Radio Wave vysílá vizuálně na mobily

radiotv-archiv8Český rozhlas 4 – Radio Wave se stalo prvním českým rádiem, které se zařadilo mezi stanice vysílající i obraz pro mobilní telefony. Vedle stanic jako BBC, Virgin Radio nebo Deutsche Welle se tak objevila první česká stanice. K poslechu je třeba mobilní telefon s operačním systémem Symbbian a aplikace Spodotronic. Poslech přes GPRS bohužel není příliš plynulý, lépe jsou na tom oblasti, kde funguje UMTS.

Český rozhlas 4 – Radio Wave nabízí jako první česká stanice i vizuální vysílání pro mobilní telefony –  stačí mít mobilní telefon s operačním systémem Symbian, GPRS/UMTS připojení k internetu a po stažení aplikace Spodtronic už můžete poslouchat a objevovat svět obrazově-zvukového vysílání.  Radio Wave se tak zařadilo mezi více jak dalších 200 rádií po celém světě, které tuto službu posluchačům využívají. Mezi nimi jsou i velké zahraniční veřejnoprávní korporace jako např. BBC nebo DeutschlandRadio Kultur. Kombinace hudby a doplňkových dat je věc, která podle vedení stanice ČRo4 zajímala už dlouho. „Kolikrát se vám samotným stalo, že jste slyšeli v rádiu muziku a chtěli vědět, kdo je jejím autorem?“ ptají se z Radia Wave, aplikace totiž umožňuje identifikaci právě vysílané skladby a jejího interpeta doplněnou o vizuální prvky.

„Už delší dobu jsme přemýšleli o tom, jakým způsobem dát posluchačům, kteří třeba nemají přístup na naše internetové stránky vědět, co právě hrajeme. Spodtronic je jedinečný v tom, že spojuje dohromady jak internetové vysílání, tak veškerá potřebná doplňková data, a to navíc v mobilním telefonu, tedy zařízení, které naši posluchači považují za samozřejmou součást svého života,“ říká ředitel ČRo 4 – Radia Wave Ladislav Lindner-Kylar. „Považujeme to za další krok do digitální budoucnosti a jsme hrdí na to, že ČRo 4 – Radio Wave mohlo potvrdit vedoucí roli Českého rozhlasu na půdě technologických novinek,“ dodává.

Pomocí programu Spodtronic, který je určen  pro telefony s operačním systémem Symbian, můžete nejen poslouchat rádio, ale zažijete jeho hudbu bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Streamovaná hudba je provázána s databází Spodtronicu, a tak k prakticky každému tracku dodává program okamžitě přímo na display mobilního telefonu – informace o autorech, interpretech, názvu skladby, obrázky obalů CD atd. V případě, že rádio právě vysílá např. živé DJ sety, které nejsou v databázi Spodtronicu, nebo přímý přenos koncertu, rotují na displayi namísto doplňkových informací ke skladbám promofotografie rádia.

Důležitou funkcí je také možnost poslechu rozhlasových podcastů, a to bez potřeby synchronizace s počítačem – stačí najet na žádaný podcast a Spodtronic jej začne sám přehrávat – kdekoliv a kdykoliv chcete. Aplikaci Spodtronic lze používat zdarma, posluchač platí pouze aktivační SMS a za přenesená data podle tarifu svého mobilního operátora. Kromě živého vysílání stovek rádií a podcastů aplikace nabízí také záznamy tisíců koncertů tříděných podle žánrů.

Osobní zkušenost s telefonem Nokia N76 v Olomouci naznačuje, že ne vše funguje podle představ. Zatímco např. Virgin Radio hraje bez problémů. Radio Wave má na GPRS časté výpadky a a často se stane, že aplikace zcela „vytuhne“. Je pravděpodobné, že ve městech, kde funguje UMTS, bude příjem daleko kvalitnější.

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na následujících adresách a Radio Wave najdete jako dvanácté při vybrání regionu Evropa.

Telefon s OS Symbian Series 60 Version 2:
(Nokia 6630, 6680, 6681, 6682, N70 nebo N90): http://spodtronic.podspot.de/files/spodtronic_2.1.1.zip (662kB)

Telefon s OS Symbian Series 60 Version 3:
(Nokia 5700, 6290, E60, E61, E61i, E65, E70, N71, N73, N80, N91, N93, N93i a N95):
http://spodtronic.podspot.de/files/spodtronic_3.0.zip (3,29MB)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .