Hotel Paradise, tak vypadá koncentrovaná tupost

prima-love-hotel-paradise-logoRECENZE – Když jsem napsal recenzi na pořad Farmář hledá ženu, zařekl jsem se, že na další podobná dílka už písmeny a papírem, respektive místem na disku plýtvat nebudu. Jeden z nejnovějších Česko – Slovenských počinů na poli reality show mě ale přesvědčil, abych se k tématu reálně nereálných show opět vrátil. Mírná touha zvracet v sobě má totiž značný díl přesvědčivosti a naopak, reality show Hotel Paradise má v sobě cosi, co mě nutí zvracet.

Česko-Slovenští blbci spojte se

Tedy ne, že by mi nebylo špatně už ze všech tátů, co hledají mámy, farmářů, hledajících ženy, nebo manželů vyměňujících si manželky. Všechny ty táty a mámy, kteří zatáhnou do televize své vlastní děti, bych s radostí pověsil za vyčnívající kousky do průvanu před Úřadem sociální péče. Ale žádná z reality show zatím nenabídla takovou přehlídku koncentrované blbosti, jako Hotel Paradise. Téměř se snad ani nechce věřit, že se sbírka tak tupých existencí mohla opravdu dostavit na jeden casting a ten i vyhrát.

Tedy on už samotný princip této reality show, ve které je prý dovoleno vše, neoplývá nijakou zvláštní invencí. Princip, kdo je v páru přežije, není nic objevného. Pokud je ale zkombinován se soutěžícími, kteří musejí zažít trauma kdykoli se v jejich blízkosti objeví kniha bez obrázků, je zaručen vražedný výsledek.

HOTEL PARADISE:

Reality shov s názvem Paradise Hotel je produktem britské společnosti Mentorn. Poprvé byla vysílána ve Spojených státech v roce 2003 a postupně ji mohli vidět diváci v Israeli, Dánsku, Švédsku, Norsku, nebo v Maďarsku. V České a Slovenské republice je show vysílána pod názvem Hotel Paradise na stanicích Prima Love a TV JOJ.

prima-love-hotel-paradise-souteziciSoutěžící se zpovídají před kamerou ze svch nudných intrik. (Foto: Prima Love)

Zprávařka místo moderátorky

Vrátím se ale na začátek. První co mě opravdu dostalo na kolena, byl výstup moderátorky Martiny Gavriely. Nejprve jsem měl pocit, jestli se nejedná o Terezu Pergnerovou, ale pak jsem se jí musel hluboce omluvit. Pergnerová totiž rozhodně nemoderuje show stylem, jako kdyby četla zprávy. Takový moderátorský neum opravdu zvládne jen málokdo. Martině Gavriely se to podařilo.

Zprvu jsem se bál, že nemoderování Gavriely bude nejvíc obtěžujícím prvkem pořadu, ale ta po prvním výstupu zmizela a v delších dílech se objevuje jen velmi sporadicky. Nabízí se tak myšlenka, že někomu ze štábu přeci jen došlo jak je hrozná, nebo že byla pro moderaci vybrána jen kvůli blízkému vztahu ke komusi ze štábu a výlet do Dominikánské republiky byl tak vlastně společnou, placenou dovolenou. Většina komunikace se soutěžícími je každopádně nakonec na obrazovce řešena za pomoci dopisů.

Relativně ucházející dojem po sobě zanechává grafika. Ne že by šlo o něco objevného, program Adobe After Effects je z ní cítit na kilometry daleko, ale k celkovému ladění pořadu dobře sedí. Jediný grafický prvek, jehož smysl mi víc než uniká, jsou občasné předěly s motivem džungle a divochů. Jistě, nabízí se jistá paralela mezi divochy a soutěžícími, ale ruku na srdce, takhle urážet divochy?

Pochválit lze rozhodně střih. Je vidět, že střihač je rutinér, který ví, co dělá a snaží se dát nudnému pořadu alespoň nějakou šťávu. Jen díky střihu jsem vydržel sledovat několik dílů za sebou, aniž bych začal mlátit hlavou do zdi.

prima-love-hotel-paradise-postelŽavíme žvaníme. Právě žvaněním v Hotelu Paradise tráví soutěžící nejvíc času. (Foto: Prima Love)

Realita bez překvapení

Problémem, kteří v různých diskusích kritizují i samotní diváci Hotelu Paradise je naprostý nedostatek podpůrných prostředků, které by děj posouvaly kupředu. Soutěžící jsou v postatě motivováni pouze tím, že nebudou-li v párech, jejich účast skončí, ale dalších úkolů, které by posouvaly dění v hotelu kupředu je naprosté minimum. Napětí potom příliš nevnáší ani fakt, že je počet soutěžících průběžně vyrovnáván nově příchozími tak, aby bylo vždy účastníků o jednu ženu, či jednoho muže víc, než je párů. Tupost soutěžících a jejich dětská představa o konspiraci totiž odkrývá všechny karty dopředu a divák tak jasně ví, kdo hotelové peklo opustí.

Otázka, která kromě pachuti po zhlédnutí několika dílů zůstává, zní: Proboha proč? Proč vůbec Prima přišla s reality show, která je ubožejší než turecká telenovela. Proč do ní obsadila účastníky s IQ, které není srovnatelné ani s obligátní zeleninou a proč ji nasadila na kanál, který primárně cílí na ženy. Opatřit celý pořad vtipnými titulky, mohl úspěšně běžet jako parodie na reality show na Prima COOL.

Autor článku:

Komentáře (10)

 1. Maxx

  Pane Boučku, tohle se vám moc nepovedlo. Pokud neholdujete reality show, tak opravdu nechápu, proč je tu komentujete. Uvědomte si, že to je v Česku velmi oblíbený žánr a fanoušky asi moc tímto článkem nepotěšíte. Krom toho tam máte několik faktických i gramatických chyb (Izrael se píše se S od kdy, pořad neběží na Prima Family, ale Prima Love, Martina Gavriely má přítele, který za ní dokonce nedávno přiletěl, takže nic s nikým ze štábu nemá, ostatně jsou toho plné noviny, to jste nemohl přehlédnout…). Hotel Paradise je show, která staví na tom, že tam vedle sebe postaví soutěžící, kteří se více než debatám o politice věnují sexu. Koho by ostatně více bavila ta první možnost? Asi nikoho. Účel pořadu je proto splněn na jedničku. Sledovanost je na tak pozdní vysílání rekordní a fanoušci na fan serverech o RS taky vyjadřují spokojenost. Takže Hotel Paradise můžeme, podle mě, v klidu zařadit po bok našich nejúspěšnějších reality show jako jsou VyVolení, Výměna manželek atd. Co jste to sledoval za show, když se v téhle podle vás nic neděje? Mají tam natolik rozdílné a řekněme labilní až primitivní soutěžící (což je účel pořadu), že ty měnící se vztahy, až nepochopitelné reakce některých z nich, psychické výlevy apod., jsou skvělým zážitkem pro fanoušky reality show. Vy jím nejste a proto vás pořad nebaví. Hromadu diváků ale ano a proto bych nechal pořad příště spíše zhodnotit je, protože už jsem na tu českou tradici – komentuji jen to, co mě nebaví a nelíbí se mi – alergický.

  1. Jakub Bouček Autor příspěvku

   Zdravím Maxxi, to není ani tak o tom, že bych neocenil dobře udělanou reality show, ale spíš mi vadí, velmi vadí lidská hloupost. Pokud je ještě ke všemu tato hloupost prezentována jako cílená náplň televizního pořadu, potom mne to trochu děsí. V případě této hotelové show hodně děsí.
   Co se týká chyb, tak s Primou Family máte pravdu, to mi ujelo. Se státem Israel, či Izrael ale pravdu nemáte. Čeština umožňuje obojí.
   Týká-li se slečny moderátorky, potom šlo pochopitelně o nadsázku. Hledal jsem spíš důvod, proč produkce vybrala moderátorku se zprávařským akcentem.
   No a že se v této show nic neděje. To i ve vámi zmíněné Výmeně manželek, kterou nemám rád ještě o něco víc, viz uvedené důvody v článku, se toho děje výrazně víc než z Hotelu Paradise. Tedy odpověď zní, snad v jakékoli reality show se toho děje víc.

   Ne, opravdu nejsem fanouškem tohoto pořadu, ale pokud jste četl pozorně, tak dokážu nejen kritizovat, ale i ocenit jeho sporé kvality, viz střih. Recenze je zkrátka věcí názorovou, takže, abych si vypůjčil citát, můžete se mnou nesouhlasit, mužete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno co s tím můžete dělat. Prima by s tím ovšem něco do budoucna dělat mohla :-)

  2. juko

   Jen malinká poznámka k tomu, na které Primě to vlastně běží… pokud vím, Hotel Paradise měl být společný projekt Prima family a Prima love.

  3. Maxx

   Díky za reakci. Ostatně bylo jasné, že tahle show strhne vlnu kritiky, jelikož staví vyloženě na typech lidí, které většina nemůže vystát – jsou hezčí a víc cool než my, ale zase se můžeme smát jejich intelektu. A na chyby takových lidí my Češi rádi upozorňujeme. Každopádně chápu Vaši recenzi, ale stejně, na to, že to běží v noci a na začínající stanici, bych to pohoršení z toho, že nám prezentují takové lidi, tak nehrotil. Kdo chce, tak se podívá, kdo ne, tak ať se nedívá. Jinak s tím Izraelem jsem to nevěděl, jelikož jsem se s verzí se S nikdy nesetkal, asi to už přeci jen bude v pravidlech uměle udržované, stejně jako diskuse apod., když už stejně každý používá Z. S tou Family jste měl vlastně i pravdu, jelikož tam skutečně běží speciál Noc v ráji. Nadsázku s Martinou Gavriely jsem nepochopil, což je možná proto, že ona pro mě nemá ani zpravodajský projev, ona se prostě na moderování vůbec nehodí. A ještě k Výměně manželek, přeci jen, pořad o délce 60 minut, který reflektuje 10 dní udělá víc parády, než pořad, který těch 60 minut věnuje denně jednomu dni. No nic, vždy se mi vaše recenze líbily, tentokrát ne, nedá se nic dělat, snad to příště bude lepší :D

  1. Barka

   Tohle mě také napadlo a také mě to děsí. Protože kvůli těmto diváckým duševním
   troskám je nabídka v Tv tak otřesná. Úspěšnost této zhovadilosti je přímo úměrná
   počtu dobytka, který tohle sleduje. A tohle už se nedá svést na ovlinění komu-
   nismem, toto je nová věc přicházející pakultury Západu. Je děsivé , čím tráví
   někteří barbaři čas. Jinak to nemohu napsat , jelikož je nutné bránit umění a
   umělěcká díla před touhle žumpou.

  2. Maxx

   Barko, Barko, vy jste mi to ale případ. Hrajete si na hrozného intelektuála a milovníka východoevropské kultury (kde jste přišel na to, že je lepší než ta západní, nevím, ale asi chápu, k čemu inklinujete), ale místo toho, abyste si vybíral pro vás důstojné kulturní pořady, kterých je taky hromada, tak kritizujete ty pro vás nekulturní a údajně pod úrovní, bez ohledu na to, kolika lidem se to líbí a s dojmem, že jen vy určujete to, co je vkusné. Takže nechť všechny pořady, které podle vás nejsou důstojné, ukončí, že? Bez tak jste právě vy nejpravidelnějším divákem Hotelu Paradise, čímž si jsem naprosto jistý.

  3. Barka

   To se hluboce mýlíte. Nikdy jsem tenhle duševní odpad neviděl déle než deset minut.
   To mi vždy stačilo. Začalo to nějakou vilou v Čechách. Od 15 ti let jsem jako
   náruživý čtenář začal objevovat světovou literaturu, za komoušů se musela i shánět,
   takže jsem si během let udělal obrázek o tom , co je vkus , morálka a hodnotné
   dílo. Pochybuji , že by těmhle duševním troskám něco říkalo jméno Čep , Kuděj,
   Třešňák a spousty jiných našich velikánů a to vypouštím klasiky. Pochybuji , že by
   jim byla známa literatura Puškina, Hemingwaye, Stendhala, Stainbecka atd.
   Stav konzumentů tohohle hnoje už prostupuje celou společností, to pozoruji
   každý den. Lidem chybí slovní zásoba , neví a nerozumí opravdu hodnotnému dílu.
   Já neurčuji , co je kvalitní , to určila historie a dílo velikánů. Od těch se musíme
   nechat vést , ne bezduchým odpadem. A pokud narážíte na dílo Západu a Východu,
   tam já u hodnotného díla nadělám rozdíl, já jsem chtěl jen ukázat na dílo
   opravdového velikána Dostojevského, stejně tak jsem mohl vzpomenout Rémarka, ten
   je z druhého konce. Ale dá se dobře vzpomenout i filmových děl.
   Ono to má ale jeden háček , ty diváky , které vzpomínáte, tohle nezajímá , ti
   nechtějí umění, ti lační v dnešní Tv po vulgarismu, sexu , tuposti.
   Hotel Paradise je založen na tom , že se vyberou idioti jako účinkující a
   předloží se to idiotům – divákům , které vzpomínáte. Tohle by dobře okomentoval
   Horníček nebo Werich. Pokud by nepadli hrůzou.
   Takže já nejsem ani kritik a ani ten , kdo něco určuje. Já jsem jenom srovnal
   dva světy, svět hodnot a svět sraček.

  4. Barka

   Ještě se trochu vrátím , já jsem věřící člověk a Bibli znám , jak Starý , tak Nový
   zákon. A proč to píšu. V dnešní době se v naší společnosti prosazují názory na
   třetí svět , kde je Islám. Kolik lidí napadlo prostudovat Korán? To nepřijde samo,
   to se musí chtít , no a pak to pochopíte. Zmiňuji se o tom proto, protože to
   souvisí s výše psaným tématem. Pokud do sebe rvete jenom Tv show a neznáte nic,
   co je v protikladu , tak ani nemůzete dělat závěr.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .