Digitalizace vstupuje do další fáze. Satelitní diváci postupně mění starší přijímače za HD boxy

Příjem televizních programů přes satelit byl ve srovnání s ostatními platformami vždy o krok napřed. Digitální vysílání bylo na satelitu standardem dávno předtím, než bylo zavedeno v pozemním příjmu. Nyní dochází na satelitu ke změnám i v otázce obrazové kvality. Přichází přechod ze standardního na vysoké rozlišení.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Pravidelná obměna satelitního přijímače je nutná

Pro část diváků může tato změna znamenat nutnost výměny dosavadního televizního přijímače i set top boxu. To je u satelitního příjmu poměrně časté. Pokud chcete mít k dispozici plnou nabídku dostupných stanic a nemáte k dispozici „dotovaný“ set top box, je přirozené, že jednou za čas budete muset svůj přijímač vyměnit.

Satelitní vysílání má totiž svou dynamiku. Vzhledem k širokému pokrytí se o frekvence na jednotlivých pozicích dělí mnoho subjektů. Každý operátor tak musí velmi rozumně hospodařit s přidělenou kapacitou. A každý subjekt chce přirozeně nabídnout svým klientům co největší počet programů a co nejlepší obraz. K tomu potřebuje využít novějších standardů. A právě nasazení úspornějších a modernějších technologií si vyžaduje i pravidelnou satelitních přijímačů v domácnostech.

Proč se přechází ze standardního na vysoké rozlišení?

Přechod na vyšší kvalitu obrazu souvisí s postupnou obměnou televizních přijímačů (zobrazovacích jednotek) v českých domácnostech. Když se před devíti lety přecházelo z analogového na digitální vysílání, většina českých domácností měla klasické CRT televizní přijímače a tomu odpovídalo i televizní vysílání.

Jenže v posledních šesti letech došlo k výrazné obměně a většina lidí si zakoupila nový, moderní přijímač nebo domácí kino. Zatímco v roce 2010 využívalo CRT obrazovku přes 71 procent českých domácností, před rokem bychom ji našli pouze v 35 % domovů. Znamená to, že dvě třetiny domácností už vlastní moderní přijímač, který disponuje i HD rozlišením.

V této situaci je logické, že musí dojít k určitému technologickému posunu. Pokud má většina diváků k dispozici HD rozlišení, proč by měly televize zůstávat u původního rozlišení? Nebo ještě jinak – představte si, že by před 40 lety většina domácností disponovala barevnou televizí, ale dostupné televizní stanice by nadále vysílaly černobíle. Dávalo by to smysl?

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Standardní rozlišení letos vypne Česká televize i některé komerční subjekty

Není tedy překvapivé, že některé televize uvažují o vypnutí vysílání v klasickém rozlišení. Jako první z česko-slovenských televizí ohlásila tento revoluční krok slovenská veřejnoprávní instituce RTVS. Ta oznámila, že koncem letošního roku vypne své programy na satelitu ve standardním rozlišení a bude je nabízet pouze v HD.

Nakonec ji předstihla soukromá Markíza, která jako úplně první z česko-slovenských televizí vypíná standardní rozlišení už nyní. Od úterý 1. března ji tedy satelitní diváci v rámci služby Skylink vidí pouze v HD. U jiných satelitních služeb zatím zůstává i standardní verze. Pokud ale přijímáte programy přes Skylink, budete muset svůj přijímač vyměnit.

Nemáte zájem zatím přecházet na HD? Řešením je změna operátora nebo návrat k anténě

Průzkumy ukazují, že dvě třetiny diváků mají k dispozici HD zobrazovače. I přesto je tu ještě plná jedna třetina, která je spokojená s klasickým rozlišením a nemá potřebu cokoliv měnit. Pokud patříte mezi tyto diváky, můžete i nadále sledovat své programy v klasickém rozlišení. Pokud ale zároveň přijímáte televizní programy přes Skylink, budete se muset ohlédnout po alternativách.

V některých případech stačí změna satelitního operátora a přechod od Skylinku například k značkám freeSAT nebo Digi TV. To si ale vyžaduje zásah technika, jenž vám otočí satelit na jinou pozici. Další možností je přijímat televizi pouze na běžnou anténu. Tam budou programy ve standardním rozlišení vysílat ještě několik let.

Rovněž můžete prozkoumat nabídku své kabelové společnosti. Řada kabelovek bude rovněž ještě několik let nabízet svým divákům i obsah ve standardním rozlišení.

Česká televize vysvětluje pojem High Definition – HD

Co to je HD? Současné televizní vysílání je šířeno ve standardním rozlišení SD (Standard Definition), které odpovídá evropské analogové soustavě barevné televize PAL s formátem obrazu 4 : 3 a dvěma proloženými půlsnímky, kterých je za vteřinu 50. SD zobrazuje 414 720 obrazových bodů na 576 horizontálních řádcích, na každém je 720 obdélníkových obrazových bodů s poměrem stran 16 : 15. Jde o formát 576i25.

Oproti tomu plné rozlišení HD (High Definition) skládá obraz z 2 073 600 obrazových bodů (1080 řádků o 1920 bodech). Za vysoké rozlišení se považuje i obraz s rozlišením 921 600 bodů (720 × 1280). Oba systémy již mají čtvercový obrazový bod a formát obrazu 16 : 9. Pro přenos tohoto velkého počtu bodů se používá prokládané řádkování se dvěma půlsnímky („i“ jako interlaced) a postupné řádkování s jedním snímkem („p“ jako progressive). V Evropě se standardně využívá snímkový kmitočet 25 nebo 50 Hz s tím, že u prokládaného řádkování se 25 snímků za vteřinu rozdělí na 50 půlsnímků, aby obraz neblikal. V praxi se tak uplatňují dva formáty, 1080i25 nebo 720p50.

Až pětinásobně vyšší počet obrazových bodů při rozlišení HD umožňuje zobrazovat podstatně větší obrazové detaily než v případě vysílání v kvalitě SD. Obraz tak může být ostřejší, jasnější a rovněž podání barev je podstatně věrnější. Obraz je proto vhodné sledovat i ze vzdálenosti tří výšek obrazu (3H) oproti 6H u standardního rozlišení.

Zdroj: web České televize.

Kabelová televize může být zajímavou alternativou

Podobně jako v éře přechodu z analogového na digitální vysílání, i nyní stojí divák před volbou. Může se rozhodnout, zda chce jít cestou HD nebo zůstat u standardního rozlišení. Pro tuto skupinu ponechala většina kabelových společností v nabídce i základní programy v analogovém režimu.

Možnost volby mají diváci i nyní. HD vysílání sice ovládne televizi v průběhu několika let, ale pokud jste spokojeni s nabídkou stanic na běžnou anténu nebo v rámci své kabelové televize, tak vězte, že těchto platforem se plošný přechod na HD zatím nedotkne.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .