Příští rok bychom se mohli dočkat televize v mobilech

Podle předsedy Rady ČTÚ vypíše jeho úřad v příštím roce licenční řízení na provozování sítě DVB-H. Ta umožní distribuci až 40 televizních kanálů. Mobilní operátoři zvažují spolupráci při budování této sítě.

Včera se uskutečnil seminář sdružení Hermes na téma Technický plán přechodu na digitální vysílání. Účastníkům tohoto semináře předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák mj. sdělil, že jeho úřad zvažuje v polovině příštího roku udělit licence na provozování sítě pro přenos televizního signálu prostřednictvím technologie DVB-H. Jak informovala ČTK, Rada ČTU si podle jejího předsedy nechala vypracovat studii, podle které je možné vypsat příslušné licenční řízení.


Zamýšlená síť by měla umožnit přijímat až 40 televizních kanálů. Mobilní operátoři zvažují, že síť vybudují společně. To by znamenalo, že do ni jednak budou mít přístup zákazníci všech 3 operátorů a díky rozložení nákladů rovněž její rychlejší vybudování.
Technologii DVB-H představil v ČR již loni T-Mobile. Letos na podzim ji pak 2 měsíce v Praze testoval. Generální ředitel T-Mobilu Ronald Mahler je optimista a plánuje spuštění provozu sítě již v polovině příštího roku. Nicméně dodáva, že „komerčnímu spuštění zatím brání zákon, který zakazuje propojení majitele kmitočtů pro vysílání a držitele vysílací licence“.To by měla změnit připravovaná mininovela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.


Pro příjem televizního signálu bude potřeba speciální zařízení – mobilní telefon, který tuto technologii podporuje. V nabídce by byly jednak volně šiřitelé kanály, ale i kanály prémiové. Odhaduje se, že základní nabídka s volně šiřitelnými kanály by stála od 50-100,- Kč měsíčně, zpoplatnění prémiových kanálů bude záležet na dohodě s jejich provozovateli.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .