Na televizní trh vstoupí do roka desítka nových stanic

Počet dostupných stanic na českém televizním trhu nezůstane konstantní. Dvě během léta vzdaly svoji snahu uspět na něm, zhruba desítka nových se o úspěšné etablování pokusí během následujících měsíců. K 1.srpnu z éteru zmizela nabídková televize TOP TV, o pár týdnů později zpravodajská 24cz. O volná místa na předvolbách dálkových ovladačů českých diváků se budou ucházet stanice filmové, hudební, zpravodajské, plnoformátové i úžeji zaměřené.

Už velmi brzy diváky osloví Nova Cinema z rodiny mediální skupiny CME. Filmová sestra „velké“ Novy do svého programového schématu pojme přebytečné seriálové a filmové akvizice, které na plnoformátovém hlavním kanálu nenaleznou uplatnění a Nova na ně má platná vysílací práva v rámci zakoupených balíků programů. Licenci k vysílání obdržel provozovatel CET 21 23.října. Termín zahájení vysílání tiskové oddělení Novy ještě oficiálně nezveřejnilo.


Kuloárové informace hovoří o tom, že by Nova Cinema měla svůj start stihnout ještě do Vánoc. Diváci se mohou těšit zejména na americkou produkci. Provozovatel stanice při projednávání žádosti o licenci u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání výslovně přiznal, že nesplní zákonem požadovaný podíl evropských děl ve vysílání. Nový filmový kanál bude prozatím dostupný v rámci kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Později by se mohl objevit v pozemním digitálním vysílání.


Horní komora českého parlamentu (Senát) ve čtvrtek bez problémů schválila novelu zákona o televizním vysílání, čímž do cílové rovinky posunula rok a půl trvající hledání řešení v patové situaci, kam se dostal proces digitalizace tuzemského televizního éteru. Pokud diginovelu podepíše i prezident Václav Klaus, definitivně bude moci svoje pozemní digitální vysílání spustit šestice stanic, které obdržely licence již v dubnu minulého roku, ale soudním rozhodnutím jim byli později odebrány.


Téměř okamžitě bude moci zahájit pozemní vysílání hudební TV Óčko, která je dostupná již několik let na satelitu a v kabelových sítích. Během jarních měsíců by se ke svým divákům měla dostat i stanice Z1, která si za svůj cíl dala přinášet zpravodajství, publicistiku a dokumenty. Podobné žánry zařazuje do svého schématu i RTA, která již nyní vysílá v časech určených regionálním televizím v rámci sdílených kmitočtů na Primě. Start u všech bude záležet i na jejich smlouvách s provozovateli digitálních multiplexů.


Důstojnou konkurencí plnoformátových komerčních stanic Novy a Primy se chtějí stát TV Barrandov a Febio TV. Čas potřebný na rozjezd jejich vysílání bude patrně delší a tak se očekává, že zahájí vysílání v rámci komerčně silné podzimní sezóny 2008. Podobně by tomu mělo být i s TV Pohoda, jejíž prioritou je zaměření na děti a mládež.


Kromě zmíněných stanic s celoplošnými ambicemi na trh budou zcela jistě přibývat i kanály s úspornějšími náklady, úžeji tématicky zaměřené, určené spíše pro kabelové sítě. Již před Vánoci se na obrazovkách českých diváků mělo objevit logo stanice zdravého životního stylu TV Apatyka. Jak však pro Lidové noviny prohlásil spolumajitel kliniky Iscare (která stanici financuje) Jindřich Vodička, se zahájením vysílání se nyní počítá v dubnu příštího roku. „Kromě satelitu budeme vysílat i po kabelu – a přes menší lokální operátory budeme mít šanci dostat se zhruba k půlmilionu domácností,“ prohlásil v LN Vodička a dodal, že jednat budou i o zařazení do nabídky nejsilnějšího kabelového operátora UPC.


Licenci k provozování tematické stanice TV Ona drží realitní podnikatel Miloš Červenka. Jeho první mediální zkušenost však nebyla pozitivní (byl posledním vlasníkem televize 24cz) a zatím se tak žádné informace o pokrocích při přípravě nového kanálu na veřejnost nedostaly. Červenka vlastní i licenci na satelitní vysílání zpravodajského kanálu 24plus, ale je otázkou, zda ji využije, neboť do něj se měla přetransformovat zmíněná televize 24cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .