Nova hledá cesty pro filmový kanál a vrací analog na Domažlicko

Technické prostředky, pomocí nichž se snaží své televizní kanály dostat mezi co nejvíce lidí, v posledních dnech intenzivně hledá TV Nova. Svůj hlavní kanál nabídne znovu v analogové formě divákům na Domažlicku po tříměsíčním pouze digitálním vysílání. Zároveň usilovně pracuje na rozšíření penetrace své nové filmové stanice Nova Cinema v kabelových a satelitních sítích a IPTV platformách.Nejsilnější tuzemská komerční stanice na poslední chvíli využila možnosti znovuzahájit analogové vysílání na Domažlicku v zákonné lhůtě 90 dnů po předchozím ukončení. To nastalo 31.srpna, kdy se Nova spolu s dvěma kanály České televize rozhodla toto vysílání ukončit a z Vraního vrchu v jihozápadních Čechách už nadále signál distribuovat pouze digitálně. Domažlicko se tak stalo první oblastí v tuzemsku, kde diváci již analogový signál neměli k dispozici a pro příjem českých celoplošných stanic se museli vybavit potřebnou digitální technikou.

V takovém případě může Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) po devadesáti dnech nevysílání odebrat analogovou licenci. „Požádali jsme Radu o písemné ujištění, že k odebrání frekvencí alespoň do doby vydání platného Technického plánu přechodu z analogového na digitální vysílání nepřikročí,“ vysvětluje mluvčí TV Nova Veronika Šmítková. Záruka od Rady však nedorazila a tak se Nova rozhodla pojistit si analogovou licenci pro tuto oblast znovuzahájením přenosu signálu i v této technicky starší podobě.


Kromě zmíněného právního důvodu Šmítková zmiňuje i další argumenty k návratu analogu na Domažlicko: „V této oblasti se projevují problémy s příjmem digitálního signálu a jeho kvalitou (tzv. kostičkování obrazu či jeho zamrzání). Tyto skutečnosti mají závažný dopad na spokojenost našich diváků a jejich ochotu přijímat program TV Nova prostřednictvím zemského digitálního vysílání.“ Česká televize prozatím návrat k analogovému přenosu Jedničky a Dvojky z vysílače Vraní vrch neplánuje.


„Věříme, že výše uvedené problémy se nám v nejbližší době, pokud možno do konce roku 2007, podaří vyřešit, a že budeme mít možnost i nadále v oblasti Domažlicka vysílat jen prostřednictvím digitálního signálu,“ nastínil budoucnost generální ředitel Novy Petr Dvořák.


Jeho tým řeší v posledních dnech a týdnech i otázku co nejširšího diváckého zásahu nového filmového kanálu Nova Cinema. Své vysílání zahájil v sobotu 1. prosince před polednem. V okamžiku jeho startu byl však dostupný jen zhruba v půlmilionu domácností v Česku. Nejvíce jich může tuto televizní novinku přijímat pomocí satelitních operátorů Digi TV a CS Link (zde je k dispozici u obou distributorů přístupových karet – Trade and Technology i Gital).


Největší tuzemský kabelový operátor a provozovatel další placené satelitní platformy – společnost UPC se k zařazení Nova Cinemy do své programové nabídky vyjádří oficiálně dnes. Svým zákazníkům tento kanál chtějí nabídnout i menší kabelové společnosti. Zatím jedinou , která má tento úmysl schválen Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (podobně jako UPC) je firma Noel. Dalším může RRTV rozšíření programové nabídky o Nova Cinemu schválit na svém nejbližším zasedání, které proběhne v úterý 4. prosince.
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .