Digitální signál České televize zamíří do dalších regionů

Diváci z jižních a západních Čech i ti, kdo příjímají signál z vysílače Cukrák, by se měli v průběhu příštího roku dočkat rozšíření programové nabídky pozemního televizního vysílání ve svém regionu. Česká televize do těchto oblastí plánuje rozšířit digitální signál svých čtyř kanálů. Veřejnoprávní multiplex, který je bude obsahovat, nahradí v těchto oblastech analogové vysílání ČT2.Březen 2008 – to je termín, kdy by se podle pracovní verze České televize měli dočkat Plzeňané spuštění digitálního multiplexu se čtyřmi programy ČT z vysílače Plzeň-město (Krkavec, 34.kanál). Zároveň však ve stejný okamžik přijdou o možnost analogového příjmu kanálu ČT2 z 27.kanálu. Na ten se totiž přesune analogové vysílání ČT1. „Dostupnost ČT2 bude ovlivněna. Tento fakt vyváží rozšířená programová nabídka v rámci digitálního zemského vysílání – diváci získají digitální příjem nejen programů ČT1 a ČT2, ale navíc i zpravodajského ČT24 i ČT4 SPORT,“ argumentuje tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podobný princip výměny analogových kmitočtů ČT2 za digitální příjem všech čtyř kanálů uplatní veřejnoprávní televize i v dalších oblastech. V květnu by měl na řadu přijít vysílač České Budějovice – Kleť. ČT2 tam nyní analogově vysílá na 49.kanálu. Na léto je plánováno spuštění digitálního multiplexu z 49.kanálu vysílače Sušice. Zhruba v listopadu by pak zde měla být vypnuta analogová ČT2 z 52.kanálu. Od září nebude dostupná analogová ČT2 z 53.kanálu v oblasti Praha-Cukrák, místo ní diváci na stejném místě naladí digitální multiplex.


Aby diváci věděli, že sledují analogové vysílání na frekvenci, která bude v blízké budoucnosti převedena na digitální signál nového multiplexu, objeví se na jejich obrazovkách lišta, která uvede údaj s odpočítáváním dnů do data změny. „Klademe si za cíl dosáhnout maximálního pokrytí obyvatelstva signálem multiplexu veřejné služby do konce roku 2010,“ nastínil časový horizont budování celorepublikové digitální sítě Šticha.


Úkol, který si ČT předsevzala, klade poměrně vysoké nároky na přípravu a realizaci těchto plánů. Proto již nyní vypsala veřejnou obchodní soutěž na poskytovatele vysílacích služeb. „Věříme, že vybraný operátor bude schopen garantovat výstavbu sítě v požadovaných termínech a rozsahu,“ uvedl mluvčí ČT.


Budování veřejnoprávního multiplexu je sice samostatnou aktivitou ČT, nicméně televize apeluje na co nejrychlejší přijetí všeobecně akceptovatelného Technického plánu přechodu (TPP). To je jakýsi „jízdní řád“ digitalizace v Česku. Měl by být deklarací shody všech současných vysílatelů, provozovatelů sítí i dalších příbuzných subjektů. „Výstavba multiplexu veřejné služby bude probíhat i za situace, kdy TPP přijat nebude, přesto ČT považuje synchronní postup všech zainteresovaných subjektů za potřebný a z pohledu diváků za jediný možný,“ shrnul závěrem Šticha.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .