Digi Sport i nadále vyvolává kontroverze

digi-sport-perexSportovní kanál placené satelitní platformy Digi TV nemá na Slovensku na růžích ustláno. Veřejné mínění se po několika týdnech od zahájení provozu obrací proti provozovateli. A to i přesto, že kanál sublicencoval některé přenosy slovenské fotbalové reprezentace veřejnoprávní televizi. A Slovenská televize je sice odvysílala, ale odmítá je zakoupit spolu s balíkem ligových utkání. Ve vzájemném sporu odznělo několik pozoruhodných prohlášení.

Hlavní potíž je v počtu aktivních domácností

Hlavní potíž je v tom, že nový sportovní kanál platformy Digi TV může sledovat jen několik set tisíc domácností. A to se nelíbí jak divákům, kteří si kvůli tomu musí pořídit tuto satelitní službu, tak i některým mediálním profesionálům.

Uznávaný slovenský fotbalový komentátor Marcel Merčiak, který celou svoji kariéru působí ve Slovenské televizi, dokonce prostřednictvím tiskových agentur vyzývá na zvýšený tlak veřejnosti, s cílem navrátit domácí fotbalové přenosy na celoplošnou neplacenou televizi. „Věřím, že veřejný tlak bude v budoucnu takový, aby Slovenský fotbalový svaz, případně nějaký marketingový partner, nemohl uzavřít smlouvu s někým, kdo dokáže nabídnout přenos jen pro 300 tisíc diváků,“ uvedl Merčiak v rozhovoru pro tiskovou agenturu SITA a dodal: „Netvrdím, že zápasy má vysílat pouze STV. Je zde televízní trh a je možné, že v budoucnu vstoupí do hry i další komerční televize, podotýkám ty celoplošné – Joj nebo Markíza,“ řekl Merčiak.

STV se nehodlá nechat vydírat

Pozadu nezůstal ani samotný ředitel veřejnoprávní Slovenské televize Štefan Nižňanský. Ten prohlásil, že STV se nehodlá nechat vydírat podmínkami Digi Sportu, a není její povinností vysílat fotbalová utkání ani přes výrazný tlak veřejnosti. Provozovatel Digi Sportu sice sublicencoval Slovenské televizi za poměrně výhodných podmínek první dvě utkání fotbalové kvalifikace o EURO 2012, ale další zápasy hodlá prodávat jen v balíčcích s domácí ligou. A na to STV nechce přistoupit, přesto že o slovenskou Corgoň ligu před sezonou usilovala. Digi TV ale byla v jednáních pružnější a zajistila si exkluzivní práva pro sebe.

Názory obou zástupců Slovenské televize jsou pozoruhodné hned z několika důvodů. Poprvé, STV se až dosud poměrně bezproblémově dostávala k vysílacím právům na všechny domácí soutěže, protože žádná jiná televize o ně nestála. Pokud nějaký významný zápas STV odignorovala, jednoduše jej diváci neviděli vůbec. To se stalo například v památném předkole Ligy mistrů mezi bratislavskou Petržalkou a Celticem Glasgow, v němž domácí senzačně zvítězili 5:0 a i díky tomu postoupili do hlavní fáze Ligy mistrů. Tento zápas ale miliony slovenských diváků nemohli vidět, protože STV o něj neprojevila zájem. Zřejmě jej považovala za předem prohraný, a nemotivovalo ji ani to, že šlo o divácky atraktivního soupeře. Na poslední chvíli přenos zakoupila česká Nova sport (tehdy ještě Galaxie sport), která je k dispozici jen několika statisícům slovenských domácností. Tehdy například komentátor Marcel Merčiak nekritizoval omezenou dostupnost Novy Sport. Pokud ale nyní jde o srovnatelný Digi sport, už je to problém.

digi-sport-velkyDigi Sport vysílá atraktivní evropské fotbalové soutěže včetně anglické Premier League počas celého dne, Slovenská televize svůj sportovní program zredukovala na minimum.

Slovenská televize nezvládla nákup práv pro letošní sezonu

Podruhé, Slovenská televize nikdy nepatřila mezi bezproblémově partnery sportovních svazů, zvláště pokud šlo o fotbal nebo hokej. Slovenský svaz ledního hokeje nedávno medializoval informaci o tom, že mu televize dluží peníze za odvysílané zápasy tamní extraligy. I z tohoto důvodu se přímé přenosy z nastávající sezony na STV neobjeví, nebo alespoň ne od prvního kola. Televize přitom mnohdy dobrovolně přistupuje na finanční podmínky, které není schopna splnit. Hokejovému svazu například v době ředitele Radima Hrehy nabídla, že zaplatí za jednu sezonu několik desítek milionů korun, přičemž jeho předchůdce Richard Rybniček byl ochoten platit maximálně jednotky milionů. Dobrovolně zvýšené ceně za práva ale televize nebyla schopna dostát, a pak vytvářela u některých dodavatelů zbytečné dluhy. Neoficiálně to měl být i hlavní důvod, proč fotbalový svaz hledal jiného partnera na sportovní přenosy než STV.

Třetí připomínka je ryze osobní. Komentátor Marcel Merčiak působí ve Slovenské televizi již bezmála 15 let, a prožil tam prakticky celou svoji komentátorskou kariéru. Nicméně letos měl možnost přestoupit právě do týmu Digi sportu, kam přešla významná část sportovní redakce STV. Merčiak nabídku odmítl protože rumunské společnosti nedůvěřoval. Jeho současný výrok tak může být motivován i konkurenční rivalitou. STV kvůli Digi sportu ztratila nejen domácí fotbalovou soutěž a reprezentaci, ale rovněž anglickou Premier League. A právě fotbal je srdeční záležitostí Merčiaka.

Digi Sport vytváří nutnou konkurenci na trhu, STV se to nelíbí

A je přinejmenším pikantní, když slabou dostupnost sportovního programu Digi sport kritizuje člen redakce veřejnoprávního sportovního kanálu, který zredukoval svůj vysílací čas jen na několik hodin denně. Slovenská televize totiž v poslední době láká sportovní diváky zejména monoskopem, a příchod nového hráče na tamní trh může sportovním příznivcům prospět.

Program Digi sport zatím předvádí zajímavou alternativu na slovenském televizním trhu. Jeho vážným nedostatkem je ale fakt, že je vázán pouze na jednu satelitní platformu. Satelitní příjem je ale dostupný prakticky celoplošně, a cena za programovou nabídku Digi TV, která zahrnuje i Digi sport, je v jednotkách eur měsíčně, a tedy měla by být přijatelná pro většinu slovenských domácností.

stv-monoskopSlovenská televize vysílá na sportovní Trojce ve dne monoskop. Divákům nenabízí ani záznamy nebo reprízy a výrazně znížila počet výraběných přenosů ze slovenských soutěží. Screenshot: Mediálne.sk

Hokejisté svá práva Digi sportu neprodají

Nicméně se zdá, že proklamovaný mediální tlak může ovlivnit příští obchody Digi sportu na slovenském trhu. Zástupci hokejového svazu se nechali slyšet, že nepodpoří prodej televizních práv takové společnosti, která by nedokázala zajistit univerzální dostupnost přenosů z domácí ligy. A pokud by Digi TV byla nucena sublicencovat část exkluzivních přenosů, jež má nyní k dispozici, mohlo by to odradit některé příští abonenty. Málokdo si totiž koupí sportovní kanál, když má ty samé přenosy k dispozici i na neplacené televizi.

Digi Sport ale může významně přispět k ozdravení slovenského sportovního trhu, který až dosud fungoval jen jako bazar pro jednu veřejnoprávní televizi. Pokud se na trhu podaří nastartovat zdravou konkurenční soutěž, může to prospět nejvýznamnějším sportovním svazům, potažmo i klubům. Minimálně fotbalový svaz si zatím za svým rozhodnutím upřednostnit placenou televizi stojí. Dokonce se stal i mediačním prostředníkem mezi STV a Digi sportem, a umožnil tak, aby Slovenská televize odvysílala kvalifikační fotbalová utkání, které jinak exkluzivně vlastní Digi TV.

Neznamená to však, že by se reprezentační přenosy měly objevovat na STV trvale. Prezident fotbalového svazu František Laurinec totiž prohlásil, že tímto gestem chtěla Digi TV dát slovenským divákům víc času, aby si mohli bez problémů opatřit její službu.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. kulisara

    No alespon si STV nebude myslet, že je jediná ta nejlepší na slovenském trhu a že jenom jí náleží práva na „cokoliv“…. To víte – doba „jedné strany“ je pryč a s tím i „nedotknutelnost“ jedné TV :-)

  2. hemendex

    Nechapem Merciakov postoj, ved ak STV nejavila o licenciu zaujem s tym, ze cakala, ze jej padne „do huby“ automaticky, nemoze sa cudovat, ze zareagoval niekto iny, kto akceptoval sumu i vsetky podmienky a licenciu kupil. Ved sme preboha 20 rokov po pade socializmu, tak by sme si uz mohli zvyknut na nejake trhove pravidla. Markiza a Joj (tak ako v Cechach Nova a Prima) neustale „zbroja“ novymi formatmi, skupuju licencie a len tak lipnu na rebricku sledovanosti a STV v alibistickej pozicii dotovanej televizie sladko spi a caka, ze vsetci pojdu najprv do Mlynskej doliny s prosbou o zaradenie sportovych prenosov do vysielania? A co sme v Severnej Korei? Ja chapem, ze kopa ludi je nastvana (vratane mna), ze sme prakticky prisli o zapasy repre s kvalitnym moderovanim i zapasovym studiom, ale to neznamena, ze za to moze DIGI TV. Marcel Merciak by sa mal skor spytat kompetentnych v STV, preco sa vyprdli na kupu licencii na zapasy repre, Corgon ligy, ci hokejovej Extraligy. Ved napriklad nikto z Nova Sport nevyzyva svojich divakov aby orodovali za navrat Premier League na obrazovky tejto TV. Matematika je jednoducha – DIGI TV ponukla najviac a preto licencie ziskala. Dokonca k licencii na slovensky futbal prisla ako slepe kura k zrnu, kedze ta bola prakticky volne pohodena a nepovsimnuta. To, ze kvalita obrazu, komentovania, ci absencia akehokolvek bonusu v podobe vlastneho studia, su na urovni doby kamennej, je druha vec, ale to nic nemeni na fakte, ze za chybajuci futbal na STV moze len a len manazment STV.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .