Díky vypnutí analogu se satelit stává vedoucí platformou v Evropě

satelitmalySpolečnost SES Astra dnes oznámila výsledky vlastní studie Satellite Monitor, ze které vychází satelit jako nejvíce rozšířená platforma TV vysílání v Evropě. Za poslední čtyři roky vzrostl počet domácností se satelitním příjmem o 22 procent. Přes 16 milionů domácností se odklonilo od terestrického příjmu.

K rozmachu satelitu přispělo zejména postupné vypínání analogového terestrického vysílání v zemích Evropy. Díky tomu vzrostla popularita satelitního příjmu i mezi diváky v Česku a na Slovensku, kde byl satelit do té doby pouze doplňkovou platformou k terestrice nebo kabelu. Významným motorem satelitního příjmu se v posledních letech staly i placené satelitní platformy a nástup vysílání ve vysokém rozlišení – HDTV.

Další neméně zajímavou skutečností je i významný nárůst televize přes IPTV, byť v tomto případě lze tyto hodnoty interpretovat i jako nárůst „kabelového“ příjmu. Většina spotřebitelů totiž vnímá IPTV platformy jako kabelové operátory. „Zhruba 84 milionů evropských domácností používá primárně pro příjem televize satelit, což je za poslední 4 roky nárůst o 22 procent. Ve stejném období se téměř 16 milionů domácností odklonilo od terestrického příjmu a přes 2 miliony odpojilo kabel. Oproti tomu využití IPTV – tedy šíření TV po telekomunikačních sítích ve formátu IP – narostlo z téměř nuly na přibližně 16 milionů domácností,“ píše se ve studii Satellite Monitor.

platforma-magiosat-velkyK rozmachu satelitního příjmu přispívají i placené satelitní platformy, u nás především Skylink, UPC Direct, Digi TV nebo Magio Sat. Ilustrační foto – PR Slovak Telekom

Tato čísla potvrzují, že satelit je budoucností televizního vysílání,” říká k výsledkům Norbert Hölzle, Senior Vice President společnosti SES Astra. „Trend známý z Německa, kde satelitní vysílání již přerostlo ostatní způsoby šíření TV signálu, se tedy potvrzuje v celoevropském měřítku. Výhody satelitního vysílání jsou nasnadě: počet kanálů, kvalita vysílání a neomezený dosah,“ dodává Hölzle.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,