Digitální vysílání ČT – Jablůnka a Raspenava dokryty

kavky_ctZemské digitální vysílání České televize se blíží ke svému dokončení, veřejnoprávní stanice posílila signál své sítě s multiplexem v Jablůnce a Raspenavě. Digitální dokrývače jsou zde v provozu od začátku prosince. „V místech, kde se na základě kontrolních měření prokáže nedostatečná intenzita a/nebo kvalita signálu sítě 1 s multiplexem veřejné služby z digitálních vysílačů velkého výkonu, ČT analyzuje vhodnost dokrytí,“ píše Česká televize.

ČT provozuje 77 digitálních dokrývačů

Česká televize dokončuje dokrývání svého zemského digitálního vysílání. Tam, kde kontrolní měření prokáží nízkou intenzitu či kvalitu signálu, analyzuje ČT vhodnost dokrytí: „Při splnění standardizovaných předpokladů pro dokrývání sítě 1 jsou pak v takových lokalitách budovány digitální vysílače malého výkonu. Aktuálně byly spuštěné další dva takové digitální dokrývače ČT. Celkem jich tedy Česká televize provozuje již 77, společně s 26 digitálními vysílači velkého výkonu tvořícími páteř sítě 1,“ přibližuje důvody spuštění nových dokrývačů Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

EXKLUZIVNĚ: Česká televize zavádí producentský systém, známe podrobnosti

Od 1. prosince vysílá digitální dokrývač ČT Raspenava – Chlum (53. kanál – vertikální polarizace). „Vybudován byl na zcela novém stanovišti, odkud se dříve analogově nevysílalo. V dosahu tohoto vysílače na Frýdlantsku by tedy do budoucna mělo být pokrytí digitálním zemským vysíláním ČT lepší, než tomu bývalo u analogového zemského vysílání. Digitální dokrývač ČT na vrchu Chlum je prozatím ve zkušebním provozu, zhruba během měsíce by měly být finalizovány všechny jeho vysílací parametry,“ dodává Štěpán Janda. V pátek 9. prosince byl uveden do řádného provozu digitální dokrývač ČT Jablůnka – Pálenisko. Vysílá jako převaděč na 43. kanálu v horizontální polarizaci.

ZAUJALO VÁS: RTA požaduje ochranu práv, Prima slova RTA považuje za “nekalosoutěžní jednání”

Česká televize je provozovatelem vlastní sítě 1 pro digitální zemské vysílání (DVB-T) – tzv. multiplexu veřejné služby. Ten divákům nabízí všechny čtyři programové okruhy ČT v digitální kvalitě (ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4) a digitální doplňkové služby (jako je teletext nebo elektronický programový průvodce EPG). Přehled digitálních vysílačů ČT včetně parametrů a orientačních map pokrytí na www.digict.cz v rubrice Digitální pozemní vysílání ČT > Vysílací síť pro multiplex veřejné služby.

ct_zed_kavky

Ilustrační fotografie, zdroj: archiv České teleivze

Analogové vysílání ČT definitivně skončilo

Středa 30. listopadu znamenala vypnutí posledního analogového vysílače České televize, veřejnoprávní programové okruhy nyní mohou diváci sledovat výhradně prostřednictvím digitálního příjmu. Přechod od analogového k digitálnímu zemskému vysílání byl tímto podle ČT završen. Signál ČT v DVB-T aktuálně pokrývá 99,8% obyvatel České republiky, zákon požaduje dostupnost signálu minimálně pro 95% obyvatel.

DOPORUČUJEME: Přechod na digitální vysílání je za námi. Co přinesl konec analogu?

radiotv_face_n02

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .