ČT posunula uzávěrku tendru na provozovatele svého multiplexu

radiotv-archiv14Více času pro podání přihlášky do výběrového řízení na provozovatele veřejnoprávního digitálního multiplexu mají zájemci o poskytování této služby. Česká televize bez uvedení konkrétního data sdělila, že uzávěrku tendru posunula. Důvodem tohoto rozhodnutí jsou změny v textu Technického plánu přechodu, který určuje přesné technické a organizační parametry, podle kterých se bude muset ČT při výstavbě a spouštění multiplexu řídit.

Český telekomunikační úřad sdělil zástupcům České televize, že provede úpravy ve svém návrhu Technického plánu přechodu z analogového na digitální vysílání. Týkat se budou technických a organizačních parametrů, které mají souvislost se změnami, které chce ČT provést v souvislosti s postupným zaváděním svého digitálního multiplexu. Úpravy ČTÚ zavádí do svého návrhu TPP poté, co se k němu vyjádřili zástupci orgánů státní správy, provozovatelé televizních stanic i operátoři vysílacích sítí.

Prvotní text byl zveřejněn v prosinci, pak následoval čas pro připomínkové řízení zainteresovaných subjektů. A protože některé z poznámek telekomunikační úřad uznal za důležité, do svého návrhu TPP je implementoval. Změny, ke kterým tímto dochází, mají vliv i na výstavbu a provoz multiplexu veřejné služby.

Postupně jej Česká televize hodlá spouštět na kmitočtech, které doposud využívá pro analogový přenos svého vysílání. Ve většině oblastí, kde bude multiplex zavádět, se chystá „obětovat“ analogovou ČT2. Na jejích kmitočtech se pak objeví digitálně spektrum všech čtyř jejích kanálů plus stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu. První oblastí, kde diváci multiplex za zhruba tři měsíce naladí, bude Plzeňsko. DVB-T signál budou přijímat jak z vysílače Krkavec, tak i z Krašova. Poté bude následovat Kleť u Českých Budějovic a vzápětí Sušice. Ve všech oblastech bude před vypnutím analogového signálu probíhat informační kampaň.

Na základě zmíněného sdělení ČTÚ rozhodla Česká televize o úpravě zadávacího materiálu veřejné obchodní soutěže na poskytování služeb souvisejících s výstavbou a provozem multiplexu. „Také prodloužíme termín pro odevzdání soutěžních návrhů,“ oznámil tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. Přesné datum, do kdy budou moci zájemci své nabídky do tendru podávat, neuvedl. „Nová lhůta bude stanovena po zapracování změn do zadávací dokumentace,“ dodal.

Přihlášky zájemců měly původně dorazit v lednu, později byl termín prodloužen do 13.února kvůli opožděnému vydání inzerátu v Hospodářských novinách. Mezi členy komise, která o vítězi rozhodne, jsou nejen zástupci ČT, ale i externí odborníci. Kromě veřejnoprávního multiplexu budou v Česku postupně k naladění i další tři komerční.

 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .