Festivalová sezona – kromě Febiofestu i finské dokumenty

filmmalyMilovníci filmových festivalů v Praze mají v těchto dnech na růžích ustláno. Jen před dvěma týdny skončil festival dokumentů Jeden svět. Momentálně probíhá kultovní Febiofest a vedle toho se v Praze rozjíždí i festival finské dokumentární tvorby. Zájemcům je k dispozici v pražském komorním kině Evald na Národní třídě.

Třídenní festival nabízí celkem patnáct dokumentů od krátkých až po celovečerní. Začal v pondělí a potrvá do středy 28. března. Přehlídku pořádá Severské kulturní centrum Skandinávský dům ve spolupráci s Kulturní radou Pirkanmaa a Finskou filmovou nadací. Zařadilo do ní v Česku dosud neuvedené snímky oceňovaných režisérů i experimentální tvorbu málo známých filmařů. „Všechny vznikly v posledních letech, vážným i úsměvným způsobem zobrazují moderní Finsko s jeho specifiky, problémy, absurditami i nezvyklou poetikou,“ řekla agentuře ČTK mluvčí přehlídky Ema Stašová.

Z projekcí, které můžete vidět ještě v následujících dvou promítacích dnech, doporučují organizátoři zejména syrový film Reindeerspotting – Útěk ze Santalandu, nabízející autentický pohled do světa narkomanů v laponském městě Rovaniemi. Promítá se dnes večer ve 21.00 hod. Ještě předtím se můžete od 17.00 hod. podívat na snímek Navždy tvoji o dětech v pěstounské péči, který získal finskou cenu Jussi za nejlepší domácí dokument roku 2011.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: