Disney převezme 21st Century Fox. FOX News vůči Trumpovi zachová neutrální tón

Walt Disney Company převezme majetek americké mediální společnosti 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů. Disney se tímto krokem stane prakticky nejvýznamnějším hráčem nejen na americkém trhu, ale i v Evropě a v Asii.

Multifunkční studio FOX News po rekonstrukci v roce 2016. Zdroj: Facebook profil FOX News Channel

Multifunkční studio FOX News po rekonstrukci v roce 2016. Zdroj: Facebook profil FOX News Channel

Disney aktivně pronikne na trh placené televize v Evropě a Asii

Podle dohody Disney převezme mimo jiné 39 procent akcií společnosti Fox v rámci placených televizních služeb pod značkou SKY v Evropě. Tato značka je zastoupená ve Velké Británii a Irsku, ale i v Německu, Rakousku a Itálii. Součástí transakce je i filmové studio 20th Century Fox.

Nejdůležitější fakta o akvizici shrnul web Parabola.cz, kde můžete najít, co vše je předmětem transakce.

O akvizici se aktivně zajímal i prezident USA Donald Trump

Navzdory informacím některých severoamerických médií se transakce nijak nedotkne fungování FOX News Channel, nejsledovanějšího zpravodajského programu v USA. Tento program analytici považují za strategický, jelikož jako jediný významný celostátní program dává větší prostor konzervativcům a Republikánské straně.

FOX News Channel mimo jiné informuje neutrálně o prezidentu Donaldu Trumpovi. Ostatní zpravodajké i obecné televizní programy se svým vyzněním přiklánějí k Demokratům a jsou v dlouhodobém konfliktu s prezidentem.

Právě z tohoto důvodu se Donald Trump aktivně zajímal o průběh akvizice. Následně v telefonátu gratuloval miliardáři Rupertu Murdochovi k dobrému obchodu.

Budoucnost lineární televize je v atraktivním živém vysílání

Zatímco Disney získá většinu důležitých součástí skupiny 21st Century Fox, dosavadní majitelé v čele s Murdochem si hodlají ponechat zpravodajský kanál Fox News i celostátní sportovní programy Fox Sports 1 a Fox Sports 2. Disney ale převezme regionální sportovní programy, které jsou z hlediska sportovního trhu v USA klíčové – ve vysílání atraktivních sportovních přenosů mají před celostátními hráči přednost.

Rozhodnutí původního majitele ponechat si programy Fox News a Fox Sports mimo jiné naznačuje budoucnost lineárního televizního vysílání. Standardní televize může diváky přitáhnout jenom tehdy, bude-li přinášet atraktivní živé vysílání – tedy obsah, který si divák nemůže „stáhnout“ do počítače, a je nucen jej sledovat živě nebo online. V takovém případě si lineární televize může ponechat své klíčové publikum a tím i příjmy z reklamy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,