Klienti služby 802.tv si užijí Novu v HDTV kvalitě

Zpravodajské pořady, publicistiku i původní český seriál – tyto typy pořadů vysílá v HD kvalitě televize Nova. Kvůli technickým podmínkám ji může sledovat jen zlomek diváků. Jejich řady nyní rozšířili zákazníci operátora Mattes AD. Novu ve vysoké kvalitě nabízí na severní Moravě a v Praze. Další zájemci ji mohou zhlédnout příští týden na brněnském výstavišti.

Nova s velkou pompou začala využívat nové technické zázemí, které jí pasuje na jednu z nejmoderněji vybavených televizí v Evropě. Změny postřehli i diváci, kteří nemají svoji domácnost vybavenou nejpokrokovějšími televizory. Jsou patrné zejména při sledování zpravodajských pořadů. Všechny výhody vysílání v HD kvalitě ocení prozatím jen zlomek lidí, kteří sledují televizní vysílání.


Jsou jimi i klienti společnosti Mattes AD, kteří využívají službu 802.tv (televize přes optickou síť). Nova HD se tak stala další experimentální vlaštovkou, vysílanou tímto operátorem. Mattes AD nabízí svým zákazníkům ve vysokém rozlišení už od srpna kanál Nonstop Kino HD. Nejsledovanější tuzemská televize v HD kvalitě je prozatím do nabídky zařazena experimentálně na dobu určitou – do konce letošního roku. Služby společnosti jsou dostupné v některých městech na Severní Moravě a ve zhruba tisícovce domácností v pražských Nových Butovicích. Expanzi do dalších lokalit firma plánuje na příští rok.


Její jednatel Petr Pobořil na čtvrteční tiskové konferenci připustil, že zatím o nabídku HD vysílání není příliš velký zájem. Popsal výhody set-top-boxů, které Mattes AD svým klientům poskytuje: „Jsou schopné přijímat vysílání v HD kvalitě a to se bez problémů zobrazí i divákům se staršími televizory. Rozlišení se upraví na velikost vhodnou pro zobrazovač u konečného zákazníka. V době, kdy bude Nova vysílat pouze ve standardním rozlišení obrazu, se našim zákazníkům automaticky přepne do SD verze,“ vysvětlil Pobořil. Zmíněné přístroje dokáží přijmout signál jak v kompresi MPEG-2, tak i MPEG-4.


TV Nova v současnosti v HD rozlišení vysílá svoje zpravodajství a publicistiku a rovněž seriál Pojišťovna štěstí. Postupně se bude počet těchto pořadů rozšiřovat: „Koncem letošního roku bychom měli vyrábět 30 – 40 % vlastní produkce v HD kvalitě,“ uvedla mluvčí Novy Veronika Šmítková. Kromě původních pořadů stanice nabídne v tomto formátu i některé převzaté pořady, ke kterým zakoupí vysílací práva i k HD verzi.


Iniciativu společnosti Mattes AD si pochvaluje ředitel sekce techniky TV Nova Ivo Ferkl: „Je to historicky poprvé, kdy se u nás signál vyrobený v HD kvalitě objevuje i v distribuční síti. Tento projekt slouží k ověření technických možností v jedné z vysílacích platforem.“ Nejvíce jej ocení majitelé moderních LCD či plazmových televizorů, kteří do současnosti neměli při běžném televizním vysílání možnost ocenit všechny drobné výhody v prostorovém zvuku či sytosti barev. „Kvalita obrazu je ohromující,“ libuje si Ferkl.


Přesvědčit se o tom budou moci i návštěvníci nadcházejícího veletrhu Invex-Digitex, který proběhne od 23. do 27. října v Brně. Mattes AD zde bude ve svém stánku předvádět veřejnosti HD výstup vysílání Novy. První dva dny výstavy jsou určené odborné veřejnosti, od 25. října se dveře otevřou i všem dalším zájemcům.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .