Internetová televize od Antiku zlobí slovenské kabelové operátory

settopbox-logoNeomezené sledování televizního vysílání přes kteréhokoliv poskytovatele internetu – přesně to dokáže služba SmartTV box od košické společnosti Antik Telecom. Ta sama je kabelovým, IPTV operátorem a poskytovatelem internetu. Svou konkurenci nicméně dráždí produktem, který zatěžuje jejich sítě a navíc může způsobit odliv klientů. A objevují se první blokace služby, například ze strany dominantního operátora UPC Slovensko.

Bezplatná televize přes internet?

Co je to vlastně SmartTV box a proč vybraní internetoví poskytovatelé blokují tuto službu? Zjednodušeně jde o neplacenou kabelovou televizi přes internet – a to doslova. Koupíte si set top box, ten připojíte k internetu a můžete sledovat desítky stanic zdarma a další desítky za poměrně malý poplatek. Má to jeden háček – váš poskytovatel internetu vás může zablokovat pro nadměrné zatížení jeho sítě. Služba zatím není masově využívána, nicméně konkurenční operátoři protestují. Ne tak pro to, že by služba pro jejich sítě opravdu představovala riziko. Důvodem je spíš konkurenční boj, kdy se ostatní operátoři obávají odlevu svých televizních klientů k bezplatné „zázračné krabičce“ od Antiku. Proč byste totiž měli za příjem televize platit, kdy ten samý produkt můžete mít pouze za jeden poplatek a ještě navíc ji sledovat kdekoliv v dosahu vysokorychlostního internetu?

UPC Slovensko překvapil své zákazníky – službu zablokoval

Nejdál zašel dominantní operátor UPC Slovensko. Ten začal službu od Antiku ve své síti plošně blokovat. K podobnému kroku se snaží přimět i konkurenci. Pokud by operátoři postupovali ve shodě, Slovákům, kteří si za necelých 100 eur zakoupili Smart boxy, by zůstaly v rukou pouze bezcenné přístroje. Výmluvné je zejména stanovisko, které týdeníku Trend poskytl šéf Asociace lokálních poskytovatelů internetu na Slovensku Michal Rybárik. Ten navrhuje, aby košický operátor Antik přispíval svým konkurentům na provoz infrastruktury, pokud by se jeho Smart boxy masově rozšířili.

markizaAntik nabízel i streaming slovenských kanálů pro české diváky. Nyní služba funguje pouze pro registrované zákazníky.

Objednejte si televizní služby u nás, radí operátoři svým klientům

Samotná asociace navíc doporučuje klientům, aby televizní služby odebírali přímo od svého domovského poskytovatele internetu, pokud ten nabízí i televizní vysílání. Toto doporučení nelze chápat jinak než jako snahu o eliminaci konkurenční výhody, kterou služba typu SmartTV box svému poskytovateli přináší. Řešením pro většinu operátorů by přitom byl fakt, kdyby s podobným produktem přišli sami ve svých sítích.

Mimochodem, společnost Antik mimo příjmu televize přes internet pomocí set top boxu nabízí i bezplatný streaming vybraných stanic na mobilní telefony přes webovou službu iPhoneTV. Ta donedávna fungovala i v České republice, mohli jste ji sledovat na stránkách iphonetv.antik.sk, pokud máte chytrý telefon s Androidem nebo iOS. Nyní už služba vyžaduje ke sledování registraci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,