Hledá se politicky vhodný kandidát na ředitele České televize

ct24_specialGLOSA – Před námi je další zajímavá reality show na jejímž konci by měl stanout nový generální ředitel České televize. Ten poslední Jiří Janeček se politikům znelíbil a tak se hledá někdo nový. Bude to Petr Dvořák, Hynek Chudárek či Milan Fridrich? Kolik jmen ještě různí novináři vytáhnou z klobouku?

Proměnlivá politická situace možná přinese nezávislost

Řídit Českou televizi není přitom žádná legrace. Jde o podnik s několikamiliardovým rozpočtem, který je epicentrem různých často protichůdných zájmů a nejenom politických. Představte si, že musíte být se všemi zadobře. Jenže ti „všichni“ jsou v jedné chvíli zprava, v další chvíli zleva. Oba proudy se střídají a vy musíte prostě vyhovět všem – pokud tedy chcete být ředitelem s životností delší než několik měsíců. Ale politické konexe nejsou tím nejdůležitějším. Představte si, že ve stejnou chvíli musíte vyhovět i různým protichůdným ekonomickým zájmům.

Nejzářivějším příkladem je loňská předvolební a následně povolební situace. Před červnovými volbami všichni předpokládali, že novou vládu bude sestavovat ČSSD. Jenže povolební rozložení sil sociálním demokratům nepřálo a tak jsme se dočkali nové vlády v čele s ODS. Být ředitelem jakéhokoliv média v tu chvíli není jednoduché. Pokud chcete mít dobré vztahy s politiky, nesmíte je budovat na poslední chvíli. Na druhou stranu, neměli byste příliš upřednostňovat ani jeden z politických proudů protože výše zmiňovaná rošáda vám může způsobit komplikace. I když to na první pohled zní komicky, výše uvedené by mělo být zárukou opravdové politické nezávislosti. Nebo možná i skutečně bude v daleké budoucnosti.

volby4-ct24-velkyPolitické strany ve sněmovně i ve vládě se mění, Česká televize zůstává. Je potřeba s tím počítat. Ilustrační foto – screenshot ČT24

Jiří Janeček měl skvělý tým

Na jednou stranu byste měli jakožto ředitel největší instituce veřejné služby šetřit a vytvářet rezervy. Na druhou stranu ale musíte investovat, inovovat, rozšiřovat. Navíc byste měli přinést jakýsi bonus ve srovnání s vašimi předchůdci. A v tomhle směru odstoupivšího Jiřího Janečka jen tak někdo nepřekoná. Pan Janeček zbavil Českou televizi dluhů, vytvořil dva nové kanály a úspěšně pohnul s digitalizací. Co může přinést jeho nástupce? Další nové kanály? Nebo další novou tvorbu? Obojí je neuvěřitelně nákladné a navíc se nedostane ke všem divákům jelikož veřejnoprávní multiplex je nyní kapacitně téměř zcela vytížen.

Očekávání budou ale přinejmenším stejná. Janeček nasadil laťku vysoko a kdokoliv přijde po něm, bude se muset snažit mnohem víc. Historie se neptá, zda za úspěchy posledních let může přímo Janeček nebo zda jde o úspěšnou práci jeho podřízených. Ve světle těchto okolností je zajímavý rovněž fakt, že všichni úspěšní se od generálního ředitele postupně odvrátili. Vrchní a později programový ředitel František Lambert byl odejít po aféře s členstvím v předlistopadových lidových milicích, Zdeněk Šámal šel po budování ČT24 raději budovat internetový portál na Novu a později stál na čele soukromé televize Z1, jež neměla dlouhého trvání. Programová ředitelka Kateřina Fričová taky nepatřila mezi vyvolené, když se obsazovali posty v rámci nové organizační struktury televize. Milan Fridrich byl z pozice ředitele zpravodajství přeřazen na post šéfa Nových médií. Kdoví, zda to nebylo kvůli tomu, že si sháněl politickou podporu pro případnou ředitelskou kandidaturu za zády pana Janečka.

banner_ct24_vladnikrize2Jedním z nejdůležitějších momentů Janečkova působení v čele České televize je spuštění dvou nových programů – zpravodajského kanálu ČT24 a sportovní Čtyřky.

Vyplatí se riskovat dobrou pověst?

Když se ale podíváme na úspěchy a pády managerů, kteří se podíleli na Janečkově příběhu v televizi, jedno je jisté. Jen málokomu z nich se podaří vybudovat v televizi tak silný a úspěšný tým, jak se to podařilo právě Jiřímu Janečkovi. Zda mu přály okolnosti nebo štěstí nebo všechno dohromady, to ať posoudí vnímavý čtenář sám. Pokud ale bude nový ředitel České televize opětovně zvolen politicky, nemusí vydržet dlouho. Nehledě na to, zda se jmenuje Petr Dvořák nebo Hynek Chudárek.

Tito dva pánové mají v mediálním světě velice dobrou pověst. Janeček ji přes své úspěchy v České televizi nemá. I to o něčem svědčí. Pokud tedy stojí ředitelská funkce v ČT za tu zkaženou pověst, pak můžeme všem zájemcům popřát jen hodně štěstí a pevné nervy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .