Vlastníci zrušených digitálních licencí zatím nepanikaří

Verdikt Městského soudu v Praze nás sice vůbec nepotěšil, ale chováme důvěru ve státní orgány a zatím neplánujeme žádné protiútoky. Tak by se daly stručně shrnout reakce dnes už bývalých vlastníků digitálních licencí, kteří o ně přišli na základě žaloby provozovatele TV Nova. Protest proti rozsudku údajně neplánuje ani Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má v rukou (s přihlédnutím k připomínkám soudu) další vývoj digitálního tendru.

„Dnešní verdikt Městského soudu v Praze o zrušení rozhodnutí o udělení licence nás poškozuje. Od obdržení licence před pár měsíci se plně věnujeme přípravám a budování nové televizní stanice. Učinili jsme již nemalé investice a podepsali řadu smluv o dalších investicích, spolupracích apod. V této chvíli nás každé  zdržení či pozastavení stojí peníze, které jdou vniveč. Nehodláme však zatím podnikat žádné kroky na obranu. Věříme v serióznost státní správy v tomto směru a opodstatněnost a správnost rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Dokonce zatím nejsme ani znepokojeni vývojem kolem digitálních televizí. Z historického pohledu totiž podobný „rituál“ provází každé licenční řízení a je starý jako soukromé rozhlasové a televizní vysílání samo. Princip je v tom, že licenci mohou dostat jedni, a ti ostatní to prostě vezmou s českou náturou a chtějí to těm úspěšným zhatit. Princip sousedovic kozy…,“ reaguje na dnešní rozsudek generální ředitel TV Pohoda Radim Pařízek a dodává: „Nezbývá nám nic jiného, než pokračovat v přípravách nové televize, abychom byli připraveni na rozjezd vysílání co nejlépe. Nicméně s dalšími novými držiteli digitálních televizních licencí, dnes již sdružených do ADT – asociace digitálních televizí, podnikneme patřičné kroky pro co nejrychlejší vyřešení této situace, aby co nejúspěšněji mohl proběhnout přechod na digitální vysílání, které je určitě v zájmu našeho státu. A hlavně pak v zájmu českého diváka, který si zaslouží pestrou a bohatou nabídku českých televizních programů.“


„Zatím rozhodnutí soudu analyzujeme. Očekáváme, že RRTV v souladu s rozsudkem znovu rozhodne stejně jako na jaře a lépe své rozhodnutí odůvodní. O kasační stížnosti neuvažujeme, možnou žalobu na ochranu investic považujeme až za nejzazší variantu,“ sdělil RadioTV ředitel zpravodajské televize Z1 Martin Mrnka a v podobném duchu se vyjadřuje ředitel budoucí plnoformátové Televize Barrandov Petr Chajda: „Televize Barrandov považuje dnešní rozhodnutí městského soudu, který zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení šesti TV licencí pro digitální vysílání pouze za procesní záležitost, která bude dána do souladu se zákonem v co nejkratší době. Zároveň doufá, že všechny orgány státu, pod které proces digitalizace televizního vysílání spadá, udělají vše proto, aby řádné digitální vysílání proběhlo co nejrychleji a nebyla zvýhodněna jedna podnikatelská skupina na úkor jiných. TV Barrandov je po vyřešení procesních úkonů, spojených s udělením licencí, připravena spustit své vysílání co nejrychleji a dát televizním divákům další možnost výběru a tím ještě posílit šíření plurality názorů ve společnosti. Žádné unáhlené kroky nechystí ani provozovatel Febio TV Fero Fenič. „Zatím o žádných krocích typu náhrady škody nebo kasační stížnosti neuvažujeme. Chceme vysílat a naplnit očekávání, které jsme u diváků udělením licence vyvolali – ne se soudit. Určitě počkáme na další vývoj, protože věříme, že RRTV situaci, podle svých zákonných možností, vyřeší,“sdělil RadioTV Fenič.


Přestože v nejbližších dnech proběhne pravděpodobně se stejným výsledkem několik dalších soudních řízení, důvěra vlastníků digitálních licencí v příznivý vývoj není bezdůvodná. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se již nechala slyšet, že kasační stížnost proti tomuto verdiktu neplánuje a zcela jistě ji nepodají ani majitelé zrušených licencí. Aby první digitální licenční řízení neskončilo úplným fiaskem a žalobami o náhrady škod proti státu, bude muset Rada pro rozhlasové a televizní vysílání s přihlédnutím k připomínkám Městského soudu co nejdříve udělit licence znovu a na svém odůvodnění si tentokrát opravdu dát záležet.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .