Digitální naděje v háji aneb plány nových televizí a realita

dvbt2-logo.jpgCelkem šest subjektů stálo v roce 2006 na startovní čáře digitálního televizního vysílání. Jen málokterý ale naplnil ambice na vytvoření úspěšné televizní stanice, která by měla šanci vystoupat do černých čísel.  Pojďme se podívat jak si subjekty, které před čtyřmi lety doufaly v úspěch, vedou dnes, a jak se změnil program těch, kteří nakonec opravdu zahájili vysílání.

Óčko, relativně úspěšný výlet MAFRA

Společnost Mafra absolvovala hned několik výletů do světa elektronických médií. Provozovala například televizní agenturu TVD, která dodávala zpravodajství regionální televizi TV3, měla snahu o rozběhnutí vlastní internetové televize a několikrát si pohrávala s myšlenkou informačního rádia pro Prahu. Společnosti Mafra vlastní projekty ale buď vůbec nevyšly, nebo brzy po startu opět skončily. Úspěch zaznamenaly až projekty, které Mafra koupila. Mezi ty patří Rádio Classic, pražské Expres rádio a právě televizní stanice Óčko.

Óčko, které začínalo pod názvem Stanice O, mělo oproti ostatním nováčkům jednu podstatnou výhodu. Vysílání totiž zahájilo už v roce 2002 a finanční situace této televize se díky vstupu společnosti Mafra stabilizovala. Óčko tedy jako jediné nemuselo v byznys plánu nepočítat s budováním televize na zelené louce.

Samotnou existenci české hudební televize lze považovat relativně za úspěšnou. Našla si své diváky i, jasný programový formát a ve ztrátě se pohybuje pouze občas. Fungování Óčka vzhledem k digitalizaci ale lze za úspěšné označit jen těžko a jeho příklad lépe než kterýkoli jiný ukazuje, jak vlastně celý tender na digitální licence dopadl. Po rozepři s CDG, kdy Óčko nechtělo a asi ani finančně nemohlo, přistoupit na stále se zvyšující pokrytí signálem a tedy stoupající cenu za šíření programu, přešla hudební televize pod křídla multiplexu provozovaného společností Telefónica O2, který ve vývoji stagnuje. Za úspěch televizní digitalizace lze tedy Óčko označit jen stěží.

program_ocko

TV Pohoda, televize, o které není slyšet

Dalším úspěšným žadatelem o digitální televizní licenci se stal rozhlasový podnikatel Radim Pařízek s projektem dětské TV Pohoda. Pařízek se v projektu zaklínal tehdy populárními hesly jako doplňkové služby, sliboval vlastní tvorbu i vzdělávání, studia měla být prosklená, situovaná na náměstích velkých českých a moravských měst. Televize měla být financována ze soukromých zdrojů, ovšem počítala i s evropskými granty a v případě potřeby se vstupem menšinového investora.

Zajímavé je, že stejně jako řada jiných projektů, i TV Pohoda sázela na regionální zpravodajství, které mělo krom vlastních večerníčků, dětského zpravodajství, nebo filmů pro děti tvořit programovou náplň. Právě regionální zpravodajství bylo ale podivným zaklínadlem, o kterém jako by si řada žadatelů o digitální licence myslela, že bude vysněným trhákem, po kterém diváci touží.

Samotná myšlenka soukromé stanice, která nabídne vzdělávací pořady, nebo vysílání pro mateřské školky a případně i pro školy a jejíž startovní náklady se měly pohybovat mezi 170 a 350 miliony korun, to vypadá jako neuvěřitelná pohádka dnes, stejně jako v roce 2006. V realizaci této televize snad nemohl věřit ani Radim Pařízek osobně. I přesto svým projektem přesvědčil regulační orgán.

Už tehdy se ale nabízela o něco logičtější spekulace. Radim Pařízek měl díky HEY rádiím velmi blízko k mediální skupině GES, která vlastnila poloviční podíl v televizi Prima, takže TV Pohoda mohla být plánována jako jakýsi druhý kanál právě pro Primu. Nakolik je podobná spekulace oprávněná se už ale asi nikdy nedozvíme. Po TV Pohoda totiž zůstaly pouze webové stránky avizující na úvodní stránce „Připravujeme se na zahájení vysílání…“. Z plánů na dětskou televizi ale v tomto případě zatím zůstaly jen ty tři tečky.

Z1, neboli TA3 číslo 2

Zpravodajskou televizi můžete použít pouze ke dvěma věcem. K lobbingu, nebo ke zvýšení ega majitele, ale rozhodně ne k výdělku. Tuto pravdu si investor televizní stanice Z1, společnost J&T, vyzkoušel už na bratrském Slovensku ale ani přes to se netajil záměrem vytvořit jakousi středoevropskou obdobu CNN. Prvním kanálem plánované sítě měla být slovenská zpravodajská stanice TA3 a druhým právě česká Z1. Paradoxem ale je, že se v roce 2007 J&T své slovenské zpravodajské televize zbavila a zůstala jí pouze televize Z1.

Samotný projekt byl postavený na kombinaci klasických zpravodajských bloků, které si měla Z1 vyrábět sama a publicistiky, kterou plánovala odebírat od externích dodavatelů. Po čtyřech letech je ale realita od projektu přeci jen mírně odlišná. Po finanční krizi, kterou televize v roce 2009 prošla, se zpravodajství omezilo na ekonomiku a z publicistiky a magazínů nezbylo ani torzo. V rámci úsporných opatření omezila Z1 i rozsah vysílání a zrušila tak noční informační blok.

Velmi zajímavý je pak pohled na původní vysílací schéma, tak jak je uvedeno v licenčních podmínkách. Podle něj jsme se například měli potkávat hned s několika formáty docu-soap, což jsou pořady, kdy díky kameře divák například sleduje akční zásahy policie a podobně. Ochuzeni jsme neměli být ani o celou řadu magazínů. Namátkou mezi šestou a sedmou večerní měla Z1 vysílat pořady o gastronomii, cestování, nebo třeba o zdravé výživě a za zmínku a mírné kroucení hlavou také stojí plánovaný interaktivní SMS chat mezi jednou a druhou hodinou v noci. Ovšem tou pravou perličkou je přenos bohoslužby, který měl diváky povznést do duchovních výšin každou neděli odpoledne.

Z1 patří mezi projekty, které lze označit jako úspěšné sotva z poloviny. Na jednu stranu je sice jednou z mála televizních stanic, které z digitalizace vzešly a opravdu začaly vysílat, na druhou stranu je ale ukázkou naprosté rizikovosti podobného projektu v terestrickém vysílání. Tato televize totiž mohla a může samostatně fungovat, pouze pokud plní roli nátlakového média a lobbuje tak za svého investora. Jenže k vytvoření vlivového nástroje snad přeci jen digitální licence určeny nebyly.

Napsali jsme: České digitální televize v roce 2009: Opatrné čekání na lepší časy

z1stream_43

RTA, jak vydělat v regionech

Bylo velice zvláštní, když se jedním z nových držitelů digitálních licencí stal mediální lobbista, majitel vlivové agentury Česká média a provozovatel stejnojmenného serveru, Jaroslav Berka. Ten kromě již zmíněných aktivit provozoval i síť regionálních televizních studií, pod názvem RTA, tedy Regionální televizní agentura a právě s ní se do licenčního řízení vydal. V době žádosti o licenci obsahovala RTA celkem osm regionálních studií, která z části sdílela vysílací frekvence s televizí Prima. RTA také v té době připravovala pro Primu několik dalších televizních pořadů a dodávala regionální zpravodajství televizi Nova.

Samotný Berka o síti regionálních stanic, která měla vytvořit celoplošnou stanici RTA, hovořil jako o „Denících Bohemia v televizní podobě“. Program měl být tvořen formátem breaking news, část měla být pro všechny regiony společná a část mělo tvořit odpojované, regionální zpravodajství. RTA dokonce plánovala, společně se svým strategickým partnerem, televizí Nova, přímé přenosy z aktuálního dění.

Odhlédneme-li od faktu, že mediální lobbista zkrátka nemá mezi vysílateli, nebo producenty co dělat, tak už samotný fakt deklarovaného partnerství s televizí Nova měl celý projekt ukončit ještě na prahu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nicméně nestalo se tak a RTA mohla vyrazit do světa. Jenže RTA patří mezi projekty, které nikdy neodstartovaly. Jen před několika dny vrátil dokonce Jaroslav Berka onu, kdysi tak vytouženou, digitální licenci a sen o televizi založené na formátu breaking news skončil.

Dodnes je tak trochu záhadou, odkud měly plynout příjmy RTA, tedy z jakých prostředků měl celý projekt vlastně existovat. Je jasné, že z reklamy by RTA mohla fungovat jen těžko a ani výroba pro jiné vysílatele by televizi neuživila. Jako jedna z možností se tak nabízí úzká spolupráce s vedením jednotlivých krajů či měst, která by si u RTA objednávala určitou část zpravodajství, nebo jiné, lokálně zaměřené pořady. To je sice plán na hraně, respektive za hranou zákona, ale pravděpodobně jedna z mála možností jak mohla RTA fungovat po ekonomické stránce.

Přečtěte si také: Další ztráta pro diváky: celoplošná televize RTA nevznikne

Febio, televize pohřbená digitalizací

Jestli lze někoho označit za oběť televizní digitalizace je to právě Febio TV Fera Feniče. Tato televize měla v plánu nabídnout plnoformátový program zacílený na širokou skupinu 15 až 50 let a i když se nikdy do éteru nedostane, vzhledem k produkci společnosti Febio je možné si její vysílání poměrně přesně představit.

Upřímně řečeno, přesto že pořady společnosti Febio patřily a dosud patří, na televizních obrazovkách, k těm divácky úspěšnějším, nejsem si tak docela jistý, jestli by zaznamenala úspěch televize jako taková. Její program totiž autoři projektu charakterizovali jako směs dokumentů, sitcomů, seriálů a filmů, lifestylových pořadů, reality show a kontaktní publicistiky, záznamů nebo přímých přenosů z výjimečných událostí, gay a lesbian pořadů a pořadů pro slovenskou menšinu. To vše s důrazem na problematiku menšin, alternativní humoru, osobnostní dokumentární tvorbu a filmovou a televizní tvorbu ze středoevropské a východoevropské produkce s uměleckou ambicí.

Nerad bych podceňoval tuzemského televizního diváka, ale nejsem si jistý, že by byl ochoten podobnou stanici sledovat. Jestli totiž po něčem průměrně blbý divák netouží pak je to cokoli uměleckého, cokoli alternativního a rozhodně cokoli obsahujícího slovo menšina.

Febio ale nemělo šanci si toto schéma vyzkoušet. Ještě dřív než je stačil zklamat divák, zklamal je investor, konkrétně společnost Arca Capital. Tato společnost totiž patří mezi investory pracující s rizikovým kapitálem, což reálně znamená, že jsou sice ochotni investovat značné částky do projektů s relativně vysokým investičním rizikem, ale jakmile se riziko zvýší ještě před startem projektu, většinou od investice velmi rychle couvají. A přesně to se stalo projektu Febio TV. Legislativní nejistota byla pro investora příliš silné sousto a z projektu raději odstoupil. Fero Fenič se sice pokoušel najít investora nového, ale nakonec bezvýsledně.

barrandov1-velky

Barrandov, jediný nadějný projekt

I když se z původního projektu nezdálo, že by TV Barrandov mohla být úspěšným projektem, nakonec je jím kupodivu stala. Jistě, zatím ještě nemá vyhráno, ale Barrandov je jediným z původních držitelů licencí, který si licenci opravdu vyzvedl, nepostihly ho vážnější finanční problémy a má do budoucna výhled černých čísel.

Při pohledu na původní programové schéma se ale nelze ubránit údivu. Pořady jako Burza práce, připravovaná ve spolupráci s personálními agenturami, magazín o Evropské unii, nebo výrazný podíl regionálního zpravodajství bychom totiž v programu dnešní TV Barrandov hledali jen těžko.
Stejně tak se na Barrandově nikdy nepustili do plánovaných sportovních přenosů, mělo se jednat o sporty jako kulečník, box, nebo golf, celkem 6 hodin přenosů týdně a tuším-li správně, tak v programu nenajdeme ani slibované diskusní, nebo kontaktní pořady – měly být vysílány celkem pětkrát týdně z různých měst.

Oproti původním programovým plánům, které by nepochybně u diváků propadly, vděčí Barrandov za svůj úspěch především jasnému zacílení na skupinu starších diváků, které opustily obě velké komerční televize. Zatím co původní programové schéma byla všehochuť, kterou by nesledoval ani Ferda mravenec, tak současné schéma nabízí sice nenáročnou, ale za to jasně profilovanou zábavu.
Pokud bychom tedy hledali vítěze oné digitální šarády, která se spíš podobala špatnému vtipu, než přechodu na digitální vysílání, potom je jím jasně TV Barrandov.

Napsali jsme: TV Barrandov vstupuje do druhého roku vysílání s jistotami

Mimochodem, pokud byste snad někdo měli pocit, že jsem potměšile nezmínil vaši oblíbenou Primu Cool a už pomalu brousíte nůž, abyste si na mě mohli počkat za rohem, tak upozorňuji, že tento článek pojednával pouze o stanicích, které získaly licenci v rámci licenčního řízení a mezi ty ani Prima Cool, ani Nova Cinema, se svými kompenzačními licencemi nepaří.

Autor článku:

Komentáře (47)

  1. Jose

    Není mi zcela jasné, z jakých přesně důvodů byly do článku vybrány přesně ty stanice, které do něj vybrány byly. Nic méně. Ještě stále funguje PUBLIC TV. Ještě stále funguje NOE. Za naprosto největší kecaly by jsem naopak označil LAGARDERE, kteří roky vykřikovali jako budou mít v DVB-T hudební stanici, zpravodajskou stanici, stanici pro děti a stanici pro ženy. A nesprovoznili ani jednu. Osobně mne např. zajímá zda do DVB-T, nějakého lokálního Muxu nevstoupí tato stanice, která zatím vysílá jen analogově http://www.tvrtm.cz/televize.php

  2. pevy

    Je to správně, Noe ani Public nikdy neměly plnohodnotnou licenci k DVB-T vysílání a jsou tak vysílány pouze jako převzaté vysílání a teoreticky by mohly být „vyšoupnuty“ výše uvedenými právoplatnými držitely. Dnes už je již jisté, že se tak nestane :-)).

  3. Jose

    A ještě mi v tom přehledu, toho nenaplněného a stále prázdného DVB-T chybí 2 stanice. Jaroslav Berka přece nechtěl pouze rozjet jeden kanál RTM. On mluvil o dvou stanicích a stále ještě má licenci na televizi, co se má jmenovat TV7. A potom také měl začít vysílat ten obchodní kanál, což by byla zcela nejnovější. Ten Inzert Max TV. Ti také dostali licenci. Přesto k žádnému vysílání nedošlo. Údajně bylo odloženo o 1 rok. Ale osobně si myslím, že to také nikdy nezačne, jako většina zmíněných kecalů.

  4. Jose

    Takže, když to shrneme, tak mimo Óčka, Public TV, Noe a Z1, které byly všude dostupné satelitním příjmem /i když tedy Z1 to má opačně, tedy v satelitním vysílání, má převzaté vysílání pozemní /, tak vlastně jediná stanice, která z těch všech kecalů, začala nově vysílat, byl Barrandov TV.

  5. Jakub Bouček Autor příspěvku

    Takže ještě jednou a pomaleji. V článku jsou uvedeny stanice, které uspěly v řízení na digitální televizní licence. Tzn. logicky není v článku Public, protože ten se tohoto řízení vůbec nezúčastnil a licenci má pouze na satelitní vysílání, logicky v něm nejsou uvedeny kompenzační licence, které získala krom Novy a Primy právě i Jaroslav Berka a logicky v něm nejsou uvedeni neúspěšní žadatelé jako je Lagardere.

    Zkrátka a dobře, pokud bychom to vzali na příkladu základní školy, kdy subjekty které uspěly v licenčním řízení jsou jablíčka, subjekty které získaly kompenzační licenci, jsou hruštičky, subjekty které neuspěly, jsou švestičky a subjekty jejichž signál je šířen, jako převzaté vysílání jsou melounky, tak tenhle článek by o jablíčkách. Jasné?

    1. gringoAD

      Ano cetl, argument autora beru, ale mohlo byt v clanku zmineno, ze cool je nejrychleji rostouci digitalni televize, protoze nabizi rozumnou alternativu vuci nesmyslnym serialum konkurencni novy, ale i primy. Priznejte se, kdo z Vas sleduje sleduje vecer Cool a kdo Novu/Primu ?

  6. pevy

    Jasně. Bylo uděleno 6 licencí. Jelikož Óčko si licenci nikdy ani nevyzvedlo, tak vysílá (stejně jako Public a Noe) stále jako převzaté vysílání. Kompenzační licence obdržely 1x Nova (za analog Nova – využito pro Nova cinema), 2x Prima (1x za analog Prima – využito pro Prima cool, druhá licence za regionální studia, ovládaná Primou – šalamounsky využita sdíleně na kmitočtech Primy cool v podobě televize R1) a také 1x pan všudypřítomný, tj.Berka za regionální kmitočty (sdílené s Primou, k její velké nelibosti). Znamená to, že Berkova RTA mohla v DVB-T spustit dva programy, stejně jako Prima, která původně plánovala R1 jako program pro ženy – díky krizi je výsledkem současný stav.

  7. Jose

    V článku není uvedena TV7 i když uspěla v řízení na digitální televizní stanici.
    Nebo to je licence kompenzační ? Tak to jsem potom nevěděl. To se přiznám.
    V článku není uvedena Inzert Max TV i když uspěla v řízení na digitální televizní stanici. Nestála sice v žádné pomyslné lajně v roce 2006 na startovní čáře. Ale nejde ani o převzaté vysílání ze satelitu ani o kompenzační licenci. Je to obyčejná licence na pozemní digitální vysílání. Pravda na lokální, pouze v Praze, nikoli celološné. Ale je.
    V článku je uvedeno Óčko, které vysílá na základě licence o převzatém vysílání ze satelitu, takže žádnou licenci na pozemní digitální vysílání nemá.
    Tedy alespoň si to myslím. Mělo možnost mít kompenzační a tu odmítlo.
    Proto říkám, že je mi klíč výběru zcela nejasný a je to veškeré ovoce smíchané dohromady, proto jsem dodal ostaní aby to v tom košíčku nechybělo.

  8. Jose

    Jo, Prima měla mít Prima Klub pro ženy, pak z toho udělala Prima Klub regiony a velice nešťastně to pojmenoval R1, což se plete s RADIEM 1 v Praze, pro které je pojmenování R1 roky zažité. A ještě má i registrovanou značku Prima Family, která se také nekoná. Ale o to teď nejde. Ani o to, kdo má přesně jakou licenci. Ale jde tady o to a proto jsem je všechny vypsal. Kdo všechno selhal. Tedy znovu. 4x Lagardere, 2x Jaroslav Berka, 1x Fero Fenič, 1x Radim Pařízek a 1x jakási Prodejní TV. Takže 9 potenciálních stanic v hajzlu. Takže jak zní krásně nadpis článku. Digitální naděje v háji…Tečka.

  9. Jakub Bouček Autor příspěvku

    TV7 opravdu získala licenci jako licenci kompenzační. Inzert Max nemá licenci na digitální pozemní vysílání, ale pouze licenci satelitní. Pokud se tedy objeví DVB-T půjde, stejně jako v případě Publicu, o převzaté vysílání. Óčko je uvedeno proto, že v původním řízení licenci získalo.

    Výběr byl velmi jednoduchý. Jde o stanice, které v původním licenčním řízení získaly licenci. Jaký jednodušší a jasnější výběr by mohl být to opravdu nevím. Jestli to spíš nebude tím, že máte v televizích slušný hokej :-)

    Co se týká vámi vyjmenovaných stanic tak do sebe mícháte jablíčka a hruštičky. Společnost Lagardere žádnou licenci nezískala, žádná prodejní tv (máte asi na mysli TOP TV) také ne. Takže když nezískaly licenci těžko lze mluvit o selhání. R1 běží na základě kompenzační licence, takže do výčtu nepatří. Mimochodem, registrovat jakýkoli název si může kdokoli a ještě to dotyčného nezavazuje k rozběhnutí jakéhokoli projektu.

  10. Jose

    Žádného hokeje si tedy nevšímám, mimo toho, že tedy TV7 je kompenzace a RTM přitom kompenzace není. Inzert Max jí má tedy satelitní…Hm…Pak tedy nechápu proč na satu nezačal v plánovaném a ohlášenám termínu. No, dobrá…No, tak jistě pokud tam řadíte Óčko, že dostalo něco, co si nevyzvedlo a na základě čehož nevysílá, no, dobře… Lagardere sice licenci žádnou nezískali, ale za to toho o svým plánovaných TV v DVB-T nakecali úplně nejvíc… Prodejní jsem nemyslel TOP TV/ to znám dobře, to bylo na satu a krachlo/ mluvíme o nových stanicích, nikoli starých, nemluvíme tedy ani o 24CZ, tedy něčem, co roky vysílalo a po té krachlo. Prodejní TV myslím Inzert Max. Měl začít vysílat. Nezačal ! A to ani v DVB-T, ale ani na satu, kde mu tedy v zahájení vysílání zhola nic nebránilo. Ostatně o stanicích, které měly začít vysílat pouze na satu a neplánovaly v DVB-T ani převzaté vysílání z toho satu a dokonce měly liceenci a nikdy nezačaly, tak o těch už nehovořím vůbec, těch bylo daleko více. Např. jistá Hobby TV atd.

  11. Jose

    Ostatně on by správně měl ten nadpis být. Pozemní digitální naděje v háji…Protože zatím, co v DVB-T se tedy sleduje Pařízkovo, Feničovo a Berkovo show, tedy černá obrazovka, tedy nic se neděje a už nebude… Tak na satu rostou stanice celkem vesele a plynule, jsou tam a vysílají… MTV CZ, Retro Music, Doku CS, Muzika CS atd.

  12. Jose

    O Prima Family jsem se po té zmínil v té souvislosti, že když už nic nelze očekávat o Berky, Feniče, Pařízka a podobných… Tak, že se velmi často a v pravidelných vlnách spekuluje o tom, že ti velcí, funkční tj. Nova a Prima. By obsadily ty Muxy celé. Tedy Nova Mux 2 a Prima Mux 3. Tedy kapacitou svých stanic by na to měli… Tedy Nova, Nova HD, Nova Cinema, Nova Sport, MTV CZ to je více nežli dostatek. A podobně je na tom tedy i Prima, Prima HD, Prima Cool, Prima Klub, Prima Family. Ovšem stejně tak, může být ta značka využita na 1 hodinový pořad nebo nemusí být využita vůbec.

  13. Jose

    Ony jsou také jiné otázky. A to o muxech. Zdalipak nám někdy dokryje taková Telefonica O2 Mux 4 tak jak měla ? ČRa kdysi v neodůvodněném optimismu vykřikovaly jak postaví Mux 5. Hovoří se o tom, že po dokončení pokrytí Mux 1-3, se objeví mnoho lokálních Muxů. Viz. narážka na první příspěvek, tedy analogové vysílání RTM. Atd. Aktuální tedy v této chvíli je asi to…Tedy zcela poslední informace…Zda Noe vyjedná své působení v Mux 4 vedle Óčka u Telefonica O2, když odešel z CDG. A jak se vůbec nový vlastník Muxu 3 bude chovat ohledně provozu Mux 3. Tedy zda třeba nerozšíří poktrytí Mux 3 nebo nevyjde vstříc právě třeba Berkovi a Pařízkovi s nabídkou možnosti pouze lokálního vysílání, což konec konců může učinit i vzhledem k Óčku a k Noe.

  14. Edison

    Jose, nemas v tom vobec prehlad.

    Ocko je satelitna TV a v DVB-T vzdy fungovala ako prevzate vysielanie. Je sice pravda, ze v tom licencnom konani ziskali jednu celoplosnu digitalnu licenciu, ale tu si nikdy nevyzdvihli, lebo v tak pripade by im z toho vyplynula povinnost vysielat celoplosne, co oni urcite nechceli. Ich zamer bol pokryt len najhustejsie obyvane oblasti, co im Mux 4 v sucasnom minimalnom stave perfektne zabezpecuje.

    Kompenzacne licencie sa davali za analogove vysielanie, bud celoplosne alebo regionalne s pokrytim aspon 33% obyvatelov (vid Google). Z celoplosnych sa kvalifikovali Nova a Prima a z regionalnych sa kvalifikovali dve siete lokalnych televizii, ktore zdielali kmitocty s Primou. Jedna siet bola Berkova RTA a druha bola R1 vlastnena Primou. Mam dojem, ze v pripade RTA je dost matuci fakt, ze oni dostali jednu regulernu licenciu z tych siestich a zaroven jednu kompenzacnu.

    Licencia na Prima Family je podla mojho cisto sukromneho nazoru plan TV Prima na „ocistenie“ ich prveho programu od regionalneho vysielania. Akonahle budu moct, svoju primarnu licenciu vratia a zacnu vysielat pod touto licenciou bez tejto neprijemnej regionalnej zataze. Ale mozno sa mylim, buducnost ukaze, ako to vlastne je.

  15. Jakub Bouček Autor příspěvku

    Jose: Mám silný pocit, že stále nepočítáte s jednou věcí. Vysílání (vyjma vysílání médií veřejné služby – tedy teoreticky) není služba, je to byznys. Pokud si dosadíte tuto konstantu do jakékoli mediální rovnice pak pochopíte.

  16. Jose

    Cituji: ,,Ocko je satelitna TV a v DVB-T vzdy fungovala ako prevzate vysielanie.“ Však ano. To tvrdím od prvního příspěvku. Proto se podivuji, co tam dělá. Když jde o převzaté satelitní vysílání. A když tam je ono, proč tam tedy není Noe a Public ? Protože to je zcela tentýž případ !
    Všechny 3 případy jsou shodné./ Ovšem ohledně Óčka se hovoří i o kompenzační licenci, protože Óčko analogové vysílání mělo ! A mělo tedy i nárok na kompenzační licenci za to to své analogové vysílání. Na to nezapomínej ! Jenže jim to nevyhovuje, jak dále správně píšeš, proto ji odmítli./ No, regionální zátěž. U nás je to ještě i GENUS. Ona to třeba kdysi v počátcích byla konkurence, ale dnes je to všechno majetek Prima TV. Dávno to koupili, takže je fuk, zda se to jmenuje Prima Klub nebo R1 nebo třeba Genus. Finančně to už je defakto dávno všechno Prima.

  17. Jose

    @ p.Bouček – No, to chápu od začátku, proto také tvrdím od začátku, že DVB-T je podvod. Protože je to neuvěřitelně drahé a ten podvod je provedený v tom, že tady byla uměla vytvořena různým mediálním show taková atmosfera, co tady bude muxu a v nich stanic atd. A je to samozřejmě od prvního počátku naprostý nesmysl a máme tak asi cca na 2 obsazené Muxy. Tak mě to může být fuk, já do toho peníze nerval. Rvát vlasy si mouhou ti, co se nechali zblbnout a investovali do toho. Smutné samozřejmě je, že okradenými se stali ale defakto všichni, protože se vrámci toho spouštěly i všelijaké státní kampaně atd. To je tam asi všechno, co si o tom myslím. V DVB-S ani DVB-C nabídka nikterak neklesá a tam běží zcela normální vývoj. Tento zvláštní nenormální průběh má pouze DVB-T.

  18. Jakub Bouček Autor příspěvku

    Po stopadesátéšesté. Protože Public a Noe licenci od RRTV žádnou licenci nezískaly, zatím co Óčko původně ano!!!
    A mimochodem, Óčko žádné analogové vysílání nemělo. Kde jste zase tenhle nesmysl vzal?

  19. Jose

    Nevím jestli ho mělo v patřičných procentech, ale mě třeba v analogu normálně šlo. Později bylo vystřídáno právě nějakou tou RTM nebo čím. To si zjistěte, že Óčko analogově vysílalo. Ovšem nevím, kde všude a kolik to bylo procent. Zda by to tedy stačilo na tu kompenzační licenci. Možná ne. Ale v analogu vysílalo.

    1. PV

      po krachu TV3 opravdu na jabloneckém nízkovýkonném kmitočtu Óčko chvíli vysílalo. Ale obě tv pouze jako převzaté vysílání, licenci na vysílání na té frekvenci měla ta jablonecká firma Studio REVI. Jak TV3 tak Óčko vyplňovalo pouze „zbytek“ času (ač to byla většina z 24 hodin za den)….
      Článek píše o televizích, které dostaly licenci na pozemní terestické vysílání.

    2. Jose

      Díky moc za informaci. To mi nakonec došlo, že to mohl provozovat nějaký Infokanál Jablonec nebo něco takového, už asi hodinu lítám po netu sem a tam a snažím se zjistit, kdo to tedy vysílal, takže díky, že jsi ho našel.

    3. Jakub Bouček Autor příspěvku

      Aha no to ano. Jenže to šlo ve všech případech o přebírání programu jiným provozovatelem, což pochopitelně nezákládalo Óčku právo na kompenzační licenci a taky žádnou kompenzaci za analog nezískalo.

    4. Jose

      No, to jo. Tak tedy dobrá, nedostalo kompenzační, ale normální řádnou celoplošnou digitální, jako Z1. Ale stejně ji nevyužívá a nechce, protože se mu nevyplatí. Takže i když je na tom, řekněme ,,papírově“ jako Z1. Stejně se ve skutečnosti chová reálně, jako Public TV a Noe. Takže je minimálně sporné, zda k těm 5 ostatním patří. Licenci tedy má. To ano. Ale nechce ji. Což se mu nedivím. Převzaté satelitní je pro něj výhodnější. Naopak u Z1 to že ji má, jim způsobuje nemalé potíže. Viz. ořezání programu atd.

    5. Jose

      Jinak proč to tady všechno takto rozebírám. Tedy Óčko, RTM atd. U nás není Mux 3. Nikdo nevěří, že tu Telefonica O2 rozjede Mux 4. /Který zde, ale plánovaný je. Respektive byl. Protože měl začít vysílat 1.8.2010 a nezačal./ Ale líbí se mi názor nebo nápad jiného čtenáře na jiném serveru, který se domnívá. že by mohlo dojít k tomu, že by se právě pro Jablonec a Liberec mohl objevit lokální Mux právě na těhle kanálech a ten by mohl obsahovat RTM, Óčko, Noe a Public TV. A bylo by. Více už asi od toho DVB-T chtít nemůžem.

    6. Jakub Bouček Autor příspěvku

      Proč by nepatřilo. Licenci získalo, i když ji nechce a narozdíl od od jiných alespoň vysílá.

    7. Jose

      No jo, ale ne jako celoploška na základě té licence v Mux 3 CDG, ale převzaté vysílání ze satelitu v Mux 4 Telefonica O2 a ten zde měl zahájit vysílání viz. výše 1.8.2010 a nestalo se tak a měl zahájit, do tohoto dne, vysílání také v Kutné hoře, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Písku, Chrudimi a Hradci Králové. Ještě dříve, tedy do 1.6.2010 měl zahájit vysílání v Olomouci a Uherském hradišti. Nic z toho se nestalo a stále vysílá pouze v Praze, Brně a Ostravě. Nazahájil vysílání ani v těch dvou zmíněných k 1.6 2010 ani v těch ostatních 7 zmíněných k 1.8.2010. Čili 9 vysílačů Mux 4 nejede i když dle původního plánu jet mělo. A do teď jsem NIKDE NEČETL SEBEMENŠÍ VYJÁDŘENÍ TELEFONICA O2 k tomuto zpoždění a nějaký nový aktualizovaný, vypracovaný harmonogram. Takže nevím, jak to mám chápat ? Jako, že Mux 4 chcípl ? A už nikdy nebude ? Tedy bude pouze tam, kde je ? Tedy Praha, Brno, Ostrava ?

    8. Jakub Bouček Autor příspěvku

      To už je ale problém Óčka a ne můj. O2 nemá důvod ke zbytečnému vyhazování peněz za mux který zatím nenaplní ani důvod se k něčemu vyjadřovat a tím na nefunkční mux zbytečně upozorňovat.

    9. Jose

      Tak to mne mrzí, pokud jste to pociťoval jako Váš problém… Já to vnímám jako obyčejné rozebírání stavu v souladu s DIGITÁNÍ NAĎEJÍ V HÁJI, což se mi, jak říkám, velmi líbí, tedy ten trefný nadpis… Neodpustím si tedy dva vtípky. Dobře Mux 1 a Mux 2 ty jsou asi v pohodě. Ty zde máme a nejpíše vydrží a pojedou. Ty jsou obsazené a řekněme jsou ,,za vodou“. No ale pak už dál je to jen chaos a bordel a bordel a chaos. Tedy nějaké jakési předpokládané další tři Muxy. Řekněme č.3, č.4 a Local. Nic z toho se nekoná a televizí, je tak, možná na jeden. Takže to vidím tak, že dva z toho zaniknou zcela a kompletně a k těm dvěma tedy Muxu 1 a Muxu 2 se ještě tak přidá buď plně obsazená trojka nebo plně obsazená čtyřka nebo plně obsazený LOCAL a to bude tak asi reálně všechno. No a ten druhý vtípek, co si neodpustím je ten, že to tedy před x lety, když jelo Óčko analogově i když to tedy provozovalo nějaké STUDIO REVI, tak to tedy bylo lepší, nežli teď, kdy ho sem není schopen dopravit ani Mux 3 CDG ani Mux 4 Telefonica O2 ani LOCAL Mux, který zatím neexistuje. I když je to pouze akademická debata a není třeba to brát vážně, stejně tedy všichni používají satelitní příjem, když viděli, jak to tady vypadá s DVB-T. Tedy myslím Liberecko, Jablonecko.

    10. Jakub Bouček Autor příspěvku

      To jsem myslel vzhledem k článku ne k sobě :))

    11. Leoš Zajíček

      Ano, Óčko skutečně jeden čas vysílalo po část dne jako převzatý program na 45. kanále z věže jablonecké radnice. Stejně tak, jako před tím TV3 a TV Galaxie. Jinak si myslím, že pro Liberecko-Jablonecko by bylo skutečně přínosem, kdyby zde vznikl regionální mux, obdobně jako v Českých Budějovicích a Klimkovicích, obsahující TV RTM, Óčko, Public, popř. Noe. Byl by tím vyřešen přechod RTM na digitál, kde by mohlo dojít i ke zlepšení pokrytí a společně s ostatními výše uvedenými stanicemi by nebyl problém provoz tohoto muxu ufinancovat. A zejména RTM a Óčko by bylo přínosem pro diváky, kteří mají v tuto chvíli s příjmem těchto stanic problém.

    12. Jose

      Přesně tak. Liberec kanál 47 budova KÚ a Jablonec nad Nisou kanál 45 radnice a nemělo by to chybu. Lokální Mux s RTM, Public TV, Óčkem, Z1 a Noem. A je to. A Muxy 3 a 4 ať si strčí do zadku, když je nejsou schopni tady zajistit.

    13. Jose

      A na víc ani neexistuje v tomhle státě nikdo, kdo by byl ty Muxy 3-4 schopen celoplošně zaplnit. Budoucnost a řešení je jedině v malých lokálních Muxech. Tak ať už konečně tu 3-4 odpískají, jako velký omyl DVB-Talizace a rozjedou udělování licencí na ty malé lokální.

    14. xsc

      Mux 3 by se dal zaplnit HD kanály, jen je potřeba, aby ČT vyřešila způsob vysílání ČT HD. Současná podoba je špatná, program je navíc často nepředvídatelný. Něco se začne vysílat v HD, pak přijde sportovní přenos a díl nebo dva vypadnou.

    15. Jose

      To je další věc. Oni tady nejsou schopni ani dokrýt normální stanice s normálnámi Muxy s SD v MPEG2 a na druhé straně už tady experimentují s HDTV a MPEG4 /viz. ČT1 HD a Nova HD v Mux 4 Telefonica O2 a Prima HD v Mux 3 na kanále 46 v Praze. A to je jim ještě málo, tak už tvrdí, že na té 46 v praze začnou v DVB-T2. Takže někde to ani ještě nejde pořádně a je v tom nabídka jako za analogu a jinde už vymýšlejí další a další kraviny, místo toho aby se postarali o to aby alespoň na té Moravě šel alespoň ten základ.

    16. xsc

      DVB se zavádí od západu na východ, Morava bude za rok hotová. MUX 3 provozují fakticky také Radiokomunikace, takže tam kde je MUX 1 a 2, může být bez problémů i 3. Začínat s DVB-T2 dnes spíš naštve. Kvůli trochu zvýšenému datovému toku zavádět něco, k čemu bude zase potřeba kupovat nové STB, protože ani TV prodávané v tomto roce DVB-T2 tuner neobsahují. Výrobci ho dodávají jen do britských modelů, na zbytku Evropy šetří. Přitom u nás nemá DVB-T2 zatím příliš smysl. Na trhu jsou už 2 roky televizory s příjmem DVB-T a MPEG4. Nejsme schopni naplnit kapacitu muxů v SD, natož v HD. Takže podle mě by bylo nejvýhodnější vyhradit MUX3 pro HD v DVB-T. MUX 4 nechat pro místní vysílání – nepoužívá velké vysílače, takže je k tomu nejvhodnější.
      Přijde mi zvláštní, když lze koupit pouze HD televizor, jako amatér můžu natáčet HD kamerou, ale přístup k HD vysílání pozemskou cestou není. Satelit není vždy vhodné řešení a kabelovka není všude. Navíc dostupnost HD v muxu nutí kabelovky nevymýšlet si další příplatky za něco, co by mělo být samozřejmé.

    17. Jose

      Ono se nedá říci, že je to úplně přesně. Od západu na východ.
      Oni šli napřed podle velikosti. Tedy Praha, Brno, Ostrava.
      Potom šli v Čechách proti směru hodinových ručiček.
      Tedy začali v Ústí a skončili v Liberci.
      A pak Morava. To je strašlivý způsob.
      No oni provozují všechny 3 muxy. Tedy i mux 1 i mux 2 i mux 3 České radiokomunikace.
      Jenže jedničku má oficiálně ČT, dvojku oficiálně ČRa a Trojku oficiálně CDG.
      Ti ji na víc prodali a neví se komu. Tedy je to tajné a nikdo nechce říci, kdo to vlastně koupil.
      Televizory s MPEG4 jsou běžně a všude a hodí se to třeba i na polské programy, které jsou sice SD,
      ale v MPEG4, takže STB jen v MPEG2 je nedovede. V Liberci právě mux 3 vůbec nezřídili. Pouze mux 1 a mux 2.
      Ale byl naplánován mux 4 Telefonica O2 v Jablonci. Jenže měl začít 1.8.2010 a nezačal.
      Na trhu je spoustu HD televizorů, ale není potrava pro ty televizory.
      Tedy jen hrát z DVD. Vysílání prakticky neexistuje. Kabelovku nemá každý a i na satelitech je HD programů jen pár. A na zemi nejsou vůbec. Mux 4 není dostupný a není dostupný ani mux 3.
      Takže to by byla stejná situace jako s tou čtyřkou. Není tady ani jeden z nich. Jsou tu jen české jednička a dvojka. A tři německé.

  20. Jose

    A další o Pařízkovi http://www.digizone.cz/clanky/dockame-se-dalsi-tuzemske-stanice-v-dvb-t-za/ tak takhle žvanilo lAGARDERE a furt a o 4 kusech a nakonec ani nebyla ani 1 licence. A tenhle licenci má. Ale stejně nic vysílat nebude… Prostě máme tady ČT 1 a ČT 2 a ČT 24 a ČT 4 Sport a Novu a Novu Cinemu a Primu a Prima Cool u které se ještě plácá R1 a Genus a ještě potom ten Barrandov a více ani ťuk. Óčko v Muxu 4 mimo dosah. Z1 a Public TV v Mux 3 mimo dosah a Noe někde v lokálu mimo dosah. A u nás není ani trojka ani čtyřka ani lokál. Podělaných 9 stanic. Z toho 3x jen rozšířené stejné firmy, tedy ČT, Nova a Prima a jediná nová, tedy Barrandov. To je celá česká DVB-Talizace.

  21. Jose

    V podstatě, když se to shrne podle tohohle http://www.digizone.cz/aktuality/dalsi-termin-startu-digitalni-tv-pohoda-2012/ tak Óčko si licenci NEVYZVEDLO !!! A jede převzaté sat vysílání !!! Čili ji NEPOUŽÍVÁ. Berka ji VRÁTIL !!! A PAŘÍZEK jak čtu na tom odkaze si ji také NEVYZVEDL !!! A počká si tedy na lokální MUX a televizi TELKA. Možná. A FENIČ to taky vzdal. Takže ze 6 jedou DVA. Barandov a Z1, přičemž Z1 má potíže. Takže otázka také zní. Dalo se to tehdy těm pravým ? Tedy mělo se jim to vůbec dávat ? Se jim to dalo zbytečně. Jen kecy a kecy. Ale, když by se místo šaškárny s celoplošnými licencemi v Mux 3 CDG. Udělovaly lokální Muxy. Tak možná jedou všichni. Protože je snad logické, zkusit někde nějaký malý provoz a pak třeba jít dál. Prostě ti DVB-Talizátoři měli velké oči a pohnojili, co se dalo. Takže oni to pohnojili především, ti, co to tady jako řídí. Tu DVB-Talizaci. Prý 3 Muxy. HAHAHAHA. Takže je vlastně odrovnali. Všechny. A je zase další otázkou, zda v tom nehrála především lobby Prima/Nova…Protože nyní nemají žádnou konkurenci ani lokální a mohou vesele ty Muxy obsadit svými klony…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .