Digitální Plzeňsko: ČT nabírá zpoždění, nabídku stanic dnes obohatí Public TV

radiotv-archiv41Zrušení výběrového řízení na provozovatele veřejnoprávního multiplexu zasadilo významnou ránu původním plánům na odstartování této sítě v první tuzemské lokalitě – na Plzeňsku, které vedení ČT anoncovalo na zítřek, úterý 8.července. Diváci ze západočeské metropole se alespoň dočkají rozšíření programové nabídky z konkurenčního multiplexu CDG. Dnes večer do jeho nabídky přibude Public TV.

Ještě před týdnem to vypadalo, že se diváci na Plzeňsku dočkají spuštění druhého multiplexu během velmi krátké doby pěti týdnů. Česká televize označila na své červnové tiskové konferenci 8. červenec za datum startu svého vlastního multiplexu, který Technický plán přechodu označuje číslovkou 1, v této oblasti. Minulý týden však generální ředitel ČT Jiří Janeček celý tendr, do kterého se přihlásili tři zájemci, zrušil.

Členové výběrové komise Janečkovi doporučili pokračovat v jednání se dvěmi účastníky – firmami České Radiokomunikace a Towercom, které nespnili jen dílčí části ze zadání. Slovenský Towercom by při případném vítězství stejně potřeboval spolupráci ČRa na svém projektu, proto se zdají být favoritem celé soutěže České Radiokomunikace. „ČRa podaly nabídku, která splnila všechny požadavky uvedené v zadávací dokumentaci, tedy i termíny spouštění jednotlivých vysílačů,“ uvedl pro server Digizone.cz ředitel ČRa pro transformaci Kamil Levinský. Termínem pro spuštění pozemního digitálního vysílání z 34. kanálu vysílače Krašov byl zmíněný 8. červenec. Nevyústí-li jednání ČT s Radiokomunikacemi v nejblizších dnech v dohodu přijatelnou pro obě strany, hrozí posunutí startu digitálního vysílání ČT na Plzeňsku až na září. Srpen se totiž na obrazovkách ČT2 ponese ve znamení nonstop vysílání z pekingské olympiády, kterou musí ČT ze zákona zprostředkovat 95% obyvatel Česka. Právě současné analogové kmitočty ČT2 poslouží pro šíření nového digitálního multiplexu se všemi čtyřmi kanály. Přelaďování a zajišťování nové techniky pro digitální příjem by proto v srpnu přineslo místním divákům velké komplikace.

Uplynulé dny ale přinesly pro příznivce digitálního pozemního vysílání na Plzeňsku i pozitivní zprávu. Multiplex společnosti Czech Digital Group, který vysílá z 52. kanálu vysílače Košutka, přinese zdejšímu publiku rozšíření programové nabídky. Trojici Z1, Prima TV a Óčko doplní lifestylová Public TV. Plzeň přitom nebude jediným místem, kde se nově objeví. „Dnes úderem 18. hodiny spustí Public TV své terestrické vysílání v dalších významných regionech. Brno, Ostrava a Plzeň jsou nejnovější lokality, ve kterých bude možné DVB-T vysílání Public TV přijímat prostřednictvím set-top-boxu nebo televizoru s vestavěným DVB-T tunerem,“ uvedl moderátor Míra Hejda, který formou tiskové zprávy novinářům představil i svoji novou celebrity show Public Limuzína, která se nově ve schématu stanice objevuje několikrát týdně v rotujících reprízových oknech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .