Digitální expanze Novy pokračuje startem Novy Cinemy v DVB-T

radiotv-archiv17

Padesát dva procent obyvatel Česka má od neděle možnost přijímat prostřednictvím pozemního digitálního vysílání filmový kanál z rodiny tuzemského televizního lídra Nova Cinema. Zahájením vysílání v Multiplexu 2 Českých Radiokomunikací učinila TV Nova další krok v digitální expanzi, kterou reaguje na nejzásadnější změny v tuzemské televizní historii. Své diváky by nerada přepouštěla nastupujícím novým stanicím.
Když před rokem vysílání Novy Cinemy začínalo, vzbuzovalo nejprve velká očekávání, která však byla záhy zpražena relativně neatraktivní nabídkou starších seriálů a béčkových filmů, které nenašly uplatnění na hlavním mainstreamovém kanálu. Stanice se však dostala do nabídky satelitních, kabelových a IPTV operátorů a čekala na další kroky v českém procesu digitalizace jako připravená zbraň nejsilnější tuzemské televize. Postupem času se začaly rýsovat obrysy toho, jak to v Česku s DVB-T bude vypadat co se týče pokrytí území, penetrace set top boxy či nástupem nových kanálů. Nova se k procesu digitalizace přihlásila, za což jí ze zákona náleží bonusová licence pro DVB-T, o kterou požádala a na jejímž základě Nova Cinema může řádně odstartovat svoji digitální pouť.

Programový management postupnými kroky zatraktivnil nabídku filmové stanice a tím dosáhl ještě v období před vstupem do DVB-T zvýšení diváckého zájmu na zhruba jednoprocentní podíl na trhu. Ve vysílání se objevují známější filmové tituly (Čarodějky z Eastwicku, Bláznivá střela, Kdopak to mluví), prostor dostala i původní tvorba v podobě magazínu o tuzemském showbyznysu Hvězdný reportér a své diváky i našlo i nedělní podvečerní okno s českými filmy. Těm bude patřit i prime time během tří svátečních vánočních dní (O zapomětlivém kouzelníkovi, Rumburak a Kočičí princ).

Nova Cinema se objevila po boku své dospělé sestry TV Nova v Multiplexu 2, který provozují České Radiokomunikace. Programovými sousedy v této síti jsou ještě TV Prima, její druhý kanál, který začna vysílat v příštím roce a nově nastupující TV Barrandov s oznámeným startem 11.ledna 2009. Je proto logické, že se Nova chce svojí druhou stanicí pochlubit nově získaným divákům alespoň o čtyři týdny dříve, než ti samí lidé budou mít na výběr další plnoformátový program. MUX 2 v současnosti vysílá z devíti vysílačů. Zájemci jej naladí ze stanovišť Cukrák, Praha-Žižkov, Brno-Hády, Brno-Barvičova, Ostrava-Hladnov, Ústí nad Labem-Buková hora, Plzeň-Krašov, Domažlice-Vraní vrch a od 30.listopadu i Chomutov-Jedlová hora.

Již zmíněný jednoprocentní podíl Novy Cinemy na českém televizním trhu by se měl vstupem do pozemního vysílání zvýšit. „V době, kdy Nova Cinema vysílala přes satelit, kabel a IPTV, měla podle údajů z poslední vlny kontinuálního výzkumu peoplemetrového projektu penetraci 21,17 %,“ uvedla tisková mluvčí TV Nova Michaela Fričová. Postupným rozšiřováním digitální sítě se filmová Nova dostane ke zhruba dvou třetinám českých domácností: „Podle našich odhadů bude do konce roku 2009 pokryto televizním kanálem Nova Cinema 65 % domácností,“ dodala Fričová. V příštím roce by se druhý multiplex měl objevit v oblastech Mikulov-Děvín, Votice-Mezivrata (31.března), Cheb-Zelená hora (30.dubna), Jáchymov-Klínovec (30.června), České Budějovice-Kleť (31.srpna) a Sušice-Svatobor (30.září).

Přitáhnout nové diváky ke svému programu se pokusí stanice i velkolepou soutěží o zájezd do Hollywoodu během únorového období udílení Oscarů. Otázky budou směrovány k samotnému vysílání, ke kterému budou soutěžící „přikováni“. Hra vyvrcholí 31.prosince, hodnota hlavní výhry se pohybuje v řádu statisíců korun.

Čtvrtou stanici ze svého portfolia představí provozovatel Novy, společnost CME, již na jaře. Půjde o českou verzi hudební MTV. I když zatím nemá Nova nárok na další digitální licenci, na jejímž základě by umístila svůj nový kanál řádně do některého z multiplexů, může na volných pozicích po domluvě s operátorem té které digitální sítě vysílat v rámci převzatého vysílání. V multiplexu 3 (Czech Digital Group) místo je a to hned v sousedství přímo konkurenční TV Óčko. Dočkáme se české MTV právě tam?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .