Na Brněnsko a Ostravsko míří další digitální multiplex

radiotv-archiv34Významné změny nastanou v nejbližších měsících v oblasti pozemního digitální vysílání v Česku. Šestice televizních stanic, která loni schválenou novelou zákona o rozhlasovém a televizním vysíláníobdržela kompenzační licence, v průběhu letoška zamíří do boje o tuzemského diváka. Hlavním distribučním kanálem by se z logiky věci mělo stát pozemní vysílání (DVB-T), ale na své si přijdou i klienti kabelových operátorů, předplatitelé satelitních a IPTV platforem.

Jen na smlouvách s provozovateli multiplexů záleží, kde se nové pozemní digitální stanice Óčko, TV Barrandov, Febio TV, RTA, Z1 a TV Pohoda objeví. Kromě 02 Telefoniky a Radiokomunikací provozuje digitální multiplex i společnost Czech Digital Group (CDG). Její experimentální vysílání v oblasti Prahy vypršelo k 31.prosinci. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním loňském zasedání vyhověla žádosti CDG a přechodné období prodloužila o další měsíc.

Diváci z tohoto multiplexu naladí zatím čtyři stanice : TV Prima, Óčko, Public TV a NOE TV. Loni byla nabídka bohatší ještě o Top TV a kanál 24cz, ale ty svou pouť českým mediálním světem ukončily krachem a tak jejich pozice zůstaly opuštěné. V těchto dnech začala jednání s dalšími provozovateli (včetně digitálních nováčků) a tak se dá očekávat, že programová nabídka multiplexu CDG se bude v dohledné době významně rozrůstat. Později zřejmě i o placené programy, čemuž nasvědčuje prosincové kódované zkušební vysílání Galaxie sport.

V rozhovoru pro server Parabola naznačil předseda představenstva CDG Leoš Pohl výhled na expanzi této sítě do dalších regionů: „Nyní konzultujeme možnosti zahájení vysílání v lokalitách Brno-město a Ostrava-město.“ Naopak připustil, že spuštění multiplexu CDG v oblastech, kde již řádné digitální vysílání funguje, není pro tento okamžik reálné. „Naši klienti zatím neuvažují o zahájení vysílání na Domažlicku. Považují vykrytí satelitním vysíláním za dočasně dostačující. V případě Ústí se jedná spíše o řešení ekonomického rozměru případné možnosti a další kmitočtové souvislosti.“

Diváci se tak v těchto oblastech prozatím nedočkají digitálního signálu Primy, která zde jako jediná ze čtyř českých celoplošných stanic v pozemní digitální formě chybí. Její absence je jedním z nejvážnějších argumentů odpůrců vypínání analogového signálu a přechodu na digitál na Domažlicku i Ústecku.

Do budoucna však CDG počítá s pokrytím významné části Česka: „Parametrem naší sítě bude pokrytí kolem 90 – 95%. Jakékoliv požadavky na nižší pokrytí zvyšují nákladovost takovéhoto vysílání a v některých případech narušují technickou integritu naší sítě.“

Rychlejší rozšíření digitálních multiplexů a jejich zaplnění televizními stanicemi brzdí několik faktorů. Pohl ve zmíněném rozhovoru poukázal na jeden z nejvýznamnějších: „Není známa konečná verze Technického plánu přechodu a stanoviska FTV Prima a CET 21, jako uživatelů analogových frekvencí, na kterých je vystavěno digitální vysílání stávající verze TPP.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .