Druhá prezidentská debata nepřekonala v USA rekord z předchozího týdne

První debata mezi Hillary Clinton a Donaldem Trump přilákala přes 80 milionu diváků, bylo to nejvíce v historii televize. Druhá debata už tradičně výsledky nepřekonala, protože jedna z hlavních komerčních televizí dala přednost fotbalovému zápasu. Zájem o letošní volby je enormní.

HIllary a Trump, Shutterstock

HIllary a Trump, Shutterstock

Letošní debata byla nejsledovanější, share ale největší nemá

Historický rekord sledovanosti debaty dvou prezidentských kandidátů byl ustanoven roku 1980, kdy před očima diváků svedli boj JImmy Carter a Ronald Reagan, v průměru jej zhlédlo 80,6 milionu diváků. V roce 2016 komerční televize přilákaly 81,4 milionu diváků (ABC, CBS, FOX, NBC, CNN,…) a veřejnoprávní televizi přidala další tři miliony.

Výsledky nezahrnují sledovanost prostřednictvím internetu, koncové číslo by tedy bylo mnohem vyšší. Magickou hranici 100 milionů ovšem nepřesáhlo. Pro srovnání uveďme, že před čtyřmi roky sledovanost debaty Barack Obama vs. Mitt Romney dosáhla „pouhých 67,2 milionu diváků“.

Rekord podílu na sledovanosti ovšem nepadl, v roce 1980 dosáhl 35,5 milionu (celkem tehdy v USA žilo asi 227 milionů lidí), letos „jen“ 36 % (dle odhadů je počet obyvatel 323 milionu).

Druhé prezidentské debaty již mají o něco méně diváků, nejinak je tomu i v letošní napjaté situaci. NBC si minulý týden ulovila z koláče nejvíce diváků (18,16 milionu) před ABC (13,52) a CBS (12,08), tentokrát musela dát přednost fotbalovému zápasu kvůli smlouvě s NFL. Debatu celkem v průměru sledovalo 29,77 milionu diváků.

Data zveřejnila výzkumná společnost The Nielsen Company, která zjišťuje sledovanost amerických stanic. Doplňme, že debaty prezidentských kandidátů mohou vidět také diváci ČT24 se simultánním překladem. Záznam najdou zájemci v archivu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .