Stanice N24 inovovala grafiku a spustila bezplatný N24 Doku

Německá televizní společnost WeltN24 připravila na letošní září pro své diváky celou řadu novinek, Minulé pondělí spustilo zpravodajskou stanici N24 v nové grafice a v sobotu odstartovala v bezplatná dokumentární stanice N24 Doku.

N24 s novou grafikou, zdroj: Vysílání N24

N24 s novou grafikou, zdroj: Vysílání N24

Nová identita propojuje majiele a televizi N24

Německá zpravodajská stanice N24 prošla v pondělí 12. září výraznou grafikou proměnou, už po půlnoci se objevila nová grafika, v později se divákům představilo rovněž nové studio. On-air grafika vychází z původní koncepce, ovšem více zdůrazňuje kontrast mezi tmavě modrou a oranžovou barvou. Mírnou inovací prošlo samotné logo stanice – nový font a zarovnání číslic na úroveň písmena N.

Stanice novou moderní identitou reaguje na zvětšující se uhlopříčku domácích televizních obrazovek. Tisková mluvčí a marketingová ředitelka WeltN24 Kristina Fassler pro server DWDL.de zdůraznila jednu zvláštnost úvodní znělky zpráv: „Dobrovolně jsme upustili od obvyklé rotující zeměkoule, kterou používá přes 90 % zpravodajských stanic. Začínáme se skutečnými záběry, přičemž v jednotlivých jinglech využíváme různé snímky. Chtěli jsme inovovat.“

Jak už bylo zmíněno, N24 představila svým divákům také nové studio, které se bude v nadcházejích týdnech dále vyvíjet a přizpůsobovat vkusu diváků. Ti budou moci vidět zákulisí – pracující editory. Slogan stanice „Check Die Welt“ odkazuje na neustálou aktuálnost servírovaných informací, zároveň propojuje provozující společnost s názvem televize.

N24 Doku je první bezplatnou dokumentární stanicí

V pondělí 19. září společnost WeltN24 spustila vůbec první bezplatnou dokumentární stanici na území Německa – N24 Doku. Až dosud bylo toto téma výsadou placených televizí. Konkurenční skupina ProSiebenSat.1 ovšem nezahálí a 22. září spouští bezplatný kabel eins doku.

Naše analytická společnost Forsa přinesla jasné výsledky. Nejlepší dokumenty na německé televizi má N24,“ uvedl obchodní ředitel N24 Torsten Rossmann pro server infosat.de. To má být důvodem pro založení samostatného programu, diváci N24 nejvíce vyhledávají na N24 právě dokumenty. Ty ale nebudou jedinou náplní vysílání, odpoledne je doplní s hodinovým zpoždění zprávy z N24.

Kristina Fassler pro DWDL.de řekla, co bylo nutné před spuštěním N24 Doku učinit: „Pokud startujete novou stanici, je důležité si zajistit technickou penetraci. Nyní máme zásah 80 % diváků. Dalším krokem je dostat stanici k divákovi a potom až můžeme myslet na to, jak získat nějaký podíl na sledovanosti.“

Počet volně šířených stanic v Německu překvapivě roste

V Německu se doslova roztrhl pytel s novými, volně šířenými stanicemi. Letos v červnu odstrartovala stanice dětská stanice Toggo Plus, jedná se o program Super RTL s hodinovým posunem (dosud byl tzv. „timeshift“ doménou zejména Velké Británie), jedná se prozatím spíše o jakýsi experiment. Doplňme, že program Toggo je vlastněn skupinou RTL a Disney v poměru 50:50.

Skupina RTL uvedla na trh online službu RTL II You, která se soustředí na mladší publikum. Naopak na starší publikum se zaměřuje RTLplus, jedná se v podstatě o německou obdobu české stanice TELKA a vysílá starší původní tvorbu RTL. Výjimku tvoří nové, premiérové díly Jeopardy (Riskuj), a Family Feud (5 proti 5, resp. Co na to Češi) natočené speciální pro RTLplus.

Na první pohled se může zdát překvapivé, že poměrně saturovaný trh v Německu je doplňován bezplatnými tematickými stanicemi. Komerční provozovatelé ovšem už potvrdili, že s přechodem na DVB-T2 dojde k zpoplatnění veškerých stanic (jak v SD, tak v HD) za 5,7 euro měsíčně. Po roce 2021 tak zůstanou divákům bezplatně pouze veřejnoprávní stanice skupiny ARD a ZDF. Čeští provozovatelé komerčních stanic veřejně oznámili, že nebudou chtít bezplatně šířit v pozemním vysíláním své stanice ve vysokém rozlišení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .