Digitální televize 2 roky po osudném zásahu soudu: tři ze šesti přešlapují na místě

radiotv-archiv29Před dvěma roky způsobilo rozhodnutí Městského soudu v Praze výrazné zpomalení procesu digitalizace v Česku. Zásah této instituce zpřetrhal rozběhnuté přípravy šestice televizních subjektů k pozemnímu digitálnímu vysílání, které započaly po získání licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v dubnu 2006. Soud vyhověl námitkám neúspěšných žadatelů a původní licenční řízení zrušil. Jak vypadá situace o dva roky později?

Před rokem, koncem září 2007, schválila Poslanecká sněmovna a později i Senát a prezident novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání (tzv. diginovelu). Stanovila možnost opětovného udělení licencí šestici původních držitelů (tentokrát označených jako kompenzační) a dále i Nově a Primě s tím, že pokud se vzdají svých analogových kmitočtů, které jsou nutné pro rozjezd digitálních multiplexů na jejich pozicích, obdrží každá po druhé bonusové licenci pro další svůj kanál. O kompenzační licenci musí každý ze šestice digitálních televizí (Febio TV, TV Pohoda, TV Barrandov, Z1, Óčko a  RTA) požádat RRTV a poté do 360 dní zahájit DVB-T vysílání.

 

Zatím tak učinily pouze plnoformátová TV Barrandov a zpravodajská Z1. Licenci získala i regionální zpravodajská RTA, ale nikoliv pro celostátní vysílání náhradou za původně zrušené řízení, ale jako bonus, jenž dává šanci získat licenci současným analogovým místním televizím, které mají společné kmitočty s televizí Prima. Diginovela těmto regionálním stanicím umožňuje vybudovat společnou programovou síť a získat tak kompenzační licenci pro celoplošné pozemní digitální vysílání.

 

Hudební stanice Óčko se již úspěšně etablovala v kabelových, satelitních a IPTV sítích i na internetu a vzhledem k finanční náročnosti, která souvisí s provozem DVB-T, deklarovala současný nezájem o kompenzační licenci. Navíc figuruje v multiplexu 3 (provozovatel Czech Digital Group) jako převzatý program a takovéto pokrytí této televizi v jejím současném stavu stačí. Na současnou pozici Óčka jako hlavní lifestylové stanice pro mladé diváky bude chtít zaútočit Revolution TV z portfolia firmy Help film, která zahájí své vysílání 1.ledna 2009. O úspěch ve stejné cílové skupině se zřejmě pokusí také lokální verze MTV, která získala prostřednictvím společnosti Mina Media satelitní licenci pro území ČR od RRTV letos v únoru. O jejích plánech na spuštění středoevropské verze MTV zatím bližší podrobnosti známy nejsou.

 

Čtvrtrok v éteru má za sebou další z diginováčků – zpravodajský kanál Z1. Zaměřil se na užší diváckou skupinu – zejména na lidi z vyšší společenské vrstvy, manažery s rozhodovacími pravomocemi a byznysmeny. Poprvé se představil 1.června a po letním odlehčeném programu najel od začátku září na rozmanitější schéma: „To, co nabízíme od 1. září, je plnohodnotný program,“ shrnul generální ředitel stanice Martin Mrnka v rozhovoru pro Lidové noviny. Svůj tým dokázal sestavit z mnoha protřelých profesionálů, kteří potřebné zkušenosti nasbírali ve zpravodajských redakcích konkurenčních televizí, rozhlasových stanicích i tištěných médiích. Navíc se tváří Z1 díky své talk show stali i známé osobnosti, které mají velký potenciál přitáhnout potencionální diváky (Petra Procházková, Halina Pawlovská či Eugen Korda).

 

Zatopit v konkurenčním kotli dvěma současným komerčním plnoformátovým televizím Nova a Prima chce TV Barrandov. Svůj start ohlásila na 11. leden 2009 a zatím se jí daří vytvářet dojem, že se těmto dvěma starým harcovníkům v českém televizním rybníčku od počátku své existence v éteru zdatně přiblíží v atraktivitě programu, profesionálním zázemí i hvězdnými tvářemi na obrazovce. Nebojí se původní tvorby, ohlásila výrobu denního sitcomu, naznačila návrat hudebních a zábavných programů a vsadí i na evropskou dramatickou tvorbu. Náměty pro své pořady hledá i mezi amatérskými a nezávislými produkcemi. Včera také uzavřela příjem přihlášek do výběrového řízení na moderátory a redaktory.

 

Oproti zmíněným televizím poslední dva ze šestice možných žadatelů o kompenzační licenci zatím veřejně nedali najevo definitivní rozhodnutí o tom, zda této zákonné možnosti využijí či nikoliv. Plnoformátová Febio TV řeší ekonomické zajištění projektu po odstoupení původního investora. Šéf dětské TV Pohoda Radim Pařízek na jaře hovořil o tom, že o licenci požádá možná do konce letošního roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .