Lhůta pro podání připomínek k TPP končí zítra, zveřejněny budou za týden

radiotv-archiv12Některé subjekty ve svých připomínkách k Technickému plánu přechodu, který bude po konečném schválení jízdním řádem digitalizace v Česku, stále požadují odsun definitivního konce analogového televizního vysílání. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, když potvrdil, že připomínky k novému TPP na digitální vysílání jeho úřad zveřejní do konce příštího týdne. Návrh TPP zatím stále počítá s termínem vypnutí 10. října 2010.

Technický plán přechodu by mohla koncem února nebo začátkem března projednat vláda, která tak rozhodne o termínu vypnutí analogu. Lhůta na podávání připomínek k návrhu TPP, který ČTÚ představil před Vánocemi, vyprší podle předsedy Rady ČTÚ Pavel Dvořák zítra. Své připomínky zatím nedodala ani jedna z celoplošných televizí, jejichž postup bude pro další postup ČTÚ klíčový. Podle nich se totiž rozhodne, který ze čtyř krizových scénářů, které má zpracovány, bude předán ve finální podobě na jednání Vlády ČR na přelomu letošního února a března.

Tyto varianty počítají kromě málo pravděpodobné možnosti souhlasu obou komerčních celoplošných televizí s možnostmi, že buď TV Nova nebo Prima TV nebude s TPP souhlasit a čtvrtou, se kterou úřad počítá je, že nebude souhlasit ani jedna z komerčních stanic. Jak Dvořák uvedl, ve všech variantách se počítá automaticky se souhlasem šesti nových televizí sdružených v Asociaci digitálních televizí. Jak Prima tak Nova zatím své připomínky na ČTÚ nedodaly, podle magazínu Digizone.cz se k TPP oficiálně vyjádřily České Radiokomunikace a Czech Digital Group jako operátoři multiplexů, Česká televize, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo vnitra a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Přestože TPP počítá s koncem analogové televize 10. října 2010, stále se objevují návrhy na vypnutí analogu v roce 2011 nebo dokonce 2012, uvedl Dvořák. Skepticky se k vypnutí analogového signálu v roce 2010 vyjádřila již dříve TV Nova, jejíž ředitel Petr Dvořák tento termín označil za nerealistický a Podobně se vyslovily i České radiokomunikace. Pavel Dvořák dodal, že někteří se k termínu nevyjádřili vůbec, protože to je podle nich záležitost vlády. Tabulku připomínek by ČTÚ mohl zveřejnit koncem příštího týdne, nicméně některé subjekty svoje výhrady označily za obchodní tajemství. Mezi dosud známé připomínky patří samotný jízdní řád postupu vypínání kmitočtů na jednotlivých územích, legislativní podmínky nebo způsob přidělování kompenzačních pozic v nově vzniklých multiplexech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .