Nova v HD rozlišení je dostupná i na CS Linku a v pozemním digitálu

Program televize Nova ve vysokém rozlišení (HD) se dostává do dalších distribučních kanálů. Jen s minimálním časovým odstupem po začátku experimentálního vysílání ve službě 802.tv (televize přes optickou síť operátora Mattes AD) si ji mohou naladit i abonenti satelitní platformy CS Link a diváci příjímající pozemní digitální síť Czech Digital Group (CDG). V obou případech se jedná o časově omezené zkušební vysílání.Komerční stanice Nova, která před týdnem začala vysílat své zpravodajství, publicistiku a seriál Pojišťovna štěstí v novém formátu HD, může tuto technickou novinku nabídnout dalším svým divákům. Díky vstupu kanálu Nova HD na družici Astra 1E na pozici 23,5 E společnosti Czech DiVision je nově dostupná i předplatitelům satelitní platformy CS Link.

„Blahopřejeme našim českým partnerům z TV Nova a CS Linku u příležitosti této významné události a dosažení dalšího milníku procesu digitalizace v České republice a celém regionu,“ zhodnotil technologický posun komerční televize obchodní ředitel společnosti SES Astra Alexander Oudendijk. Vyzdvihl také, že příchodem do platformy CS Link se Nova HD stává dostupnou pro celé území České republiky. „Tento krok také posílí rozvoj televizního vysílání ve vysokém rozlišení ve střední a východní Evropě,“ uzavřel Oudendijk.


HDTV formát ve své nabídce testuje i společnost Czech Digital Group ve svém zemském a satelitním digitálním multiplexu. „Jsem potěšen, že TV Nova je první komerční televizí, která se u nás rozhodla otestovat formát nové generace,“ uvedl předseda představenstva CDG Leoš Pohl. Diváci, kteří chtějí sledovat vysílání Novy ve vysokém rozlišení musí mít k dispozici set top box s podporou kompresního formátu MPEG-4. Velká většina lidí, kteří se na digitální vysílání koupí set-top-boxu připravila, však zakoupila přístroje, které komunikují pouze s formátem MPEG-2. Ty jsou schopny šířit digitální vysílání jen ve standartním rozlišení SD.


Na rozšiřování HD vysílání své stanice do dalších sítí je pyšný generální ředitel TV Nova Petr Dvořák: „Vysílání TV Nova v HD kvalitě v dalších distribučních platformách je přirozeným pokračováním příprav naší televize na digitalizaci. Hledáme cesty, jak zpřístupnit vysoce kvalitní signál co možná nejširší divácké obci.“ Nynější rozšíření distribuce HD kanálu do zmíněných dvou sítí je pro Novu významné. Obě dohromady jsou totiž zastoupeny ve zhruba čtvrtmiliónu tuzemských domácnostech a pokrývají prakticky celoplošně celé území Česka. Optická síť operátora Mattes AD, který začal Novu HD testovat před týdnem, je k dipozici jen na Severní Moravě a v pražských Nových Butovicích.


Experimentální vysílání ve všech platformách je časově omezené. Bude trvat řádově několik týdnů. „Slouží k ověření vhodných technologií pro budoucí pravidelné vysílání. Úkolem testování MPEG-4 je také prověřit naši novou techniku,“ shrnula mluvčí TV Nova Veronika Šmítková.Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .