Digi TV končí spolupráci s HBO, prémiové kanály z nabídky zmizí

hbo.gifNízkonákladová satelitní platforma Digi TV se rozhodla vyřadit z nabídky prémiové kanály provozované společností HBO Česká republika. Diváci si tak nebudou moci předplatit programy HBO, HBO 2, HBO Comedy a Cinemax. Neprémiové kanály provozované touto společností zatím v nabídce zůstanou.

Platforma Digi TV tento krok zdůvodnila nepřiměřenými finančními požadavky ze strany HBO. Počínaje 11. lednem tak české verze těchto programů z nabídky zmizí, a diváci si je budou moci v plné šíři objednat pouze u konkurenční platformy UPC Direct, která vysílá ze stejné orbitální pozice. Jako první o tom informoval web Parabola.cz.

Digi TV šířila kanály HBO prakticky od svého vstupu na český a slovenský trh. Dlouhodobě byla o krok vpřed i před UPC Direct, který z důvodu omezené kapacity nedokázal dostatečně pružně reagovat na nové projekty HBO, a zejména kanál HBO Comedy zařadil s výrazným zpožděním oproti Digi TV. Cena za balík těchto programů byla zpočátku u Digi TV příznivější než u UPC a to zejména na slovenském trhu. Důvodem byl fakt, že platforma startovala později a tudíž si vyjednala o něco výhodnější podmínky oproti konkurenci.

Pro Digi TV byla zároveň klíčem k úspěchu cena, která byla u všech programových balíků mnohem příznivější než u konkurenční platformy UPC Direct nebo u standardních kabelových operátorů. A je zřejmé, že tato klíčová výhoda sehrála roli i v pozdějších jednáních s HBO. Vyřazení těchto programů z nabídky tak může být pouze dočasné. Pokud by totiž Digi TV chtěla svým divákům nabídnout jiný prémiový filmový kanál, nemá mnoho jiných možností.

hbo-logo-velkeLogo HBO, zdroj: HBO Česká republika

Může rodinu programů HBO nahradit skupinou Filmbox, kterou provozuje společnost SPI International. Tyto kanály ale nenabízí ty nejaktuálnější filmové tituly z hollywoodské produkce. Tu si na českém trhu drží právě značka HBO, která je součástí portfolia koncernu Time Warner. Jiní provozovatelé tak nemůžou programům HBO a Cinemax dostatečně konkurovat.

Je ale otázkou, zda prémiové kanály HBO jsou pro diváky Digi TV natolik důležité. Měsíční abonentura se totiž pohybovala na ceně srovnatelné se zbylou programovou nabídkou Digi TV. Operátor platformy sice nikdy nezveřejnil počty abonentů prémiových programů. Vzhledem na nízkonákladovou cenovou politiku a z toho vyplývající cílovou skupinu diváků lze předpokládat, že pravidelných abonentů HBO a Cinemaxu moc nebylo. V opačném případě by si totiž operátor nikdy nedovolil tyto kanály vyřadit z nabídky – už jen z konkurenčních důvodů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .