Faktor strachu obnoven, sedmá speciální série s původním moderátorem

fear_factorMEZINÁRODNÍ VIDEA – Čelit svému vnitřnímu strachu, postavit se dech beroucím překážkám, jíst neuvěřitelné a snad i nepoživatelné věci… tím vším prochází účastníci soutěže Factor strachu. Formát známý českému divákovi se letos dočká obnovení, několik nových dílů včetně speciálů je natáčeno ve vysokém rozlišení. Právě dnes si představíme stále populární formát společnosti Endemol.

Věděli jste, že zemí původu formátu Fear Factor je Nizozemí? Vysílal se zde pod názvem „Now or Neverland“ už v roce 1998. Společnost Endemol jej kupuje v roce 2001 a adaptuje jej pro americkou stanici NBC, názvem mění na „Fear Factor“. Není třeba připomínat, že na začátku hry proti sobě stojí tři muži a tři ženy, každý soutěžil sám za sebe. V šesté sezóně v USA bojují soutěžní týmy. Uvnitř článku samozřejmě nechybí videa, tentokrát nabízíme ukázky epizod ze zahraničních verzí formátu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!

Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

Letní formát Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

Bláznivé japonské formáty: Takešiho hrad a Ninja Faktor

Faktor strachu podlehl SuperStar, bude obnoven

Úspěch reality-show Survivor (Trosečník, Kdo přežije) je trhákem už od počátku – v létě 2001, vysoká čísla sledovanosti ovšem časem polevují. Pod silnou konkurencí americké SuperStar (American Idol) v šesté sezóně souboj neustojí a končí. Přesto při zpětném pohledu se jedná o velký úspěch, na reklamních tržbách stanici NBC vynáší 600 milionů amerických dolarů (téměř 11 miliard českých korun).

Na DVD nosičích se objevila první sezóna, v roce 2009 bylo plánováno vydat 142 epizody v jednom balení. Projekt byl několikrát odkládán, až byl loni v červnu definitivně zrušen. Důvod? Samozřejmě nízké tržby z prodeje.

NBC oznámila plán návratu soutěže původně na sobotní večery, nakonec se dostane do vysílání v pondělí. (Americká kabelová stanice Chiller, která se zaměřuje zejména na hororovou tvorbu a vlastněná, měla být původně tou stanicí, která formát odvysílá. Ta aktuálně vysílá reprízy prvních šesti sezón.) Objednáno je osm premiérových epizod, včetně dvou dvouhodinových speciálů. Průvodcem nebude nikdo jiný než známý Joe Rogan. Natáčí se ve vysokém rozlišení, všechny epizody jsou již natočeny a vysílají se od 12. prosince 2011. Základy show jsou samozřejmě stejné, pokračovat se bude v soutěžních párech. Opět se hraje o 50 tisíc dolarů.

Finská verze Faktoru strachu – Pelkokerroin.

Na Primě Cool slavila show Faktor strachu úspěchy

Nasazení Faktoru strachu na Primu Cool byl šťastným tahem. Show lákala diváky i v několika reprízách po sobě. Připomeňme si stručně průběh soutěže. V první fázi testuje Faktor strachu tělesnou/fyzickou stránku soutěžících, například skoky přes budovy. V druhé části je třeba překonat mentální bloky – musí jíst vnitřnosti (syrové), pomocí úst přemístit žížaly či jiné „příjemné“ živočichy z jedné nádoby do druhé… V závěru čeká soutěžící extrémní disciplína připomínající kaskadérské zkoušky.

Oblibu mají také různé speciály. Nahý speciál v druhé sezóně přiměje soutěžící procházet bez oblečení. Las Vegas Show se natáčí po kasinech a hotelech přímo v „městě hazardu“. Polovinu své výhry musí nejlepší hráč vsadit najednou v BlackJacku. Jiný speciál nabídne „druhou šanci“ těm, kteří v předchozích epizodách neskončili na prvním místě. Ovšem nabídka zvláštních vydání servíruje souboj Miss USA, dvojčat, rodin, kaskadérů, hvězd z reality-show a mnoha jiných. V šesté sezóně se objevuje tzv. „Home Invasion“, moderátor Joe Rogan chodí náhodně po domácnostech a mají šanci bojovat. Netradiční vydání se objevuje ve čtvrté sezóně. Existuje extra vydání, kdy pěti soutěžním párům není dovoleno spát po dobu 48 hodin, usnou-li kdykoli před dokončením soutěže, jsou samozřejmě vyřazeni.

Nieustraszeni Fear Factor – Pizza (Polský voice-over)

Pojídání živého hmyzu se nelíbilo

Veřejnost samozřejmě v jistém směru kontroverzní reality-show Fear Factor vyvolávala různé reakce. Kritika se objevovala proto, že považovali zejména druhou část za „nechutnou“. Navíc se americkým asociacím nelíbilo pojídání živého hmyzu. Kritika se snášela na Faktor strachu také proto, že na show odmítli spolupracovat profesionálové se zkušenostmi s prácí se zvířaty, jelikož se jim nelíbilo násilí na jejich potenciálních svěřencích.

Nebude překvapující, že se na NBC snesla celá řada žalob, jednomu divákovi se podařilo vysoudit 2,5 milionu dolarů poté, co se mu po sledování zvýšil tlak a udělalo se mu nevolno.

Fear Factor Khatron Ke Khiladi (Indie)

Světové adaptace v 25 zemích

Formát Fear Factor byl adaptován v 25 zemích po celém světě – od Austrálie, Belgii, Brazílii, Kanadu, Chorvatsko, Německo, Maďarsko, přes Indii, Střední východ, po Rusko, Afriku. Samozřejmě původní americká verze (ale jak víme, tak i britská či australská) byla vysílána nejen u nás.

Na svém kontě má Faktor strachu stolní deskovou hru, interaktivní videohru, několik knih (možná tomu nebudete věřit, ale existuje i speciální kuchařka) a mnoho jiného. Inu z Faktoru strachu je fenomén televizních soutěží.

Brazilská verze pod názvem Hipertensão

برنامج ارض الخوف Egyptská verze

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .