Asociace digitálních TV skončí, její členové se o sebe postarají sami

aradiotv-archiv9Celou řadu novinek přineslo v posledních dnech dění u provozovatelů šesti nových digitálních televizních stanic, které se postupně objeví v nabídce tuzemských multiplexů. Febio TV dolaďuje jednání se strategickým investorem, ve vedení TV Barrandov došlo k významné změně, Óčko udělilo svoje výroční ceny a Z1 vybírá agenturu, která pro ni připraví komunikační kampaň k zahájení vysílání. Do toho všeho probleskla zpráva, že ke svému konci spěje činnost organizace, která šestici digitálních nováčků zastřešuje.Šéf plnoformátové Febio TV Fero Fenič přiznal, že jedná s novým silným strategickým partnerem poté, co původní investor Arca Capital tento projekt opustil. Důvodem mělo být neustálé protahování legislativních změn a úprav a také zdvojnásobení původního rozpočtu rozjezdu Febio TV. „V této chvíli jsme v jednání s jedním velmi seriózním a silným partnerem, přičemž se objevily i jiné finanční zdroje. Ale vzhledem k rozsahu investice je potřeba k uzavření jednání ještě nějaký čas. Proto jsme otevřeni i jiným možnostem,“ diplomaticky popsal současný stav Fenič v rohovoru pro server iStrategie.cz.

Konkrétní datum, kdy se Feničova stanice dostane ke svým divákům, je zatím ve hvězdách. Její vedení vyčkává na okamžik, kdy vláda schválí Technický plán přechodu. V něm budou stanoveny konkrétní údaje o kmitočtech, na kterých bude moci stanice vysílat. „Pokud však plán neschválí jako závazný, o což usilují někteří současní monopolní hráči na televizním trhu, pak digitalizace může definitivně zkrachovat,“ varuje Fero Fenič.

Jiné starosti přidělali vrásky na čele manažerům TV Barrandov. Z osobních důvodů musel vedení stanice opustit její šéf Kamil Spáčil. Funkci zastával od března 2007, kdy vystřídal odcházejícího Petra Chajdu (ten se tehdy ujal postu výkonného ředitele TV Prima). Spáčilovým nástupcem se stal předseda představenstva Vladimír Kuba.

Slavnostní událost má za sebou jediná z digitálních televizí, která svůj program divákům nabízí prostřednictvím jiných platforem již od roku 2002. TV Óčko v pátek večer předala své výroční hudební ceny v čtyřhodinovém přímém přenosu z pražské T-Mobile Arény.

Generální ředitel této stanice a zároveň předseda Asociace digitálních televizí (ATO) Jiří Balvín překvapil účastníky konference Milníky digitální televize v České republice informací, že činnost této organizace se postupně blíží ke svému konci. ATO sdružuje všech šest subjektů, které v roce 2006 obdržely původní digitální licence, o které rozhodnutím soudu později přišly.

Jejím hlavním posláním bylo prezentovat soudržnost TV Barrandov, Óčka, Febio TV, Z1. RTA a TV Pohoda ve zlomovém období, kdy se v tuzemsku legislativně nastavovala nová éra digitálního vysílání. Nyní nastává čas, kdy se z hráčů, které spojoval stejný zájem o nastavení co nejvýhodnějších podmínek na startu digitálního pozemního vysílání v Česku, stávají soupeři na mediálním a reklamním trhu. Asociace přijetím novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která vstoupila v platnost 1.ledna, dovršila úspěšně boj za zájmy svých členů a její další činnost se zdá být nadbytečná.

Prvním digitálním kanálem, který se (se zmíněnou výjimkou Óčka) objeví v nabídce multiplexů, je zpravodajsko-publicistická Z1. Mělo by to být v průběhu následujících tří měsíců. V těchto dnech vedení stanice zahájilo výběrové řízení na realizaci komunikační kampaně k zahájení vysílání. „Oslovili jsme agentury, které z našeho pohledu odpovídají požadavkům na profesionalitu a nebojí se využít netradičních forem komunikace,“ shrnul generální ředitel Martin Mrnka. Necelá desítka reklamních společností dodá svoje návrhy do poloviny února, vedení Z1 pak do konce měsíce rozhodne o vítězi tohoto tendru.

Jasno je i o tom, kdy Z1 požádá Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení kompenzační licence, na jejímž základě odstartuje své vysílání. „Požádáme ještě v únoru,“ potvrdila vedoucí PR oddělení Ivana Dubášová a dodala: „Pro Radu nyní připravujeme všechna potřebná potvrzení.“ O kompenzační licenci již v lednu požádala TV Barrandov, zahájení vysílání plánuje zhruba na září.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .