Digi TV si hraje s diváky na Slovensku. Sebrala jim fotbal

digitv-iconSatelitní platforma Digi TV se postarala o další vlnu kontroverze na slovenském trhu. Po výrazném přeplacení vysílacích práv za anglickou fotbalovou Premier League, kterou bude vysílat exkluzivně v regionu střední Evropy, koupila i přenosy slovenské reprezentace a tamní nejvyšší soutěže. Slovenskému svazu nabídla nejlepší podmínky, a očekává, že získá nové abonenty. Diváci v internetových diskuzích zuří a Slovenská televize svaluje vinu na fotbalový svaz, který prý nebral v potaz dluholetou spolupráci.

Nový začátek Digi TV?

Zdá se, že Digi TV se po letech rozpačitého podnikání probouzí k novému životu. Nejenže se v průběhu posledních týdnů definitivně zbavila děravého kódovacího systému a odstřihla pirátský příjem, ale podařilo se ji získat i zajímavé divácké taháky na všech trzích, kde působí. V Rumunsku a na Slovensku vlastní práva pro vysílání tamních nejvyšších fotbalových soutěží. A na všech ostatních trzích bude jejím hlavním trumfem anglická Premier League a některé další evropské soutěže.

Na Slovensku ale poslední kroky platformy vyvolaly nebývalou diskuzi, dokonce na vládní úrovni. Digi TV totiž zakoupila exkluzivní práva nejen pro domácí fotbalovou soutěž Corgoň ligu, ale i pro domácí zápasy tamní fotbalové reprezentace. A to vzbudilo vlnu nevole především u diváků a některých politiků. Slovenská televize si stěžovala, že marketingový partner fotbalového svazu ignoroval její návrhy a požadavky, a nový pravicový ministr školství Eugen Jurzyca dokonce pohrozil, že může odejmout státní dotaci pro fotbalový svaz. Nakonec od záměru ustoupil, protože dotace se nijak nevztahovala na obchod s televizními právy, a ani neměla za cíl dotovat dostupnost fotbalových přenosů na veřejnoprávní Slovenské televizi.

slovensko-sfz-logo-pasSlovenský fotbalový svaz postoupil práva soukromé agentuře Sportfive, která je následně nabídla ve výběrovém řízení provozovateli Digi TV. Grafika: Dizajn manuál SFZ

STV je v šoku, kanál Trojka bude mít chudší program

Sama Slovenská televize byla konkurenčním tahem satelitní platformy v šoku. V posledních letech totiž nebyl o slovenské fotbalové kluby ze strany komerčních televizí žádný zájem, a tak veřejnoprávní televize získávala práva bez výraznější licitace. Neměla prakticky žádného konkurenta, a tak se někdy smlouvy podepisovaly i na poslední chvíli. Letos si však slovenský svaz najal jiného prostředníka, agenturu Sportfive, aby mu do kasy přinesla víc peněz z prodeje práv. Tato společnost přitom není v televizní branži neznámá – stála například za umístěním ME ve fotbale 2008 na obrazovky TV Prima, a má letité zkušenosti s prodejem práv na různé fotbalové soutěže.

Sportfive tak vypsala autonomní tendr, do kterého se přihlásily pouze Slovenská televize a provozovatel Digi TV. Fotbalový svaz do tendru nijak nezasahoval, a jeho výsledek určila pouze poptávka trhu. Digi TV nabídla podstatně víc peněz než STV, a to bylo rozhodující. Když představitelé Slovenské televize zjistili, jak se situace vyvíjí, začali bít na poplach, a v poslední chvíli nabídku Digi TV dorovnali. Bylo však už pozdě, Sportfive byla ve finále jednání se zástupci satelitní společnosti, a smlouva byla připravena k podpisu. Společnost Digi TV v tomto klání zvítězila.

STV: Digi TV sebrala Slovákům fotbal

Následně se spustila mediální přestřelka, ve které Slovenská televize, a část fotbalové obce poukazovala na fakt, že sportovní kanál Digi Sport nebude dostupný všem Slovákům. A že ti, kdo jej chtějí přijímat, si musejí objednat celou nabídku Digi TV. Její cena přitom není nikterak vysoká – pohybuje se v rozmezí 8-10 eur za měsíc – no fakt, že nový sportovní program bude vázán jen na jednoho operátora, mnoho lidí pobouřil.

Slovenská televize je nespokojená, že ji vysílací práva nepřipadly, a ukazuje prstem na domnělého hlavního viníka, kterým má být fotbalový svaz. Zástupci svazu vzkazují, že není jejich povinností prodat práva STV. Podle neoficiálních informací nabídla Digi TV druhé straně možnost sublicence alespoň pro zápasy slovenské reprezentace. Nabídku ale sama STV odmítla s tím, že nehodlá plnit kasu soukromé společnosti.

Paradoxem je samotný fakt, že sportovní kanál Digi Sport, na němž budou běžet fotbalová utkání, ještě nevysílá. Odstartuje až tuto sobotu s úderem prvního zápasu anglické Premier League. Včerejší přátelský duel mezi Slovenskem a Chorvatskem tak Digi TV nabídla Slovenské televizi bezplatně. STV reagovala uraženě – prý zápas odvysílá jen tehdy, pokud ji Digi TV uhradí i náklady na přenos.

internet_tv-zdroj_labnol_orgFotbalová utkání uvidí pouze abonenti Digi TV. Diváci ostatních platforem mají smůlu. Ilustrační foto: Labnol.org

Přátelské utkání vysílala JOJ PLUS

Do celého procesu se nakonec vložila soukromá televize JOJ, která tento duel zařadila na svůj druhý kanál JOJ PLUS. Tuto televizi přitom vlastní Ivan Kmotrík, jež kontroluje i fotbalový klub Slovan Bratislava. Na celé transakci tedy bude přímo i nepřímo profitovat.

Celé dění kolem vysílacích práv poukazuje na jednu zvláštnost slovenského televizního a potažmo sportovního trhu. Ten je do velké míry deformovaný a nefunguje na něm zdravá konkurenční soutěž. V Česku se prodávají vysílací práva na hokej i fotbal za téměř sto milionů korun, na Slovensku šlo donedávna pouze o jednotky milionů. Přičemž v předchozích letech nastaly i situace, kdy přenosy odmítala vysílat sama STV, čímž ještě více snížila jejich tržní hodnotu.

Digi TV tak může paradoxně pomoci vybudovat konkurenční prostředí na slovenském sportovně-televizním trhu. Její kanál Digi Sport pro česko-slovenský region totiž bude cílit primárně na slovenské diváky. Svědčí o tom i fakt, že sídlo a zázemí má v Bratislavě, a ve vysílání budou téměř výhradně slovenští komentátoři. Lze tedy očekávat, že o Digi TV ještě v souvislosti se Slovenskem uslyšíme mnohokrát. Jde totiž o trh, který není téměř vůbec obsazen ze strany české konkurence.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .