Jiří Balvín: Jsme připraveni vymáhat odškodné

Rozhodnutím Městského soudu v Praze došlo ke zrušení verdiktu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o udělení licencí šesti digitálním televizím. Vyhověl tak žalobě společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova a v řízení neuspěla se svými čtyřmi projekty. Přestože Jiří Balvín zpočátku upřednostňoval jednání, nevyloučil v případě odnětí řádného udělení licence ani následné převzetí závazku státem. Bleskový rozhovor poskytl pro radiotv s tím, že další důležitá jednání teprve přijdou.

Při posledním rozhovoru pro radiotv jste říkal, že žaloby nikam nevedou. Jste stále stejného názoru?
Ano, jsem stále stejného názoru. V tomto případě to považuji – tedy podání žaloby ze strany Novy – jednak za nevídanou aroganci a jednak za strašnou zbabělost.


Budete se bránit jednotlivě nebo jako asociace?
Příští týden se sejdeme a rozhodneme co dál. Chceme nejdříve jednat!¨


Mohl byste alespoň rámcově naznačit vaše další kroky?
Počkáme, až nám přijde rozsudek soudu v písemné formě. Pak chceme jednat s právníky a s RRTV. Co potom, to se uvidí.


Nova uvádí jako argument, že se v průběhu licenčního řízení měnily podmínky. Soud jejich připomínky uznal. Co si myslíte o tomto argumentu, je dostatečný pro zrušení licence?  
Ne, tento argument není rozhodně dostatečný pro zrušení licence. Kromě toho soud nenapadl udělení licence, ale jen neudělení!


Dalším argumentem je, že jeden a tentýž projekt RRTV ohodnotila odlišně v rámci řízení o pozice v multiplexech B a C. Jakou byste zde učinil poznámku?
Pokud to soud bere za tak vážné pochybení, tak to může Rada velmi rychle napravit a opravit. Pro toto není třeba rušit rozhodnutí o udělení licencí.


Již při podání žalob řekl Fero Fenič, že v případě zpochybnění licence bude muset převzít závazky stát. Jakého názoru jste vy v případě televize Óčko? 
Pokud opravdu dojde k odnětí řádně udělené licence, nezbude nám jiné řešení.


V zápětí se uskutečnila řada jednání, z kterých vychází najevo, že bývalí držitelé licencí přestávají investovat do svých televizních stanic. Fero Fenič z televize Febio je připraven vymáhat odškodnění od státu, ostatní prozatím váhají. Ve hře už nejde pouze o přechod na digitalizaci, ale o nemalé finanční částky generované na reklamním trhu. Technický plán přechodu je zástupný problém, podstatná je tvorba digitálního trhu s účtem pro daňového poplatníka. Kromě set-top-boxu ho tak čekají další výdaje. Navíc nemá vůbec žádnou jistotu, zda se nepropadne do analogové tmy.     


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .