IPTV v Česku: Operátoři kladou důraz na rozšiřování nabídky HD kanálů

radiotv-archiv15V oblasti IPTV (televize přes internetový protokol) došlo v poslední době k několika významným událostem. Trh opustil jeden z hráčů, který měl v počátku svého působení vysoké ambice zatopit dominantnímu poskytovateli této služby. Do nabídek zbývajících operátorů se čím dál častěji daří zařazovat kanály vysílajících ve vysokém rozlišení. Od soboty k nim přibyla Nova sport HD.IPTV je jednou z nejnovějších forem příjmu televizního signálu. Využívá k tomu vysokorychlostní internetovou přípojku. Nejběžnějšími typy připojení jsou ADSL (vstup na internet prostřednictvím pevné telefonní linky) nebo optická vlákna. Největším poskytovatelem této služby v České republice je společnost Telefonica O2. Loni v červenci přivítala svého stotisícího zákazníka. Svoji nabídku pod názvem O2 TV začala nabízet v září 2006. Významným konkurentem lídrovi českého trhu se chtěla stát firma Telekom Austria. Na český trh vstoupila s nabídkou Volný TV v srpnu 2007 a vydržela na něm rok a půl. Před několika týdny oznámila ukončení této služby.

Dostupná byla zpočátku v Praze a Brně, postupně se Volný TV dostal ještě do třech českých krajských měst – Plzně, Ústí nad Labem a Hradce Králové. Nabídka se však nesetkala s očekávaným zájmem klientů a rozvoj do dalších lokalit byl utlumen. Kromě přenosu televizních kanálů Volný TV nabízel i službu video-on-demand (objednání pořadu na vyžádání) a půjčovnu filmů HBO Digital. Ani doplňkové služby nové zákazníky nepřilákaly. Společnost navíc koncem loňského roku změnila majitele. Novým vlastníkem se stala telekomunikační skupina Dial Telecom. Její management se rozhodl nepokračovat v nerentabilním podnikání a IPTV platformu zrušil: „Naše společnost se rozhodla ukončit službu Volný TV ke konci ledna letošního roku. Důvodem je fakt, že všeobecně služba nesplnila naše očekávání, která jsme do ní vkládali,“ citoval server ČRo Digital mluvčí společnosti Alžbětu Šťastnou.

Nejsilnějším hráčem na českém trhu IPTV je tak s přehledem Telefonica O2. Kromě balíčků televizních programů nabízí svým klientům i služby Videotéka O2 TV a TV archiv. „Videotéka O2 TV dnes nabízí více než 370 filmů a do dnešního dne si zde zákazníci legálně stáhli přes jeden milion snímků našich i zahraničních režisérů,“ shrnul zájem zákazníků marketingový ředitel Petr Matějovský. Největší zájem doposud vzbudila česká komedie Tomáše Vorla Gympl, na stupních vítězů v pomyslném závodě o přízeň diváků je pak ještě sci-fi Já,legenda a další český film Roming.

V další službě „TV archiv“ mohou zákazníci dohledat pořad, který jim v uplynulých sedmi dnech utekl ve vysílání České televize, TV Nova, Prima TV, TV Barrandov či Z1. Programy dvou nových digitálních stanic jsou do této služby zařazeny nově: „Barrandov TV divákům zpřístupní Hlavní zprávy, předpověď počasí Jak bude, seriál Profesionálové nebo zábavný pořad Koko TV. Zpravodajský kanál Z1 potom nabídne Zprávy v 7, Zprávy v 10, Zprávy – Ekonomika a přehled hlavních témat tištěných médií s názvem Z titulní strany,“ uvedl ředitel pro vztahy s médii společnosti Telefonica O2 Vlastimil Sršeň a k preferencím diváků dodal: „V současné době jsou mezi uživateli služby nejpopulárnější původní české seriály nebo publicistické pořady, jako například Na vlastní oči.“

Velmi agilním operátorem IPTV je severomoravská společnost Mattes AD. Svým zákazníkům nabízí službu 802.tv přes svoji optickou síť ve městech Frýdek-Místek, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí, Příbor, Praha-Nové Butovice, Ostrava a Havířov. Bývá mezi prvními, které zařazují do své nabídky aktuální technologické novinky. Postupně například rozšiřuje nabídku kanálů vysílajících ve vysokém rozlišení (HDTV). Abonenti společnosti tak mohou v této kvalitě sledovat kanály Nova HD, Filmbox HD, Eurosport HD, Voom HD, History HD či Rush HD. Od počátku svého vysílání (11.ledna) je v síti 802.tv ve vysokém rozlišení k dipozici i TV Barrandov.

K dalšímu rozšíření programové nabídky HD kanálů došlo o uplynulém víkendu. Své vysílání zahájila stanice Nova Sport HD. V sobotu 21.února odstartovala distribuce tohoto sportovního kanálu ve vysokém rozlišení v sítích operátorů O2TV a 802.tv v rámci testovacího režimu. „Nova Sport bude vysílat maximální možné množství přímých přenosů v HD, tzn. všechny přenosy, které distributor signálu v této kvalitě nabídne. Jedná se především o Premier League, NHL, a některé magazíny, které jsou vyráběny v kvalitě HD. Prvním přenosem ve vysokém rozlišení byl zápas anglické Premier League mezi týmy Aston Villa a Chelsea,“ shrnul mluvčí stanice Michal Klouda.

O dalším kroku společnosti Mattes AD pro rozvoj vysílání ve vysokém rozlišení v Česku informoval server Digizone. Operátor otevřel Národní centrum digitálního obsahu (NCDO), jehož prostřednictvím dalším společnostem, které přenášejí digitální televizní vysílání, nabízí předání HD signálu do jejich sítí. Mattes AD již nyní disponuje ve vysokém rozlišení streamy kanálů Nova HD, Nova Sport HD, Filmbox HD a TV Barrandov HD. Subjekty, které budou případně signál z NCDO přijímat, musí mít samozřejmě uzavřeny smlouvy o šíření s provozovateli jednotlivých kanálů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .