Digitalizace: Nova kritizuje plán přechodu, zároveň chystá nové kanály

radiotv-archiv3Dva týdny poté, co nejsilnější tuzemský komerční hráč na televizním trhu podpořil svým souhlasem s Technickým plánem přechodu proces přesunu od analogového k digitálnímu pozemnímu vysílání, začíná poukazovat na první aspekty, které by mohly naplánovaný postup digitalizace ohrozit. Ředitel Novy Petr Dvořák naznačil, že se jeho stanici nelíbí dřívější vypínání analogu ve velkých aglomeracích. Praha má přijít na řadu už v dubnu 2009.

Varovný prst zvedl ředitel TV Nova Petr Dvořák v rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zaměřen na budoucí roli stanice v éře pozemního digitálního vysílání v Česku. Nelíbí se mu, že podle TPP se jednou z prvních oblastí, kde bude definitivně vypnuto analogové vysílání, stane Praha. Zde by mělo být ukončeno v dubnu příštího roku. To nahrává do karet novým digitálním stanicím, které tak budou mít v této lokalitě rázem stejnou dostupnost jako současné „velké“ televize. „Ve všech normálních státech se digitalizace řeší způsobem, že nejdříve se analogové vysílání vypne v problematických oblastech, jako byly Domažlice nebo Ústí, kde se vyskytuje přeshraniční rušení signálem z vedlejší země, a hlavní město jako centrála se řeší úplně naposled,“ argumentoval Dvořák. Tento názor však vyvrátil server Digizone.cz, který připomněl, že Berlín či Vídeň byly také jedněmi z prvních regionů ve svých zemích, kde došlo k ukončení analogového vysílání.

V Praze je digitální pozemní vysílání (DVB-T) k dispozici od roku 2000, sama Nova ho zde řádně provozuje od roku 2005. Dvořák v LN tvrdí, že kvůli husté zástavbě budou s digitálním příjmem velké potíže. Zejména upozornil na panelové megasídliště Jižní Město, kde podle něj bude muset dojít k masivním úpravám společných antén. Vyjadřuje obavy, že se do dubna nestihnou provést všechny nutné technické úpravy.

Ředitel Novy naznačil, že brzký nástup pouze digitálního pozemního vysílání v české metropoli je výsledkem lobbingu šestice nových stanic, z kterých se ale čtyři podle něj bojí požádat o kompenzační licenci, na jejímž základě mohou spustit řádné vysílání v DVB-T. Pro případ, že by nezačaly vysílat, má Nova své řešení: „Vládě by se vyplatilo zamyslet se nad změnou zákona, aby nám umožnila získat další kompenzační licence. Ty jsme připraveni naplnit reálným programem, a tím naplnit argument vlády, že tahounem digitalizace je širší nabídka programů.“

Nova by se tak vpasovala do role zachránce celého procesu digitalizace, když ti ostatní měli plno plánů a jejich skutečné vysílání je v nedohlednu. Nova-zachránkyně má v záloze plán na to, čím obsadit volné pozice v multiplexu. Dvořák naznačil, že by nemuselo jít nutně jen o současný filmový kanál Nova Cinema, který se vyprofiloval do podoby svědčící jeho šíření prostřednictvím satelitu a kabelových a IPTV operátorů. Nova uvažuje o zbrusu nových stanicích, zaměřených na užší cílovou skupinu, díky jejímuž složení by se dala výhodně prodávat reklama. Jedná se o ženskou televizi či její mužský protipól, dětskou nebo teenagerovskou stanici. Ředitel Dvořák odhadl, že na rozjezd některého z nových kanálů potřebuje tým jeho lidí zhruba čtyři měsíce. Za ideální měsíc ke startu označil březen.

Nejsledovanější tuzemská stanice se kromě souboje o digitální Prahu zaměřuje i na další regiony, kam dopraví svůj digitální signál. Ještě letos to budou oblasti Plzeňska a Chomutovska. Následovat bude Českobudějovicko a okolí Sušice. Již nyní je Nova digitálně k dispozici v Praze a části středních Čech, na Brněnsku, Ostravsku, Domažlicku a Ústecku. Zatím zde vysílá v přechodném multiplexu A spolu se čtyřmi kanály České televize. Ta však začala rozjíždět svůj řádný multiplex 1 a dočasné Áčko tak vbrzku opustí. Z něj se stane řádný Multiplex 2, kde ze zákona bude vysílat právě Nova a komerční stanice.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .