EBU vyzývá řeckou vládu k obnovení vysílání státní televize ERT

ebu-uerEvropská vysílací unie EBU, jejímž členem je i Česká televize, v posledních dnech vyzvala řeckou vládu a ministerského  předsedu, aby zvrátili rozhodnutí ukončit vysílání řecké veřejnoprávní televize ERT a co nejdříve zajistili všechny potřebné zdroje pro obnovení vysílání. K této výzvě se připojilo padesát generálních ředitelů evropských vysílatelů veřejné služby včetně televizních a rozhlasových stanic.

Redakci RadioTV.cz o tom informovala tisková mluvčí ČT Michaela Fričová. „Česká televize sdílí velké znepokojení EBU a jejích členů nad náhlým rozhodnutím řecké vlády ukončit vysílání veřejnoprávní televize a považuje ho za velmi vážné ohrožení svobody projevu a nezávislosti veřejnoprávních médií, které jsou ve svobodných společnostech jedním z klíčových pilířů demokracie,“ napsala Fričová.

Připomeňme, že řecká vláda v úterý nečekaně zrušila tamní rozhlas i televizi veřejné služby ERT. Krok vlády přichází v rámci dramatických úspor, které Řecku naordinovala Evropská komise a Mezinárodní měnový fond. Náhlé vypnutí média veřejné služby ale vzbudilo vlnu nevole nejen v Řecku, ale i v institucích Evropské unie a pochopitelně i v rámci Evropské vysílací unie, která sdružuje veřejnoprávní rozhlasy a televize především evropských zemí.

Podle vyjádření představitelů řecké vlády nečeká veřejnoprávní instituci úplný zánik, ale pouze reorganizace. Všichni zaměstnanci státního telerozhlasu v Řecku budou propuštěni a dostanou odstupné. Dotkne se to přibližně 2500-3000 lidí. Část propuštěných zaměstnanců dostane nabídku působit v nové instituci vlastněné státem, která ale bude výrazně menší než ta současná. Měla by začít vysílat v průběhu léta.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. rdsman

    Musím se smát, až se za břicho popadám. To je najednou strachu o korýtka, aby se náhodou neukázalo, že život docela normálně běží dál i bez státní televize. Ale ono na vás dříve či později stejně dojde, však už je nejvyšší čas.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .