V neděli přišel Zdeněk Duspiva na svém blogu s informací o výsledku interního jednání mezi odpovědným orgánem EK a zástupci členských zemí EU, ze kterého vyplývá, že Evropská komise necítí potřebu zrychlovat a jakýmkoliv způsobem upravovat současný průběh digitalizace rozhlasu. EU tak překvapivě upouští od své záliby regulovat a kontrolovat jakoukoliv lidskou činnost a nechává „ring volný“.
Zdeněk Duspiva na svých stránkách v neděli zveřejnil zajímavou informaci, podle které odmítají odborníci na digitalizaci médií v EK administrativní zásahy na centrální úrovni do průběhu digitalizace rozhlasu. Vyplývá to ze závěrů interního pracovního jednání mezi kompetentními lidmi jak z Evropské komise, tak z členských zemí EU, které proběhlo koncem června.
Přechod na digitální vysílání musí hlavně obstarat sami „hráči na trhu“ a nikoliv nějaká nařízení ze strany EK. Mimo jiné z toho vyplývá, že tento proces by měl být plně v kompetenci jednotlivých zemí a vlád. Je to logický tah, protože situace v každém státě je diametrálně odlišná a jednotné velení by škodilo všem, co se pohybují pod nebo nad průměrem, z něhož by se muselo vycházet. Navíc způsob využití stávajících kmitočtových pásem se dosud nenašel a příkaz jejich uvolnění by tak nejspíš zůstal planým výstřelem do prázdna. Speciální pásma pro digitální rozhlas jsou k dispozici již nyní, ale nejsou zatím moc komerčně zajímavá.
Evropská komise v současnosti také odmítá jakoukoliv podporu digitalizace rozhlasu, která je například patrná u převodu televizního vysílání do jedniček a nul. Případná subvence by se týkala – stejně jako u televizí – pouze koncových uživatelů a nikoliv provozovatelů a operátorů.
Digitalizace rozhlasu v Česku
V těchto dnech předkládá skupina poslanců z ODS, ČSSD a SZ novelu mediálního zákona, v níž se konečně myslí i na rozhlasové vlny. Podle jejich plánu by analogové vysílání mělo být vypnuto někdy kolem roku 2019.V novele jsou obsaženy i tzv. kompenzační licence, které požadují provozovatelé soukromých rádií. Tyto přechodné licence zaručují vysílání na základě stávajících licencí až do rozběhnutí digitálního vysílání. Většině stanic končí licence v roce 2013, takže budou moci nějaký ten rok vysílat na základě stávajících podmínek. Novela také umožní spojování stanic, jež jsou v majetku jedné společnosti. Poslanci tím chtějí poskytnout prostor pro vznik velkých firem, jež by přechod na digitalizaci finančně zvládli.
V současnosti je digitální rozhlasové vysílání ve stádiu krátkodobých testů. Ten poslední byl spuštěn 6. června společností Teleko, která na něm spolupracovala s Českým rozhlasem. V normách DAB a DAB+ je digitální vysílání šířeno z vysílače na Strahově a pokrývá tak větší část Prahy. V testovacím multiplexu jsou zahrnuty stanice ČRo Region a ČRo Rádio Wave (norma DAB) a ČRo Rádio Česko, ČRo Leonardo a ČRo D-dur (norma DAB+).