Jak sledovat MS v hokeji zdarma přes satelit? Řešením je i letos německý kanál Sport1

Hokejové přenosy z MS v hokeji jsou sice dnes převážně dostupné na kódovaných programech, nicméně díky německé tradici volného vysílání má divák možnost dostat se k tomuto vysílání i bez použití přístupové karty.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Legálně dostupné sportovní přenosy, které nelze zablokovat

Z dnešního pohledu se to může zdát neuvěřitelné, nicméně německé televize dávají velké části Evropy k dispozici mnoho atraktivních sportovních přenosů, které lze sledovat legálně a hlavně zdarma. Významná část přenosů fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy, zápasy světového či kontinentálního šampionátu ve fotbale, přenosy z basketbalu, házené a další atraktivní sportovní programy úplně zdarma – to vše lze sledovat díky nabídce německé neplacené satelitní televize.

Nepřekvapí tedy, že na satelitu se můžete podívat i na slušnou porci hokejových přenosů z Mistrovství světa. Vděčíme za to německému programu Sport1 (kdysi DSF). Ten slibuje zhruba 25 různých zápasů z MS včetně několika vystoupení českého týmu. Máte sice k dispozici pouze německý komentář, ale na rozdíl od českých nebo slovenských televizí lze tuto německou stanici sledovat i bez satelitní karty. Stačí vám jakýkoliv – i ten nejlevnější – digitální satelitní přijímač.

Z pohledu vysílacích práv je program Sport1 DE určen pouze pro německý, rakouský a švýcarský trh. Z tohoto důvodu není dostupný u českých kabelových operátorů (až na výjimky). Přes satelit ale vysílá úplně volně a lze jej tedy sledovat legálně ve většině evropských zemí.

Čtyři zápasy českého i slovenského týmu

Program Sport1 se logicky zaměřuje na zápasy německého a švýcarského týmu. Odvysílá ale i několik vystoupení ruské reprezentace, USA nebo Kanady. Český tým dostane v základní skupině prostor v německém vysílání celkem čtyřikrát, pouze dva souboje ale budou k dispozici živě.

Konkrétně jde o první zápas s domácím Ruskem (6. května) a poslední zápas v základní skupině se Švýcarskem (17. května). Ze záznamu budou odvysílány zápasy Česko – Norsko (12. května) a Česko – Kazachstán (13. května).

Stejnou porci zápasů budou mít k vidění i slovenští diváci. Na rozdíl od českého týmu ale Sport1 DE odvysílá čtveřici slovenských zápasů živě. U Slováků se zaměří na souboje s Maďarskem, Německem, Běloruskem a USA.

Lahůdkou pro české i slovenské diváky bude společný „federální přenos“ v poslední den základních skupin, kde Sport1 uvede konferenci ze dvou zápasů: Česko – Švýcarsko a USA – Slovensko.

Bezplatně vysílá pouze SD verze, HD je k dispozici za příplatek

Zápasový servis programu Sport 1 nelze srovnávat s tím, co přináší ČT sport, nicméně pro hokejové fanoušky může být i tento německý kanál zajímavým doplňkem. Neplacená verze je k naladění na pozici 19,2 st. východně, na frekvenci 12480 s vertikální polarizací. Dále je možno tento kanál sledovat i ve vysokém rozlišení, ale na to už je potřebná přístupová karta HD+, kterou lze získat za příplatek.

Tuto kartu lze zakoupit u některých českých prodejců a umožňuje sledování německých komerčních stanic ve vysokém rozlišení (veřejnoprávní televize jsou dostupné v HD i bez karty). Divák si ale v tomto případě připlácí za vyšší obrazovou kvalitu a nikoliv za obsah.

Lze předpokládat, že volné vysílání z Německa se udrží ještě několik let. Neplacené satelitní vysílání má u našich západních sousedů dlouhou tradici. A to navzdory sílícímu tlaku distributorů vysílacích práv, kteří nejsou nadšeni „z nekalé konkurence“ volně vysílajících německých kanálů.

Značná část německých diváků ale není ochotna platit za příjem základních komerčních nebo veřejných programů ze satelitu. A právě to je hlavním argumentem pro zachování volné dostupnosti německých stanic na satelitu – k radosti satelitních diváků z jiných zemí Evropy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .