Dětský kanál Cartoon Network spouští českou verzi. Nejlepší období měl v 90. letech

Nejstarší televizní program s celodenním vysíláním pro děti Cartoon Network dnešním dnem konečně spouští českou jazykovou verzi. Na domovském americkém trhu si za několik dní připomene 25 let od zahájení vysílání. V ČR startuje ve standardním rozlišení.

Dexter's Laboratory. Jeden z ikonických pořadů stanice Cartoon Network v 90. letech. Zdroj: screenshot z vysílání

Dexter’s Laboratory. Jeden z ikonických pořadů stanice Cartoon Network v 90. letech. Zdroj: screenshot z vysílání

V Americe nevěřili, že bude úspěšný

Cartoon Network je úspěšným projektem někdejšího televizního vizionáře, který měl na přelomu 80. a 90. let zřejmě nejvýraznější vliv na americký televizní trh. Ted Turner nejprve v první polovině 80. let spustil vůbec první čistě zpravodajský kanál CNN, který se v roce 1985 rozšířil díky satelitu i do Evropy. Navzdory negativním předpovědím se tento program stal úspěšným a inspiroval mnoho konkurentů.

Podobná situace byla u dalších dvou vznikajících stanic. Program TNT (Turner Network Television) odstartoval v roce 1988 a výrazně dopomohl k popularizaci programu Cartoon Network, jenž zahájil o tři roky později, konkrétně 1. října 1992. V té době se sice nejednalo o první program pro děti. Výjímečný však byl tím, že jako první nabídl animovanou tvorbu 24 hodin denně.

Brzy po svém uvedení v USA se dočkal i mezinárodní verze, kterou v 90. letech šířili tehdy začínající kabeloví operátoři u nás. V Evropě se Cartoon Network nejprve dělil o programovou pozici s TNT, posléze s TCM. Nyní už vysílá 24 hodin denně.

Na americkém trhu fungovaly tyto značky od počátku samostatně. Kanál TNT svým divákům nabízel i pořady z Cartoon Network, aby tak zlepšil povědomí o příbuzné značce.

Cartoon Network měl už v 90. letech několik jazykových mutací

Stanice Cartoon Network i TNT měly už v 90. letech několik jazykových stop, čeština ale chyběla. Většina konkurentů vysílajících pro děti přitom nabídla operátorům i českou lokalizaci. Cartoon Network se jí dlouhodobě vyhýbal. To mělo za následek i jeho postupné vyřazení z nabídek většiny operátorů. Svou pozici na českém trhu si neudržel ani sesterský kanál TNT, ani jeho nástupce TCM.

Samostatný Cartoon Network nyní hodlá opětovně zamířit k českým divákům, už i s plnohodnotnou jazykovou lokalizací. Nejprve začne vysílat pouze ve standardním rozlišení. Do několika týdnů by se mohl objevit i v HD kvalitě. Vedle klasického televizního vysílání hodlá cílit na dětské publikum i prostřednictvím webové prezentace, mobilní aplikace a merchandisingu.

Kultovní grotesku Tom a Jerry lze vidět nejen na Cartoon Network, ale i na sesterské stanici Boomerang. Screenshot z vysílání britské verze Boomerang +1

Kultovní grotesku Tom a Jerry lze vidět nejen na Cartoon Network, ale i na sesterské stanici Boomerang. Screenshot z vysílání britské verze Boomerang +1

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. Adam Wolf

  Pooozdě bycha honiti… Na to už je poněkud – tak 5hodin po pulnoci.
  TNT a TCM mě zaujalo, neb se tam vysílaly poměrně zajímavé filmy. Ale bez znalosti původního znění to bylo pro neanglofila přecejenom o ničem (a nevytrhly to ani rumunské titulky v obraze).
  Spíše než daming na CN bych uvítal alespon ty český titulky na TCM (pokud teda ještě tento kanál vysílá ;-) nevím… asi 10let už jsem jej nezapnul)

  1. juko

   TCM už pro český trh nevysílá. Pokud vím, v Evropě je k dispozici pouze na španělském a britském trhu a snad ještě ve skandinávských zemích. TNT je k dispozici takřka v celé Evropě, ale v ČR ani na Slovensku nikoliv. Osobně bych oba tyto programy přivítal i u nás. Mrzí mě, že je nelze u nás sledovat legální cestou.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: