freeSAT mění divákům přijímače na standard MPEG-4, vypnutí MPEG-2 zatím nestanovil

Provozovatel placené satelitní televize freeSAT upozorňuje diváky na nutnost výměny satelitního přijímače v souvislosti s přechodem na modernější standard MPEG-4. Zpozornět by měli zejména majitelé, kteří využívají vlastní zakoupené přijímače.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Přechod se týká všech operátorů placené satelitní televize

Přechod z dosud používaného kódování MPEG-2 na MPEG-4 se týká všech operátorů placené satelitní televize. Novější standard umožňuje lepší využití kapacity a tím i zařazení více programů, případně více stanic ve vyšším rozlišení.

freeSAT působí na orbitální pozici 0,8-1 st. západně, a dlouhodobě se potýká s nedostatkem kapacity. Přechod na kódování MPEG-4 by mohl tento problém vyřešit. Značná část abonentů ale musí počítat s výměnou přijímače. Operátor tak preventivně listem osloví všechny zákazníky, kteří využívají vlastní přijímač a zajistí výměnu všech dotovaných přijímačů, které nepodporují MPEG-4.

freeSAT k celé problematice zřídil i novou sekci v rámci Nejčastějších otázek na svém webu. V této části ale uvedl pouze všeobecné informace bez konkrétních termínů. Proto jsme oslovili mediální zastoupení platformy s konkrétním dotazem, zda k přechodu dojde už v letošním nebo až v příštím roce.

O2 rozšiřuje nabídku HD programů. Ilustrační foto

Přichází nová éra digitalizace? S přechodem na HD rozlišení mohou mít problém zejména starší diváci

Po vypnutí analogového televizního vysílání a přechodu na terestrickou platformu DVB-T nastává po sedmi letech pozvolný přechod od standardního k vyššímu rozlišení obrazu. Některé televize hodlají v roce 2017 vysílat jen v HD. Netýká se to však nejrozšířenějšího příjmu na běžnou anténu ani kabelových televizí. Tam budou programy ve standardním rozlišení vysílat ještě několik let.

....

Změna až v příštím roce?

Z obdržené odpovědi vyplývá, že přechod se letos neuskuteční, jelikož doposud nebyl stanoven žádný konkrétní termín. „Termín změny ještě nebyl potvrzen, nicméně o skutečné změně budeme informovat s předstihem tak, aby o ní naši zákazníci věděli a byli na ni připraveni,“ uvedli zástupci platformy freeSAT pro RadioTV.cz.

Ve stejném duchu se management platformy vyjádřil pro web Parabola.cz. „Nemůžeme komunikovat přesné datum, neboť nejsme schopni předpovědět načasování. Nicméně naším cílem je dokončit změnu v roce 2017,“ dodávají zástupci freeSATu.

Přechod na nové kódování je technicky i logisticky náročný proces, který může trvat déle než půl roku. Operátor musí provést optimalizaci svých využívaných frekvencí tak, aby mohl v přechodném období souběžně vysílat alespoň některé programy v původním a další v novém standardu. Během této doby musí svým klientům vyměnit dotované satelitní přijímače i přístupové karty.

Diváci, kteří využívají vlastní zakoupený satelitní přijímač, si mohou nový kompatibilní přijímač zakoupit sami, nebo jim operátor nabídne dotovaný přijímač – pochopitelně i s úvazkem. Postupně může operátor jednotlivé programové balíčky v původním standardu omezovat, aby zákazníky motivoval k rychlejšímu přechodu na nový standard.

Podobnou cestou postupovala například i satelitní televize DIGI TV, která rozdělila své služby na Starou DIGI a Novou DIGI.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .