striktně podle dosažené sledovanosti a nikoliv podle počtu paušálně platících abonentů. Mimochodem, rovněž neschvaluji vysílání reklamy na placených kabelových stanicích.
   A abych vysvětlil pointu tohoto článku – záměrem bylo podívat se na projekt Prima Zoom i kritickým okem a nejen papouškovat PR prohlášení zástupců FTV Prima.

  3. Stifa1989

   Právě proto, že jde o neplacený kanál je dle mého kritika zcela mimo mísu. Z1 rozhodně nevysílala každý večer 3 hodiny premiér, o tom bych se rád někde přesvědčil, je-li to tak! A propo, pokud kritizujete projekt, který je živý pouze v zvlatní vytěžené sledovanosti a nikoli nejen ze sledovanosti a také z platicích abonentů a v nabídce premiér předčívá už nyní mnoho zavedených dokumentárních programů, pardon, stále mi chybí pointa článku jako faktický základ pro něj. Ps.: Co takhle udělat tabulku s přehledem premiér pro jednodlitvé dokumentání kanály a kolikrát oni zreprízují daný dokument, hm? :-)

 4. Daniel Čermák

  Může mi tedy někdo napsat který z dokumentů pondělí – pátek se každý tento den zopakuje alespoň jednou? nic nevidím. Když vyjmenuju pořady pro pondělí tak to jsou Jak se staví dinosaurus – Den, kdy se Země zachvěla – Nečekaná budoucnost – Puma americká – Do nitra tropické Číny – Krokodýli na řece Katuma – Za nosorožci s Nigelem Marvenem – Klokaní mafie – Odkaz Steva Irwina – Mořští velikáni – Bizarní obyvatelé moří – Lovci žraloků – Superbouře Sandy – Den konce světa – Poselství katastrof – Jak Nero zachránil Řím – Sfinga zbavená tajemství – Duchové zlaté horečky.

  to je program jen na pondělí 4.2. a opravdu nevidím nic co by se opakovalo. Stejně tak v úterý, středu atd.

  1. pista

   Přesně tak, díval jsem se na program na středu 6.2.2013 a nenašel jsem opakující se pořad. Mám rád kritické články, ale takové, které jsou založeny na faktech! Toto je přehnané. Já jsem z prvního dne vysílání nadšený, perfektně udělané upoutávky i znělky. A i kdyby se v budoucnu dokumenty opakovaly, vůbec mi to nebude vadit. Nemám čas se dívat pořád a některé dokumenty rád uvidím znovu. Jako přírodovědec si v programu mám opravdu z čeho vybírat. Takže tomuto kanálu přeji velkou budoucnost.

  2. SETI72

   Ale ano, budou se opakovat. Jenže zatím to tak vypadá, že v jiné dny.

 5. Maxx

  Tak Zoom má zatím každý den 5% sledovanost a je 4. nejsledovanější televizí v zemi. A to existuje 3 dny. Naprostý rekord. Autor článku se trochu sekl. Jinak ohledně reprízování, dokumenty přes den reprízují i placené dokumentární kanály. Proč by to sakra neměl dělat neplacený??!?

  1. juko

   Autor udělal prognózu, která se může nebo nemusí naplnit. A mimo jiné vycházel i z předpokladů samotné FTV Prima, která hodlá nový kanál obchodovat podle peoplemetrů jen pokud dosáhne průměrného podílu na publiku 1% ve třech po sobě následujících měsících. I z toho lze vyvodit – navzdory plánům dosáhnout tři procenta po roce – že sledovanost dokumentárního programu může být nejistá. Nicméně jsem rád, že se ZOOM-u daří a je rovněž fajn, že management upustil od myšlenky rotovat dokumenty ve smyčce a reprízuje je průběžně.

  2. pista

   Maxx: Souhlasím. Například na Animal planet se pořadu opakují pořád dokola. A na Prima ZOOM jsou hezky udělané tématické bloky, což je super. Že se v různých dnech opakují je naopak dobře, protože si mohu vybrat čas, kdy se na daný pořad budu dívat, pokud se mi jako přírodovědci líbí, podívám se klidně znovu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .