Americká FOX News se stáhla z Británie. Pro evropské diváky by mohla být přínosem

Stanice FOX News přináší původní obsah produkovaný v USA a nemá mezinárodní vysílací okna. Tím je zajímavá i pro evropské diváky, jelikož umožňuje vnímat „skutečnou Ameriku“ a její problémy z první ruky.

Multifunkční studio FOX News po rekonstrukci v roce 2016. Zdroj: Facebook profil FOX News Channel

Multifunkční studio FOX News po rekonstrukci v roce 2016. Zdroj: Facebook profil FOX News Channel

FOX News vysílala pro Američany ve světě

Vysílání FOX News bylo ukončeno 29. srpna 2017 v 16:00 hodin. Krátce o tom informoval o tom web Parabola.cz. Stanice byla dostupná přes satelit a neoficiálně ji bylo možné sledovat i na českém území, pokud zrovna vysílala v nekódovaném režimu – což nebylo tak časté. Britské zdroje uvádějí, že stanice působila na tamním trhu 15 let.

I přesto byla značka FOX News přítomna i v českých médiích zejména jako informační protipól vůči americkým „mainstream“ médiím. Tato televize je totiž silně prorepublikánská.

Stanice FOX News však byla do jisté míry unikátem i mezi zpravodajskými stanicemi dostupnými mimo území USA. Každá americká televizní značka, která působí v jiných částech světa, obvykle nabízí jiný program v každé zemi.

Dobrým příkladem je CNN. Pokud vás zajímají její významní publicisté Don Lemon nebo Jake Tapper, v rámci mezinárodní verze je neuvidíte. Jsou k dispozici pouze divákům v USA. Místo nich se Evropě setkáváte například s Christiane Amanpour – tu zas neznají diváci CNN v Americe.

Některé jiné pořady sice CNN „exportuje“ i za americké hranice – k divákům v Evropě promlouvá například Anderson Cooper nebo Fareed Zakaria. Většinu pořadů vyráběných pro americké publikum ale mezinárodní divák neuvidí.

Původní americký program přinesl stanici v Evropě problémy

Právě FOX News na to jde jinak. Nevysílá žádné speciální programy pro diváky v Evropě nebo Asii a celému světu servíruje všechny své pořady přímo z USA. Je to do značné míry výhodné i pro diváky, jelikož právě zde můžete vidět „skutečnou Ameriku“ a její problémy z první ruky. Pokud si odmyslíme čistě americké zpravodajské weby, žádný jiný (televizní) zdroj vám nenabídne zpravodajství z USA v nezměněné podobě.

Vysílání původních amerických zpráv ale přineslo televizi i problémy. Britský mediální regulátor Ofcom prošetřoval vysílání FOX News v několika případech kvůli jinému pohledu na objektivitu a vyváženost jejího zpravodajství. To, co je v USA z hlediska (ne)vyváženosti ještě přípustné, mohl britský regulátor vyhodnotit jako nepřípustné v kontextu evropské regulace.

Divák v České republice i přesto doposud nemohl sledovat FOX News oficiální cestou. Tato televizní stanice totiž ve většině zemí funguje jako placená. A právě Česká republika nikdy nepatřila mezi země, kde by byl FOX News k dispozici operátorům placené televize. Vesměs platilo, že tuto stanici zařadili do své nabídky pouze ty společnosti, které mají s FOX News společného majitele.

Český divák má z amerických stanic k dispozici pouze jejich mezinárodní verze

Díky tomu se tato televize zařadila do nabídek britské nebo italské placené televize SKY. V rámci Evropy je k dispozici i divákům ve Španělsku nebo Portugalsku. Na největším německém trhu ale neuspěla. Nyní se po více než 15 letech stahuje z britského trhu. Důvodem je nízká sledovanost, která se dle dostupných informací pohybovala pod 10 tisíc lidí denně.

Navzdory jazykové bariéře FOX News prozatím zůstává v dalších evropských zemích, kde doposud působila. Stažení z britského trhu však naznačuje, že podobně se může zachovat i na jiných trzích.

Český divák může legálně přes satelit nebo kabelové operátory sledovat tři jiné americké zpravodajské stanice – kromě zmíněné CNN zde vysílají ekonomicky zaměřené televize CNBC a Bloomberg TV. Tyto stanice jsou dostupné úplně zdarma. Ve všech případech ale jde o mezinárodní verze pro Evropu, jejichž program se výrazně liší od toho, co vysílají v USA.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .