Dětský kanál ČT :D a kulturní ČT art. Co nabídnou a jak je naladíte?

ct-d-decko-675-barvaČeská televize o víkendu spouští vysílání svých dvou nových kanálů, tedy přesněji dvou programů v jednom. Přes den začne vysílat dětský kanál ČT :D, který večer a v noci vystřídá kulturní program ČT art. Oba projekty budou v prvních letech vysílat na společné programové pozici a naladíte je v zemských digitálních sítích, v nabídce kabelových společností i na satelitu.

Jak naladíte nové programy?

Oba nové programy České televize budou vysílat v Regionální síti 7, kterou Česká televize označuje za veřejnoprávní multiplex 1a. Ve stávajícím multiplexu 1 totiž už není dostatečná kapacita pro plnohodnotné vysílání nového programu a tak se Česká televize dohodla na spolupráci s Radimem Pařízkem, majitelem společnosti, která provozuje Regionální síť 7. Vedle pokrytí této sítě využije ČT i další multiplexy dle aktuálních možností.

Toto řešení sice neposkytne takovou dostupnost jako mají kanály ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT sport. Jde ale pouze o přechodné řešení. Pokrytí nových kanálů hodlá Česká televize vyřešit komplexně po roce 2017. Na satelitu bude možné nový program sledovat v platformě Skylink. ČT :D a ČT art zařadily do své nabídky i kabelové společnosti.

ČT :D – velká televize v malém

Seriály a filmy hrané i animované, zábavně-vzdělávací pořady, lifestylové magazíny a nově také dětské zpravodajství – ČT :D bude velkou televizí v malém. „Chceme se věnovat opravdu všem žánrům,“ potvrdil výkonný ředitel Déčka Petr Koliha. I proto kromě obvyklých dětských pořadů přibyly na program také Zprávičky, dětská obdoba dospěláckých zpráv. „Chceme se věnovat zprávám, které zajímají především děti, například že se něco zajímavého děje v zoologické zahradě nebo v planetáriu, nechceme se ale vyhýbat ani složitějším společenským událostem,“ podotkl ke Zprávičkám Petr Koliha. Ty se budou vysílat denně v 18:40 hod.

Úvodní víkend je především seznamovací, má dětem zpříjemnit poslední dny prázdnin. O to se postará v programu například Saxána a Lexikon kouzel nebo Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. V sobotu i v neděli se také děti seznámí s novým seriálem Špačkovi v síti času, který je tématem podobný Arabele.

Pražské děti mohou start Déčka přijít oslavit do Centrálního parku na Pankrácké pláni, kde je čeká dětský den s hrami a zábavou i setkání s moderátory a tvůrci. „V celodenním programu od deseti do šesti se představí veškeré pořady, chceme se ale také setkat s rodiči a ubezpečit je, že Déčko bude programem bezpečným a motivačním pro jejich děti,“ doplnil Petr Koliha.

Nový dětský kanál vysílá každý den od 6:00 do 20:00, kdy ho vystřídá kulturní ČT art. V sobotu 31. srpna se také spustí webové hřiště Déčka, které chce být stejně zajímavým prostorem pro děti jako televizní ČT :D.

ct-d-decko-675-barva

ČT art aneb nový přístup k vysílání kultury

Vznikem ČT art se mění přístup k vysílání kultury na českých televizních obrazovkách. Kultura bude díky ČT art poprvé prezentována uceleně, v širším kontextu, v hlavním vysílacím čase a pravidelně. Vedle programu ČT 2 tak bude mít Česká televize samostatný kulturní kanál, kam se částečně přesunou i některé formáty z Dvojky.

Programové schéma ČT art cílí především na diváky s potřebou vyššího kulturního vyžití, s vysokoškolským a středoškolským vzděláním a na diváky žijících v aglomeracích s vyšším počtem obyvatel. Tato cílová skupina by se měla u ČT art formovat v průběhu podzimní sezony. Během podzimu 2013 a jarní sezony 2014 vyhodnotí vedení kulturního kanálu výsledky sledovanosti a spokojenosti diváků z několika dostupných analytických zdrojů a na základě těchto analýz bude zpřesňováno zacílení celého kanálu.

Hlavní inspirací pro novou stanici byl francouzsko-německý kulturní kanál Arte, kulturní stanice pro německy mluvící země 3 sat, program druhé německé veřejnoprávní televize ZDF Kultur nebo polská stanice veřejné služby TVP Kultura.

ct-art-ilust-675
Připraveno s využitím tiskových materiálů České televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,