Návrh TPP projedná Legislativní rada vlády v dubnu

radiotv-archiv2Proces digitalizace českého éteru pomalu postupuje směrem kupředu. V půlce dubna zasedne Legislativní rada vlády (LRV) a na programu bude mít projednávání Technického plánu přechodu zemského analogového vysílání na digitální (TPP). Pokud vše zdárně dopadne, přesune se tento dokument na stůl české vlády, jež bude hlasovat o jeho schválení.

Mluvčí předsedy rady Cyrila Svobody Simona Cigánková pro ČTK uvedla, že LRV se k zasedání sejde 17. dubna a pokud dotyčný dokument projedná, postoupí jej vládě, která bude hlasovat o jeho schválení. Podle svého statusu zaujímá LRV k předkládaným dokumentům pouhé stanovisko. Fakticky je tedy nemůže nijak pozměňovat, či rušit. Mezi 29 jejími členy můžeme najít ochránce veřejných práv Otakara Motejla, poslance Marka Bendu nebo soudce nejvyššího soudu Jaroslava Bureše.

TPP je jakýmsi jízdním řádem, podle něhož by mělo z českého území postupně mizet analogové vysílání. Jeho stále platný návrh v plné verzi je k nahlédnutí zde. Konečný termín pro úplné vypnutí analogového vysílání v České republice byl stanoven na 11. listopadu 2011. Toto datum je kompromisním řešením mezi 10. říjnem 2010, které prosazoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a koncem roku 2012, jenž by nejlépe seděl Českým Radiokomunikacím a komerčním televizím Nova a Prima.

Podle TPP začne čistě digitální vysílání v některých oblastech již letos. Své analogové kmitočty by měla vypínat ČT 2. V červenci bude vypnut vysílač Cukrák v Praze a Kleť v Jihočeském kraji, pro vysílač Buková hora v Ústí nad Labem je přelomovým měsícem srpen, pražský vysílač Mahlerovy sady skončí v září a o měsíc později bude vypnut i vysílač Krašov v Plzni. Podrobněji je letošní plán popsán zde.

Ve hře o kompenzační licence potřebné k vysílání je šest stanic – Febio TV, RTA, TV Barrandov, TV Óčko, TV Pohoda a Z1. Jediná televize, která dosud požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o onu licenci je TV Barrandov. V nejbližších dnech tak učiní i zpravodajská Z1 a jakmile vláda schválí TPP zažádá o onu licenci o TV Óčko.

Již letos na jaře chce své vysílání zahájit stanice Z1, která se svým vysíláním postaví proti dosud u nás jediné zpravodajské stanici ČT 24. Během léta pak chce své vysílání rozběhnout i „plnoformátová“ stanice TV Barrandov, která neskrývá velké ambice. Její programový ředitel Přemysl Svora uvedl, že nejpozději za čtyři roky by rádi dýchali na záda televizi Prima – dosavadní komerční stanici číslo 2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .